Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Poslední sbohem, mé akné

Léčba chronického akné zpravidla není otázkou dnů nebo týdnů. Ale jako všechno ostatní začíná rozhodnutím nesmířit se s daným stavem a pokračuje vytrvalostí, která zákonitě vede až k vytouženému cíli – zdravé a krásné pleti, o jaké jste vždy snili.

Akné, o kterém se mluví většinou jen jako o problému pubescentů, patří ve skutečnosti k nejčastějším chronickým onemocněním kůže dospělých – dnem i nocí obtěžuje život zhruba dvaceti procentům žen a mužů.Tvrdošíjný nezmar? Ano, ale jen do okamžiku, kdy se rozhodnete mu dát poslední sbohem.

Sepište závěť a nechte ji stvrdit notářským podpisem. Jak?

Silou své veškeré vůle. Pokud vám už není ani 13, ani 17 a akné vám stále ještě znepříjemňuje život, budete ze všeho nejvíc potřebovat především změnu taktiky. Akné trápící náctileté je jako malý nezbeda, na kterého stačí vztyčit babiččin prst a k jeho nápravě pak obvykle postačí „osvědčená partička“ ve složení pleťová voda, antibakteriální gel a tyčinka. Akné trápící dospěláky se ale více podobá rošťákovi, který už svým rodičům úplně přerostl přes hlavu a stává se skutečným potenciálním nebezpečím. Zde už proto nebude stačit babiččin varovný prst, musí nastoupit razance kulatého razítka. A takový „štempl“ vám už nedají v žádné drogerii ani parfumerii, ten dostanete jen u lékaře.

Dermatolog jako nejvyšší instance

I když bude vaše rozhodnutí zamávat svému akné šátečkem naposledy neochvějné, musíte se připravit na to, že nepřítel, který na vaší pleti pohodlně a bezpracně hodoval několik let, neodejde jen tak bez boje. Nejlepší proto bude, když své trápení svěříte dermatologovi, který má s léčbou akné skutečné zkušenosti a který má za sebou také nějaké výsledky – zvláště na malých městech se totiž můžete snadno setkat s lékaři, kteří již 30 a více let ordinují svým pacientům dokola stále totéž a jejich cílem nejsou ani tak zdraví pacienti jako spíše blížící se poklidný důchod. Dojíždění za erudovaným dermatologem se vám nyní sice může zdát jen jako další výdaj navíc, ale to je jen zdání. Léčba u odborníka totiž bude cílenější, tudíž i kratší a přinese vám objektivně viditelné výsledky, zatímco u „neodborného“ odborníka je spíše naděje, že se časem stanete součástí inventáře jeho čekárny.

Antibiotika se podle závažnosti postižení užívají při léčbě akné buď ve formě krému, či roztoku používaného lokálně, anebo ve formě vnitřně užívaných tablet.
Foto: Shutterstock

Co vás pravděpodobně čeká a nemine?

Zcela jistě to bude nutnost spolupráce. Pokud doufáte v zázračné puntíkaté pilulky, které vše vyřeší za vás, budete zklamáni. Hledání příčiny vyžaduje spolupráci a práce na nápravě stávající situace taktéž. Ve hře bude genetika, hormony a váš životní styl. Tedy míra stresu, způsob stravování a také vyprazdňování, správná funkce vnitřních orgánů a na přetřes přijde pochopitelně i vaše dosavadní „péče“ – tedy kosmetika a způsob čištění pleti. Na cestě k nápravě se pravděpodobně setkáte s pojmy:

Antibiotika – podle závažnosti postižení buď ve formě krému, či roztoku používaného lokálně, anebo ve formě vnitřně užívaných tablet.

Roaccutane – neboli syntetický derivát vitaminu A, opět ve formě vnitřně užívaných tablet. K dostání je pouze na lékařský předpis – tato léčba je nepřípustná v případě gravidity.

Chemický peeling – tuto proceduru je sice možné podstoupit i v kosmetickém salonu, ale protože se jedná o značně odpovědný a profesně náročný zákrok, bude pro vás výhodnější a v některých případech bohužel i bezpečnější podstoupit jej raději přímo na odborném kožním oddělení.

Léčba laserem

Zde již záleží na tom, na které laserové pracoviště se obrátíte. Existují lasery (Smoothbeam laser), které dokáží zasáhnout přímo konkrétní mazové žlázky a usměrnit tak jejich nadměrnou činnost. Dále lasery (erbiový laser), které slouží především na odstranění jizviček, které vám na pleti po dlouhodobé léčbě akné mohou zůstat. A nakonec i takzvaný biostimulační laser soustřeďující se především na léčbu lehčích forem akné – najdete jej i v ordinacích běžných dermatologů, někdy i v kosmetických salonech. V případě prvních dvou laserů je nutné počítat i s určitou bolestí – její hranici není možné objektivně změřit, dobrou zprávou však je, že v případě, že jste citlivější anebo prostě jen máte obavu z jakékoliv bolesti, můžete již předem, podobně jako třeba u zubaře, požádat o místní znecitlivění. Další dobrou zprávou je, že většina těchto zařízení pracuje na velmi vysoké úrovni a na stejné úrovni se pak odehrává i veškerá komunikace a jednání se zákazníkem. Nemusíte mít proto vůbec žádné obavy z případných „hloupých otázek“, protože žádné takové nejsou. Jako platící zákazník máte plné právo ptát se na vše, co se zákrokem, který máte podstoupit, souvisí, a také na všechno, co vám není tak úplně jasné. Poslední možnou „nepříjemností“ laserové léčby je doba hojení po zákroku, která si může vyžádat i kratší dovolenou, ale především jde o fakt, že se po dobu, jakou stanoví ošetřující lékař, budete muset vyhnout jakémukoliv slunečnímu záření.

