Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Připravte pleť na sluneční paprsky

Ať už jste příznivkyně bronzové pleti nebo je vám bližší vzhled alabastrových krásek, pokožku byste měla na sluneční paprsky připravit – a jaro je tím nejlepším okamžikem.

Už před jarním sluníčkem je zapotřebí pleť chránit a zároveň ji připravovat na atak silných letních paprsků. Nepřipravená a nechráněná pokožka se snadněji spálí, v důsledku toho poškodí a následně rychleji stárne a je náchylnější k tvorbě vrásek. Nyní potřebuje především regeneraci, výživu, hydrataci a maximální péči, která jí dodá energii a pomůže jí vytvořit přirozenou ochranu před slunečním zářením. Jarní, respektive letní speciální a důkladnou péči by své pleti měli dopřát nejen ti z nás, pro které je snědá pleť životní nutností, ale i ti, kteří stojí na druhé straně, tedy ve stínu slunečníků, stromů a širokých klobouků.

Úklid nepotřebuje jen váš byt

V chladnějších měsících dostala pokožka celého těla zabrat, především na obličeji a rukou. Pleť je bez jasu, unavená a vypadá všelijak, jen ne zdravě. Je proto nejvyšší čas dopřát jí láskyplnou péči. Každý den ráno i večer ji důkladně, ale jemně čistěte pleťovými vodami podle typu své pleti. Jednou až dvakrát týdně ji šetrně zbavte i horní vrstvy kůže, která obsahuje odumřelé buňky, pomocí peelingu, který navíc urychlí přirozený proces regenerace kůže a navrátí jí zdravý a mladistvý vzhled. Volte peelingy s obsahem mikrokuliček nebo ovocné kyseliny, které jsou k pleti šetrnější než velká abrazivní zrnka. Dalším bonusem peelingu je, že umožňuje lepší vstřebávání živin z krémů či olejů, které používáte. Máte-li pleť se sklonem k akné, můžete zvolit i speciální jemné peelingové krémy s exfoliačními zrnky, které jsou určeny pro každodenní použití. Důkladně odstraňují šupinky, zároveň ale zjemňují pokožku a čistí póry.

Jak peeling správně aplikovat: V tenké vrstvě naneste vámi zvolený peelingový prostředek na celý obličej, vyhněte se jemnému očnímu okolí. Jemnými krouživými pohyby jej vmasírujete do pleti a pak opláchněte vodou. V žádném případě ale pleť nedrhněte.

I oleje jsou pro péči o pokožku, přípravu na opalování a ochranu před slunečním zářením důležité. Nabídka je široká, dostupná, a to i v biokvalitě, takže si každý může dopřát právě ten olej, který je pro něj nejlepší a nejpříjemnější, protože kromě dodávání hodnotných živin působí blahodárně i jeho vůně. Foto: Shutterstock

Masky jsou zdrojem živin i regenerace

Zapomínat bychom neměli ani na hloubkově čisticí masky. Mají podobný efekt jako peeling, tedy odstraňují odumřelé buňky, ale hlavně dodávají pleti potřebnou výživu. Masku nanášejte nejen na obličej, ale také krk a dekolt. Na tyto partie ženy, ale i muži, kteří se začínají o své tělo starat podobně jako něžné pohlaví, často zapomínají. Také se doporučuje si před aplikací masky připravit klasickou parní proceduru. Horká voda, hrnec, pár kapek esenciálního oleje, například levandulového, ručník přes hlavu a pára, která přirozeně otevírá póry a hydratuje, připraví pokožku na aplikaci masky. Zatímco maska schne a působí, relaxujte. Žádné domácí práce či příprava večeře! Zapalte si vonnou svíčkou, natáhněte se, zavřete oči a vnímejte pouze ticho nebo muziku, která vás příjemně naladí. Po době, která masce umožní provést na vaší pleti vše potřebné, ji opláchněte jemnou pleťovou vodou nebo teplou vodou a naneste tenkou vrstvu hydratačního prostředku. Aby se maska a odstraněná kůže daly smýt bez přílišného tření, připravte si v nádobě teplou vodu, do které kápněte dvě kapky růžového éterického oleje vmíchaného do půl lžičky sladkého mandlového oleje a žínku namočenou v této směsi si přiložte na obličej.

Co vyzkoušet? Například domácí masku na obnovu a posílení pleti, připravenou z rozmačkaného banánu smíchaného se lžící smetany a tekutým medem. Masku vmasírujte do pokožky krouživými pohyby. Po 15 minutách masku odstraňte obličejovou žínkou namočenou v teplé (ne horké!) vodě a nakonec pleť opláchněte studenou vodou.

