Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Problém a řešení

Sedm lží o hubnutí

Také vás na jaře překvapilo pár kilo navíc a už už se vrháte na nějakou dietu? Pak pro vás určitě bude užitečné vědět, jaké mýty o hubnutí nejčastěji kolují.

Lež číslo 1

Mylně se domníváme, že light potravin můžeme sníst, kolik hrdlo ráčí. Light potraviny mají sice snížený energetický obsah, ale i tak obsahují kalorie, a proto se musí započítávat do celkového denního energetického příjmu. Sice často mají méně tuku, případně i cukru, ale jejich některé složky energetický příjem naopak zvyšují (například zahušťovadla). Neplatí, že místo jedné klasické müsli tyčinky můžu sníst dvě v light verzi. Jinak je tomu u nápojů. Nápoje se sníženým obsahem cukrů obsahují minimum kalorií, jejich kalorická hodnota je často srovnatelná s vodou. Používají totiž nízkokalorická sladidla s vysokou sladivostí, a proto jsou light nápoje na rozdíl od light potravin vhodné i do redukčního režimu.

Lež číslo 2

Nápoje s kofeinem způsobují dehydrataci. Aspoň se to o nich donedávna tvrdilo, než se přišlo na to, že četné lékařské výzkumy byly zkresleny. Většina z nich byla prováděna na lidech, kteří nebyli pravidelnými konzumenty kofeinu. Člověk, který běžně každodenně pije nápoje s kofeinem, je již na jeho účinky zvyklý a jeho organismu dehydratace nehrozí.

Lež číslo 3

Spousta lidí si myslí, že pokud nebudou mít hlad, tak nezhubnou. Svá těla úmyslně trápí hlady a myslí si, jak to pomáhá hubnutí. Opak je pravdou. Vyhladovělé tělo, vděčné za každou porci jídla, si okamžitě začne vytvářet zásoby na horší časy a živiny ukládat do tuků. Hladověním dokonce dochází k nastartování spořicího metabolismu, který dál blokuje hubnutí. Proto bychom měli jíst menší porce, ale častěji. Doporučuje se pět, u sportujících osob i šest menších jídel denně, a to v pravidelných intervalech po třech až čtyřech hodinách.

Co si pamatovat
Lepší než všechny diety světa je zdravý životní styl. Snažte se být v pohodě, vyhýbat se stresu a jíst pravidelně. Dopřávejte si pestrou a vyváženou stravu, ve které budou zastoupeny všechny důležité živiny a nezapomínejte ani na pitný režim. Pokud přidáte i trochu pravidelného pohybu, brzy se to projeví nejenom na vaší postavě, ale i na zdraví a kondici. Rozhodně vám však bude mnohem líp, než kdybyste se trýznili hlady a drželi tvrdé diety. Foto: Shutterstock

Lež číslo 4

Není pravda, že zeštíhlíme, jen když budeme držet dietu. „Krátkodobé diety nikam nevedou. Málokdo má totiž vůli držet dietu delší dobu, a tak se po čase vrátíme ke svým původním stravovacím návykům a shozená kila zase nabereme, a to daleko rychleji než když jsme se pokoušeli zhubnout. Obvykle skončíme ještě s dalšími kily navíc.“ říká odborník na výživu Pavel Suchánek. Po dietách tedy můžeme zhubnout, ale pouze krátkodobě, dost často jde jen o odvodnění organismu, nikoliv o ztrátu tuku. Pokud si chceme svou váhu udržet, musíme trvale a prakticky celoživotně změnit svůj jídelníček a životní styl. Když chceme zhubnout dlouhodobě, musíme se připravit, že to bude běh na dlouhou trať, který se neobejde bez tělesné námahy a změny životního stylu.

