Novinky

Postcovidů bude ubývat, shodují se lékaři

Problémy s dýcháním by přesto lidé podceňovat neměli

V Česku denně přibývá několik desítek tisíc pacientů s nemocí covid-19. Novou mutaci omikron podle lékařů provází slabší průběh než předchozí varianty viru. Stále méně lidí proto končí s těžkými příznaky v nemocnici a podobně tomu bude i s tzv. postcovidovým syndromem. Ten se pacientům sice nevyhne, pneumologové však očekávají méně případů než doposud. „S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání nemoci covid-19. Nyní tedy ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta. První pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna,“ říká doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC FN Brno.

Postcovidový syndrom

Projevuje se různě a může postihnout řadu tkání a orgánů v těle, například srdce nebo plíce. I několik měsíců po nemoci si lidé stěžují na extrémní únavu, sníženou výkonost, bolest hlavy, zadýchávání či dlouhotrvající kašel. „Většina příznaků covidu za několik dní až týdnů odezní. U přibližně 15 % pacientů se staršími variantami ale problémy přetrvávají a je nutné je léčit. Stále k nám přichází velké množství lidí s rozsáhlými změnami na plicích,“ vysvětluje pneumolog MUDr. Samuel Genzor, Ph.D., z FN Olomouc a dodává: „S covidem je například spojován častější výskyt plicní embolie. Pacienta, kterého bolí na hrudi a je dušný, by proto měl vždy vyšetřit lékař.“ Lidé, kteří nemocí covid-19 onemocněli, ale nebyli hospitalizováni, by měli k plicnímu lékaři zajít, pokud se po 2–3 měsících od infekce stále potýkají s respiračními obtížemi. Hospitalizované by měl pneumolog vidět 6–12 týdnů od stanovení diagnózy. Pacient, jehož po prodělání covidu-19 trápí déletrvající teploty, bolest na hrudi nebo dokonce vykašlávání krve, by měl odbornou pomoc vyhledat okamžitě a nečekat, až potíže samy odezní. „Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu nemoci, který byl v nemocnici na ventilaci. Ve FN Brno jsme dosud provedli přibližně 3 000 kontrol pacientů po covidu a závažné změny na plicích jsme objevili asi u 2,5 % z nich,“ popisuje docent Sova.

Pacient, jehož po prodělání covidu-19 trápí déletrvající teploty, bolest na hrudi nebo dokonce vykašlávání krve, by měl odbornou pomoc vyhledat okamžitě a nečekat, až potíže samy odezní. Foto: Suttertsock

Omikron a postcovid

Léčba postcovidového syndromu se u varianty omikron nejspíš lišit nebude. Vzhledem k lehčímu průběhu covidu-19 ale lékaři očekávají, že pouze menší část z desítek tisíc nakažených bude vyžadovat odborné vyšetření a léčbu. „Zatím je těžké odhadnout, jak velká část těch, kteří prodělali omikron, bude mít potíže. Lze ale předpokládat, že většina pacientů s potížemi má postcovidový syndrom ‚typu B‘ podle návrhu klasifikace České pneumologické a ftizeologické společnosti. Tedy že tito lidé mají po prodělání covidu potíže, ale nelze je změřit nebo zobrazit. Symptomy v těchto případech obvykle po dvanácti a více týdnech odezní samy nebo jim k tomu dopomůže rehabilitace plic,“ říká MUDr. Genzor.

Text: Zdraví, foto: Sutterstock







Koupit časopis