Hydratace pro krásu i zdraví

Pokud jste to ještě neudělali, je teď ten nejvyšší čas na výměnu hutného zimního krému za hydratační s lehkou texturou. Nejlepší bude, pokud bude navíc obohacen o antioxidanty, vitaminy a ochranné faktory. Je velkým omylem, že přípravky s ochranným faktorem proti UV záření se používají jen při opalování. Kosmetika s ochranným faktorem okolo stupně 8 by měla být součástí vaší kosmetické taštičky celoročně, protože sluneční paprsky na nás dopadají, byť v odlišné intenzitě, ať je zima nebo léto. Kromě ochrany před slunečním zářením potřebuje vaše pleť pít, pít a zase pít a přijímat živiny, které ji obnoví, ozdraví a zkrášlí. Nezapomínejte, že to, co uděláte pro vnitřní pohodu těla, se projeví na vaší pleti. Právě proto hydratace pomocí krémů a dalších přípravků rozhodně nestačí, z toho důvodu dodržujte pitný režim. Žádné sladké sycené limonády ani alkohol, ale čistou pramenitou vodu a sem tam nějakou tu minerálku.

Připravte si hydratační osvěžení ve spreji: Chladivé obličejové spreje jsou hitem posledních let. Vy si ale můžete připravit vlastní! Stačí vám k tomu lahvička s mechanickým rozprašovačem a zelený čaj. Ten si uvařte, jak jste zvyklí (můžete použít i některé byliny jako levanduli nebo meduňku), počkejte, až zchladne a pak ho pořádně vychlaďte v ledničce, přelijte do lahvičky a používejte, kdykoli vám bude připadat, že je vaše pleť vysušená či podrážděná.Protizánětlivé a antialergické schopnosti čaje jsou výborné i při přecitlivělosti a svědění pokožky.

Pomohou i antioxidanty

Dalšími skvělými pomocníky, kteří chrání buňky před stárnutím, ale především kůži před škodlivým slunečním zářením a spálením, jsou antioxidanty. Proč jsou tak důležité? „Doslova bojují s volnými radikály, které mají jednou ošklivou vlastnost: napadají zdravé buňky a tím poškozují kolagenová a elastinová vlákna pokožky, která pak není schopna bojovat ani s nepříznivými vlivy vnějšího okolí.“ Antioxidanty jsou tedy skvělou volbou v přípravě na přísun silných slunečních paprsků a zároveň vám už teď na jaře dopřejí ochranu. Při výběru krémů, například nočních, dejte přednost těm, které obsahují zelený čaj. Ještě významnějším přírodním antioxidantem je však čaj bílý, který se hodí na péči o pokožku celého těla. Hledejte jej tedy v tělových mlécích a krémech.

Dopřejte si med: Jeho blahodárné účinky pro krásný a zdravý vzhled znala už Kleopatra. Med je antioxidanty doslova nabitý, a navíc má jemné čisticí účinky a zároveň pleť zvláčňuje, hodí se tedy na pleťové masky. Vyzkoušet můžete také přípravky z mateří kašičky, která je jednou z nejvýživnějších přírodních látek, obsahuje aminokyseliny a vitaminy.

Stálice vnitřní ochrany – beta-karoten

Vitaminy, minerály, antioxidanty a další blahodárné látky, které najdeme v zelenině, ovoci či mase, jsou nezbytnou součástí přípravy na opalování. Jsou významnými pomocníky pro snadnější a trvalejší zhnědnutí, ale především ochranou před spálením a pro ty z nás, kteří jsou na sluneční paprsky citliví, nezbytnými posilovači buněčné obranyschopnosti kůže a její schopnosti regenerovat se. Jedničkou je samozřejmě beta-karoten, který posiluje imunitu, chrání oči, bojuje s volnými radikály, podporuje zhnědnutí kůže a přirozeně chrání před slunečním zářením. Obsahují ho mrkev, meruňky, hlávkový salát, medový meloun, kaki, mango, špenát či palmový olej. S jeho příjmem to ale nepřehánějte, protože jeho velké dávky mohou působit karcinogenně.

A co potravinové doplňky? O jejich výběru a vhodnosti užívání se poraďte s lékárníkem, kosmetičkou či dermatologem. Výhodou potravinových doplňků je to, že v jedné tabletě jsou koncentrovány všechny důležité látky. Většinou obsahují beta-karoten, vitamin C, zinek, selen, často i koenzym Q10 a v poslední době se objevily i takové, které jsou obohacené o probiotika. Užívat bychom je měli měsíc před a během opalování.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shurtterstock







Koupit časopis