Ptáte se odborníků

Prevence, která má smysl

Četla jsem o programu ASTRA, díky kterému budou ženy mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny. Jak to bude probíhat prakticky?

Ženy starší 30 let budou v ambulancích praktických lékařů, kteří se na projektu budou podílet, aktivně dotázány, zda mají o test zájem a zda splňují vstupní kritéria. Test nelze provádět během menses, v graviditě a v šestinedělí. Rovněž není vhodné test odebírat u žen, které jej měly provedený u svého gynekologa před méně než třemi lety. Samoodběrový test není hrazený ze zdravotního pojištění a musí jej uhradit pacientka. Cena se bude pohybovat okolo 1 500 Kč. Ženy, které si test uhradí, dostanou odběrovou sadu k zavedení do pochvy. Následně si podle instrukcí provedou vaginální stěr na toaletě nebo ve vyšetřovací kabince. Odběr je nebolestivý a rychlý, spočívá v zavedení speciálního odběrového kartáčku do pochvy. Výsledky HPV testů budou k dispozici s doporučením dalšího postupu za tři týdny opět v ambulanci praktického lékaře. Každá pacientka, která se neúčastní pravidelných kontrol u gynekologa, bude edukována o jejich významu pro prevenci řady závažných onemocnění. Pacientky s negativním testem na HPV budou navíc uklidněny, že jejich aktuální riziko vzniku rakoviny děložního čípku je mimořádně malé. Naopak pacientkám s pozitivním výsledkem testu bude doporučena návštěva gynekologa k dalšímu vyšetření, případně návštěva u specialisty na vyšetření děložního čípku.

Odpovídá prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař onkogynekologického oddělení a zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář).







Koupit časopis