Krása a relaxace,  Rubriky

Proč si zajít na masáž?

Poskytují úlevu od bolestí, zmírňují projevy stresu, zklidňují, ale také prospívají kráse.

Jako léčebnou metodu zmiňuje masáže již Ebersův staroegyptský lékařský papyrus datovaný asi do roku 1550 před naším letopočtem. Ovšem předpokládá se, že se jedná o kopii mnohem staršího svitku. Jedinečné účinky masážních technik popisovaly starověké civilizace napříč kontinenty. Byly součástí náboženských či léčebných rituálů a dodnes jsou, především v oblasti Číny a Indie, nedílnou součástí celostní péče o zdraví. Pojďme se jimi inspirovat a zařaďme masážní terapie do svého životního stylu.

Blaho z Indie

Pokud vás často bolí hlava, nebo dokonce trpíte migrénou, máte sedavé zaměstnání nebo vykonáváte jednostranně zaměřené činnosti a často cítíte ztuhlé šíjové svalstvo, neváhejte a dopřejte si indickou masáž hlavy. Terapeut při ní speciálními hmaty masíruje horní část zad, ramena, šíji, pokožku hlavy a obličeje. Působí nejen ve fyzické, ale i psychické úrovni, protože pracuje s energetickými kanály. Tímto spojením terapie efektivně odstraňuje bolesti hlavy, stres, bolesti a napětí v šíji, únavu očí, potíže se spánkem a soustředěním. Tato masáž se provádí tak zvaně na sucho – nepoužívají se oleje ani krémy. Díky tomu ji můžete podstoupit oblečení, což je ideální především pro ty, kteří mají problém s intimitou. Terapie je natolik příjemná, že se při ní budete cítit opravdu blaženě.

Pod vlivem pramínku

Shirodhara v překladu znamená jemný tok oleje na hlavu. A přesně tak se tato unikátní masáž provádí. Ze speciální nádoby umístěné nad hlavou vytéká tenký pramínek teplého bylinného oleje do oblasti mezi obočím a odtud stéká na čelo a vlasy. Jedná se o vysoce harmonizační masáž, která uvolňuje nervové napětí, povzbuzuje mysl a pomáhá při problémech se spánkem. Variantou je pak masáž Pizhichil, kdy je jemný stálý proud teplého oleje aplikován na jednotlivé části těla.

Tanec na vlnách

Havaj je synonymum pro uvolnění, pomalé, ale zároveň intenzivní plynutí a dobrou náladu. A právě na Havajských ostrovech má prapůvod masáž lomi lomi. Je součástí starého polynéského učení huna, jehož cílem je nacházet ve všem a v každém okamžiku harmonii a lásku. Při rituálu lomi lomi masér využívá nejen prsty a dlaně, ale také předloktí a lokty. V pravidelném rytmu střídá jemné dlouhé tahy se silnějšími tlaky. Ladnost a plynulost tak připomíná tradiční tanec hula, ale také klidné vlny oceánu. Masáž neuvěřitelně nabíjí energií a tělu dopřává na všech úrovní maximální uvolnění a harmonii.

Komplexní působení

Japonská masážní technika shiatsu v sobě spojuje několik postupů – prvky fyzioterapie, stimulování reflexních bodů a akupunkturních drah bez použití jehliček a harmonizace toku energie. Provádí se na podložce na zemi přes pohodlné oblečení, které si s sebou na masáž přinesete. Je tedy opět vhodná pro lidi, kterým dělá problémy se odhalovat. Shiatsu navozuje uvolnění, pomáhá s bolestmi zad a ulevuje ztuhlým svalům. Díky komplexnímu působení má pozitivní vliv na podbřišek a tím zmírňuje premenstruační napětí a bolesti kříže při menstruaci. Pozitivní vliv má samozřejmě i na lymfatický systém a je účinná při otocích a zadržování vody v tkáních. Zároveň podporuje obranyschopnost organismu a posiluje funkci vnitřních orgánů. Významná je i rovina působení na psychiku – pomáhá při stavech úzkosti, vyčerpání, nespavosti, podrážděnosti či depresi.

