Krása a relaxace,  Problém a řešení,  Psychologie

Přichází doba romantiky…

Spíše než nablýskaný byt ocenění partner společně strávené chvíle plné harmonie a lásky.

Jsou pro vás Vánoce svátky klidu a míru, nebo se nad touto představou jen trpce pousmějete? Plánujete trochu romantiky při svíčkách na rozzářeném stromečku, nebo tvrdíte: Člověk sotva stíhá uklidit, natož aby mu zbyl čas na trochu té lásky!? Pojďme se nad vším trochu zamyslet a začít se zabývat myšlenkou: Dejme si raději letos pod stromeček třeba…

klid v duši

Co kdybychom místo obýváku raději uklidili svou duši? Ani ten nejnačančanější byt nás totiž nepotěší, když kvůli němu budeme v nestálém napětí. Ale takové pohlazení, letmý dotyk, hezký úsměv, milé slovo či dokonce polibek – panečku, to je dárek! My ženy bychom si měly totiž ujasnit jedno: To, že se jich budeme všímat, udělá našim partnerům mnohem větší radost než rejžákem vydrhnutá podlaha (stejně si jí většinou vůbec nevšimne). Většině mužů – až na úplné pedanty – je úplně jedno, jestli jsou na Vánoce umytá okna. Ale vadí jim, když jejich žena není v pohodě. Přejí si partnerku, která je dokáže překvapit něčím neotřelým a třeba i mírně pikantním. A proč se o něco takového nesnaží spíše oni? No možná jim k tomu nedáváme dost prostoru. A možná také proto, že ženy jsou tou romantičtější, něžnější a nápaditější polovinou lidstva.

sváteční pohodu

Ruku na srdce, kolikrát jsme ji za poslední léta někomu či dokonce sami sobě nadělili? A přitom dobře víme, že vládne-li pohoda ve dne, projeví se i ve vzájemném porozumění po setmění. Samozřejmě není možné vykašlat se na všechny povinnosti a užívat si sváteční dny jen v odpočinku a milostných radovánkách. Ale přece nemusíme mít přece patnáct druhů cukroví a opravené všechny drobné nedostatky, které se v našem domově během posledních měsíců vyrojily. Pojďme se trochu zastavit, v klidu se posadit do křesla a přesvědčit se: „Udělám jen to nejnutnější. Po sedmé budu mít každý den padla, aby mi zbyl čas na lidi, které mám rád nebo ráda.“ Neexistuje jediný důvod, proč nevyužít romantických zimních svátků k zastavení a užívání si nejen dětí, máme-li je, ale také jeden druhého. Vždyť právě ona tajemná atmosféra Vánoc je jako dělaná k romantickým zážitkům. Prostě zamkněme byt, rozsviťme svíčky, zhluboka se nadechněme vůně jehličí a dopřejme si tolik lásky, kolik uneseme. Jedno si ale dobře pamatujme: láska, cit, vztah i sex – to vše funguje na starém známém principu akce a reakce. Jakoukoli náladu či rozpoložení přenášíme na toho, kdo je nám nejblíže. Pokud je tedy pozitivní a plná citu, pak jsme člověka, kterého milujeme, skutečně obdarovali.

cit a pochopení

Samozřejmě připouštíme, že stránky časopisu snesou téměř všechno. Papír unese jakoukoli teorii, ale praxe, ta je trochu jiná. Jenže alespoň tentokrát to může být jinak. Chceme-li skutečně prožít šťastné svátky, měli bychom si, jak se říká, plivnout do dlaní a dát si několik vánočních předsevzetí. A také je dodržet! Takže jaká by měla být? Nerozčilovat se, nevyčítat, nelitovat se. To je základ. A pak také „pohladit“ lidi, se kterými žijeme. Ty uvozovky jsou tam záměrně – nejde totiž o fyzický akt, ale o pohlazení duše. Jak to myslíme? Jednoduše, využijme kouzelných vět. Například: Obdivuji tě, jak se dokážeš vypořádat se vším tím shonem. Nebo: Víš, že vypadáš báječně? Či: Jsi ten nejlepší manžel a táta! Jsi ta nejlepší manželka a máma! A samozřejmě také: Miláčku, chtěl/a bych se s tebou milovat… A poté: Byl/a jsi báječný/á. V každodenním kolotoči totiž na slůvka pochvaly a pochopení zapomínáme – je to škoda, protože dělají zázraky. A když už jsme na to téma před chvílí zabrousili, v posteli to platí dvojnásobně. Pochvala, vzdechy či obdivné výkřiky nejen potěší, ale také pořádně pozvednou sebevědomí. Tedy na světě je další dárek – uznání druhého. Není přece nic lepšího, než když se dozvíme, že se i po letitém vztahu partnerovi nebo partnerce líbíme a že je nám s nimi fajn. A naopak to samozřejmě platí rovněž.

Pár skutečných dárečků
Mezi balíčky s tradiční košilí či trikem pro pány a parfémem nebo šperkem pro dámy by se letos mělo objevit i něco šmrncovnějšího. Něco, nad čím partner jen zalapá po dechu a co doplní romantiku právě prožívané chvíle. K takovým dárkům může patřit luxusní prádlo, ale také třeba láhev skvělého vína. A rovněž aromatické olejíčky. Na trhu je jich skutečně spousta, takže si můžeme vybrat ten, který nejvíce lahodí našemu nosu. A k dotvoření té správné atmosféry můžete potřebovat i hudbu – i tady si určitě snadno vybereme z nabídky romantických CD.

Neutápějme se v problémech

  • Když se nám nelíbí stromeček, který manžel či manželka koupili, nechme si to pro sebe. I s „koštětem“ lze prožít rodinnou idylku a romantické chvíle.
  • My ženy se nemusíme cítit neschopné, když nedokážeme napéct tolik cukroví jako partnerova matka. A pokud se na toto téma objeví nějaké výtky, přejděme je mlčením.
  • Odmítnout ovdovělou tchyni, která s námi chce stůj co stůj strávit Štědrý večer, vyžaduje notnou dávku asertivity a určitě se to neobejde bez výčitek. Pokud však víme, že by její přítomnost byla zdrojem konfliktů, máme na to plné právo. Dohodněme se na přijatelném kompromisu – třeba na společném obědě 25. prosince.
  • Dárky se obvykle dávají v té nejlepší vůli udělat druhému radost. Proto bychom neměli dávat najevo své zklamání z toho, že se dotyčný dárce netrefil.
  • Snažme se být tolerantní, velkorysí a odpouštějící. O Vánocích je možné prominout i věci, které jsou jinak neodpustitelné. Leccos se vyplatí překousnout a připravit si Vánoce nezatížené zbytečnými hádkami, které stejně nikam nevedou.

Text: Irena Bečvářová, foto: ShutterstockKoupit časopis