Co můžete udělat hned? Vydat se bez průtahů do lékárny a žádat speciální kamuflážní kosmetiku na aknózní pleť. Foto: Shutterstock

Kosmetické moratorium

Aneb aktivní součást vaší spolupráce s lékařem. Sestávat bude z naprostého zákazu všech dalších domácích „kosmetických pokusů“ a výrazného omezení odborné kosmetické péče. Chronické akné totiž nepatří do rukou laiků, ale ani nezkušených kosmetiček. Kosmetická ošetření jsou po dobu léčby žádoucí, ale pouze u dobře proškolených kosmetiček na vysoké odborné úrovni. S tím samozřejmě souvisí i výběr vaší nové pěstící kosmetiky – kosmetička bude po domluvě s vámi používat i při ošetření ve svém salonu buď pouze přípravky, které vám předepsal váš lékař (zakoupené v lékárně), případně po vzájemné dohodě mezi kosmetičkou a lékařem přírodně čistou kosmetiku dlouhodobě prověřené kvality – tedy pravděpodobně nic z toho, co lze běžně zakoupit v obchodech. Vaše domácí péče o pleť se z velké části přesune od zrcadla do kuchyně. Sázkou na jistotu se v těchto případech zdá být kompletní změna jídelníčku – ale nebojte se, nejde o dietu. Půjde spíše o to, abyste měli skutečně vyváženou stravu s důrazem na dostatečný příjem vitaminů a minerálních prvků a abyste také věděli, které potraviny patří v případě akné mezi ty rizikové. Jejich konzumaci si nebudete muset zcela odepřít, ale omezit ano. Sami časem budete moci vypozorovat, které z potravin mohou stav vaší pleti zhoršovat, protože zde není možné stanovit nějaké obecně platné normy. Váš lékař vám možná také předepíše některé potravinové doplňky, které vám v krátké době pomohou vyrovnat deficit důležitých prvků a vitaminů ve vašem těle. Sama byste pak měla podrobit řádnému „zkoumání“ i vlastní psychiku – zejména svou schopnost vyrovnávat se se vším, co nás v životě trápí, straší nebo zlobí. Nejosvědčenější je sepsat si takové věci, situace a okolnosti na papír. Tak budete mít o svých „nepřátelích“ přehled a už to vám může přinést částečnou úlevu. V seznamu potom zaškrtněte vše, co můžete alespoň částečně ovlivnit, a pokuste se o to – i v malých a postupných krocích. Uvidíte, že mezi tím, co změnit nemůžete, zůstane jen pár položek, i když třeba závažných. A tady je na místě to, čemu se říká psychohygiena – tedy nalezení způsobu, jak se s těmito neovlivnitelnými okolnostmi smířit a vyrovnat. Nabízí se jakýkoliv sport – ideální jsou všechna cvičení na bázi jógy nebo bojových umění. Stejnou úlevu může ale přinést i klidná a pravidelná procházka – ovšem pouze v případě, že dokážete z přírody načerpat svou ztracenou energii a vyrovnanost. Fantazii se však meze nekladou, i mezi slavnými se najdou tací, které nejvíce uklidní třeba pořádné gruntování.

Text: Jana Brodanská, foto Shutterstock

Prozatímní opatření

To je opatření ochrany nebo pomoci, které může každý úředník vydat až do chvíle, než bude zjednána skutečná náprava. A protože v případě akné vládnete veškerou rozhodovací mocí vy sama, chopte se i vy své možnosti prozatímního opatření. Není přece nutné chodit s tváří plnou boláků až do doby úplného vyléčení. Vydejte se proto bez průtahů do lékárny a žádejte speciální kamuflážní kosmetiku na aknózní pleť. Tato dekorativní kosmetika je vyráběna speciálně jen pro tento účel (neobsahuje parfemaci ani další alergizující látky), proto se nemusíte bát pověr o tom, že vrstva neprůhledného make-upu zcela zničí vaše léčebné snahy – bude to přímo naopak, pouze s tou výhodou, že jako zcela zdravá budete vypadat už teď. Navíc budete uchráněna vzniku nehezkých pigmentových skvrn, které sluníčko rádo nechává vzniknout právě v místě drobných jizviček po akné.Koupit časopis