Propojení se silou přírody

Rituály Pure Fiji symbolizují nedotčenou přírodu, přírodní ingredience, tradice, znalosti a životní styl místních obyvatel a domorodců. Využívají se při nich především oleje plné výtažků z květin, ovoce, mořských rostlin, které navozují klid svou vůní, ale také dokonale hydratují, vyživují a zvláčňují pokožku. K ošetřením pak vyžívají různé méně obvyklé pomůcky – bambusové tyčinky, kokosové měšce, ořechy nebo mořské mušle.Dopřát si můžete například pleťové ošetření monuriki spojené s peelingem a zábalem rukou, završené masáží obličeje a dekoltu kokosovým měšcem. Pleť nejprve prohřeje, pak lehce promastí a nakonec provoní kokosem.S teplými kokosovými měšci pracuje i celotělová výživná masáž kokosová vlna, při níž terapeut vyvíjí větší tlak na zadní části těla. Antistresová terapie Pure Fiji se provádí bambusovými tyčinkami a je vhodná pro odreagování mysli. Skvěle uvolní ztuhlé tělo a krásně rozzáří pleť.Úchvatný je i zábal guava, kdy terapeut masíruje tělo teplými ručníky, následně vám dopřeje zábal v teplé masce z ovoce guavy (česky též kvajáva), které je zdrojem vitaminů C a A, a celou proceduru zakončí relaxační masáží hlavy.

Text: Emma Vronská, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se za vás

Masáže jsou součástí i kosmetických procedur. Kterou byste doporučila vy osobně?

Určitě jemnou a mimořádně účinnou liftingovou gua sha masáž, která využívá sílu ametystu a účinně doplňuje ošetření kvalitní kosmetikou. Zlepšuje hladinu hydratace a výživu pokožky, okysličuje, aktivuje cirkulaci krve, umožňuje, aby kyslík a krev bohatá na živiny proudila vzhůru a vyživovala buňky a tkáně. Rovněž napomáhá rozproudění lymfy v obličeji a uvolňuje napětí svalů. Napíná a vyhlazuje pokožku, pomáhá vytvarovat konturu tváře a zvýšený buněčný metabolismus sjednocuje tón pleti a urychluje její obnovu. Zmírňuje otoky, zlepšuje kožní problémy a zpomaluje známky stárnutí. Kůže se z dlouhodobého hlediska stává pevnější, hladší a silnější.

Odpovídá Lucie van Koten, kosmetička studia OliOla Organic Beauty, www.oliola.cz

5 rad navíc

  1. Vhodnou masáž si vybírejte podle toho, zda potřebujete řešit nějaký konkrétní problém nebo zda si chcete dopřát především relaxaci a odpočinek.
  2. Svěřujte se do rukou odborníků – nebojte se požádat o předložení certifikátů, osvědčení či vzdělání.
  3. Zkušený terapeut by s vámi před každou masáží měl probrat nejen váš aktuální stav, ale zeptat se i na případné chronické zdravotní potíže, aby mohl vyloučit kontraindikace.
  4. Po proceduře si neplánujte žádné náročné aktivity. Nejlépe byste měli odpočívat.
  5. Po jakékoli masáži byste měli jíst lehká jídla, a především dbát na dostatečný přísun tekutin.

Víte, že…

… můžete dopřát masáž i svým dětem? Je jemnější než běžná masáž pro dospělé, slouží k uvolnění a relaxaci. Spíše než tlak používá masérka příjemné hladivé pohyby. Zahrnuje protahování a také dechové techniky, které slouží k aktivaci bránice. Masérka poté střídá samotnou jemnou masáž se zapojením hravých prvků, jako jsou písničky a říkadla, hra na dřívka a podobně, které jsou pro děti příjemným zpestřením, a hodina je tak pro ně zajímavá a zábavná.







Koupit časopis