Krása a relaxace,  Rubriky

Poznejte svůj typ pleti a co ji trápí

Nejen to, jaký máme typ pleti, ale i to, jaký je její aktuální stav, jsou důležité faktory pro výběr vhodné kosmetické péče pro krásnou a zdravou pokožku.

Čtyři základní typy

Normální pleť je hladká, pružná, zářivá, netrápí ji nedokonalosti ani rozšířené póry. Není ani suchá, ani příliš mastná, protože produkuje optimální množství mazu, které zaručuje její hydrataci, ochranu a dobrou kondici.

Suchou pleť charakterizuje napjatost, hrubost, nízká elasticita, tvorba šupinek, zarudlost, citlivost či svědění. Je to způsobeno nedostatkem přirozených hydratačních faktorů (NMF), jako jsou urea či kyselina mléčná, sníženou tvorbou mazu a nedostatkem epidermálních lipidů, které se starají o bariérovou funkci pokožky. Tvorba nadbytku kožního mazu naopak stojí za pletí mastnou. Je obecně silnější, její struktura je nepravidelná, jsou na ní jasně vidět póry a následkem ucpávání mazových žláz má sklony k tvorbě komedonů a různých forem akné. Pro smíšený typ jsou typické rozšířené póry, mastnější pleť v takzvané T-zóně (čelo, nos, brada) a suchá místa na zbytku tváře. V T-zóně ji trápí černé tečky a má sklon k nedokonalostí, na zbytku pleti to pak mohou být šupinky, pnutí a křehkost.

Domácí diagnostika

Pro určení typu pleti vyzkoušejte tak zvaný kapesníčkový test. Očistěte pokožku vlažnou vodou bez použití kosmetických přípravků, které by mohly ovlivnit výsledek testu. Jemně ji osušte a počkejte 45 až 60 minut. Pak přiložte na obličej papírový kapesníček nebo hedvábný papírek a jemně jej na několik sekund oběma dlaněmi stiskněte. Jestliže se na kapesníčku neobjevily žádné stopy mastnoty, je vaše pleť suchá. Normální pleť se projeví velmi slabě promaštěnými zónami. Pokud se objevily stopy mastnoty v T-zóně, máte pleť smíšenou a v případě velkého promaštění na celém kapesníku je vaše pokožka mastná.

Péče pro všechny

Každý typ pleti potřebuje své, ale na to myslí kosmetické značky a označují své produkty popisem, pro který typ pleti je daný produkt určený. Ať už máte suchou, normální, smíšenou či mastnou pleť, je důležité ji dokonale odličovat a čistit. Ani jednomu typu by neměla být upírána hydratace a dostatek živin, a to nejen prostřednictvím kosmetické péče, ale také dostatečným pitným režimem a zdravou životosprávou. Důležitá je i ochrana před vnějšími vlivy, jako je smog, UV záření nebo povětrnostní podmínky, a anti-aging péče. Všem typům pleti prospějí produkty s obsahem antioxidantů, které chrání buňky před stresem a negativními účinky volných radikálů. Řadí se mezi ně například vitaminy A, C a E, koenzym Q 10, flavonoidy, fenoly či karotenoidy. Zapomínat bychom neměli ani na hydratační složky, jako je zklidňující aloe vera, kyselina hyaluronová či skvalen. Hitem je také cannabidiol, tedy CBD, výtažek z konopí, který hloubkově hydratuje, regeneruje a zklidňuje.

V jaké je kondici?

Stav pleti se v průběhu života mění a ovlivňují jej faktory jako znečištěné ovzduší, užívání léků, stres, špatná kosmetická péče, hormonální změny a proces stárnutí. Kondice pleti se týká všech typů a projevit se může i několik stavů najednou. Jejich vyhodnocení je pak stejně důležité jako určení typu pleti. Mezi tyto stavy patří dehydrovaná kůže v důsledku nevhodné životosprávy či vnějších faktorů. Je napjatá, vysušená, ale bez šupinek a objevují se na ní jemné vrásky. Citlivá pleť reaguje iritací například na nízké či vysoké teploty, kosmetické výrobky, ale i stres. Bývá napjatá, zarudlá a zároveň povadlá a zašedlá. Sklon k tvorbě akné se může objevit v kterémkoliv věku v důsledku hormonálních změn, mluvíme tedy také o hormonálním akné. Důležitá je v tomto případě vyvážená strava stejně jako šetrná péče, která hojí, zklidňuje a regeneruje. Zralá pleť po čtyřicítce je postižena ztrátou kolagenu a elastinu, což se projevuje ochablou pokožkou, vznikem hlubších vrásek a pigmentových skvrn. Dobrá zpráva je, že výběrem správné kosmetiky lze problémy velmi dobře korigovat.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock

Foto: Sutterstock

Nový fenomén – maskne  

Jedná se o odborný termín pro problémy s pletí způsobené dlouhodobým nošením roušek. Ty mohou skončit až alergickou dermatitidou. I sebelepší rouška vede k iritaci, dehydrataci a stárnutí pleti. Ta nemůže dýchat, je zarudlá a má sklony k akné. Z důvodu zvýšené kumulace tepla a vlhkosti vzniká živná půda pro bakterie, které pleť poškozují. Dochází k uzavírání pórů, tvorbě pupínků a aknózních cyst. V neposlední řadě se pleť vysušuje a svědí. Dopřejte jí důkladné čištění ráno i večer, pak aplikujte hydratační sérum a následně krém podle typu pleti. Pod roušku nepoužívejte produkty založené na olejové bázi. Oleje uzavírají póry a pleť nemůže dýchat. Make-up nahraďte pečujícím hydratačním BB krémem. Nezapomínejte ani na péči o rty a dvakrát týdně aplikujte vyživující a regenerační masku.

o







Koupit časopis