Lež číslo 5

Také se bojíte, že konzumací cukrů budete přibírat a přibírat? Ale cukry (neboli sacharidy) tvoří jednu z důležitých složek potravy a neměli byste je úplně vyloučit. Podle dietologů by dokonce měly představovat 45−60 procent denního energetického příjmu, jejich doporučená denní dávka je 300−420 gramů. Což neznamená, že si můžeme denně dopřát téměř půl kila řepného cukru nebo pár tabulek čokolády. Cukry totiž zdaleka nejsou jen to, co vnímáme jako sladké a odborníci je nazývají jednoduché, například glukóza, fruktóza nebo klasický bílý cukr. Mezi cukry (sacharidy) patří i škroby a vláknina. Co z toho pro nás a naše zdravé stravování vyplývá? Jednoduché cukry je dobré omezit na minimum, protože tělo je sice rychle z krve odplaví, ale přitom se tak unaví, že má po krátké době znovu hlad a nás to donutí k další konzumaci jídla. Přednost by měly mít sacharidy složené. Ty jsou pro tělo vhodnějším zdrojem energie, jelikož se do krve vstřebávají pozvolna, a tak dodávají tělu energii rovnoměrně a tělo s ní může lépe nakládat. Jedná se především o potraviny s vysokým obsahem vlákniny − obiloviny, luštěniny, celozrnné pečivo, zelenina, která obsahuje sacharidů velmi málo; tělo tak spolu s nimi dostává ještě adekvátní množství minerálů a vitaminů pro svůj metabolismus. Pokud si nedokážete sladké odepřít, můžete jednoduché cukry nahradit náhradními nekalorickými sladidly nebo popřípadě dalšími typy sladidel.

Lež číslo 6

Sportovat nemusím. Lenost je přirozená lidská vlastnost, a proto není divu, že se mnohým z nás zrovna dvakrát nechce sportovat, ale děláme chybu. Proč? Díky nárůstu svalové hmoty se urychluje metabolismus a tělo rychleji využívá přijatou energii. Navíc při zvýšené tělesné námaze dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které nám zlepší náladu, a budeme se cítit lépe. Pokud chceme zhubnout, aniž bychom sportovali, dochází k hubnutí pomalu a nerovnoměrně. Sportu bychom se měli věnovat nejlépe několikrát týdně (minimálně třikrát) alespoň po 45 minutách. Nejlepších výsledků docílíme aerobním cvičením, při kterém zapojíme co nejvíce svalových skupin. Jedná se například o běh, plavání, aerobik, rychlou chůzi apod. Při aerobní aktivitě dochází ke spalování tuků, ale zhruba až po 30− 40 minutách cvičení.

Lež číslo 7

Když nestíháme snídat, nic se neděje. Omyl. Naše tělo právě po ránu potřebuje energii, aby mohlo normálně fungovat! Jinak musí sahat do svých zásob a pracovat v úsporném režimu. I když by se na první pohled zdálo, že vypuštění snídaně povede ke štíhlejší postavě, směřuje naopak k nadváze a obezitě. Řada lidí trpících obezitou se stravuje nepravidelně a velmi často vynechává právě snídani. Jejich organismus je vycvičený, že bude muset čekat na další přísun energie, proto využívá každé možnosti, kdy mu dáme najíst, a přijatou energii si ukládá na horší časy do tukových zásob. Navíc pokud vynecháme snídani, kvůli hladu sníme mnohem více jídla, než kdybychom posnídali. Často nás honí mlsná a snažíme se dohnat, co jsme ráno nesnědli. To pak vede k přejídání a ke zvýšení rizika nadváhy. Během dopoledne bychom měli přijmout zhruba 60 procent z celkového denního příjmu energie. Jak by tedy měla vypadat zdravá snídaně? Vhodné jsou mléčné výrobky s celozrnnými cereáliemi nebo celozrnné pečivo, namazané margarinem. K pití si můžeme dopřát čaj, kakao, kávu nebo jiný oblíbený nápoj, klidně i slazený. K nastartování metabolismu po ránu potřebujeme nejen pokrmy, ale i dostatek tekutin. Občas je možné použít i ochucené nápoje, pokud jsou alespoň z 90 procent tvořeny vodou a tělo z nich navíc získá i energii pro začátek dne.

Text: Magdalena Krausová, foto: Shutterstock







Koupit časopis