
Pozor při koupání v chlorované vodě!
Ať už je chlór v bazénu či vířivce, může způsobit nepříjemné kožní problémy!
S příchodem léta trávíme víc času u vody – ať už v bazénech nebo ve vířivkách. Mnoho lidí si ale po delším pobytu ve chlorované vodě stěžuje na pnutí, svědění nebo zarudlou kůži. Za nepříjemnými reakcemi často stojí právě chlór, který je běžnou součástí vody ve veřejných i domácích bazénech.
Jak poznáte podráždění z chlóru?
Nejčastěji se objeví několik hodin po koupání. Kůže zčervená, svědí a může se vysušit nebo oloupat. V některých případech se vytvoří vyrážka nebo dokonce kopřivka. Typickými příznaky jsou zarudnutí, pocit napjaté pokožky, puchýřky, šupinky nebo stroupky.
Nejde o alergii, ale o chemické podráždění
„Podráždění po kontaktu s chlórem není klasická alergie. Jedná se o tzv. iritační dermatitidu – tedy reakci kůže na chemickou látku. Chlór v kombinaci s vodou vytváří kyselinu chlornou, která může u citlivějších lidí poškodit kožní bariéru, vysušit pokožku a způsobit zánět,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Podle něj je důležité zkrátit dobu pobytu v chlorované vodě, zejména pokud máte citlivou nebo atopickou pokožku.
Péče před i po koupání je důležitá
Základem prevence je sprcha ještě před vstupem do bazénu – odstraníte tak pot, bakterie i zbytky kosmetiky, které by mohly s chlórem reagovat. Po plavání se vždy důkladně osprchujte a co nejdřív naneste na pokožku hydratační krém. Ideálně do tří minut od sprchy. Pomůže i obyčejná vazelína – pokud ji použijete před vstupem do vody, vytvoří ochrannou vrstvu. Pokud už se podráždění nebo vyrážka objeví, lze pár dní aplikovat volně dostupné masti s hydrokortizonem.

Vitamin C pomáhá zklidnit pokožku
Chlór můžete na pokožce částečně neutralizovat i pomocí vitamínu C. Na trhu jsou dostupné spreje s tímto vitamínem, nebo si můžete roztok připravit sami a nastříkat ho na tělo po koupání. Pomáhá zklidnit podrážděnou kůži a zmírnit účinky chemie.
Vířivky skrývají i riziko infekce
Zejména teplá voda ve vířivkách je ideálním prostředím pro bakterie Pseudomonas aeruginosa. Ty mohou způsobit tzv. „hot tub rash“ – svědivé červené pupínky v oblasti vlasových folikulů, případně i zvýšenou teplotu nebo bolest uší. I když je voda chlorovaná, bakterie mohou přežívat. Do vířivek proto choďte jen tam, kde máte jistotu pravidelné údržby. Vždy se před i po koupání osprchujte a vyhýbejte se potápění.
Text: redakce, foto: Shutterstock