Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Problém a řešení,  Psychologie

Porod se blíží! Co dělat?

Zpříjemněte si poslední týdny těhotenství relaxací, ulevte si od potíží cvičením, masáží nebo koupelí a připravte se co nejlépe na porod.

Jedna z nejdůležitějších etap vašeho života se chýlí ke konci. Už za sebou máte opravdu dlouhou cestu a cíl, tedy narození vašeho děťátka, se blíží. Nenechte nic náhodě a užijte si poslední týdny těhotenství přípravami na porod samotný. Kromě technických záležitostí, jako jsou pravidelné lékařské prohlídky a příprava potřebných věcí, které si s sebou musíte vzít do nemocnice, byste měla věnovat hodně času převážně sama sobě. Odpočívejte, relaxujte, cvičte, a hlavně se nebojte, jen se těšte na miminko a na změnu, která vás čeká: stane se z vás matka!

Co se s vámi děje

V osmém měsíci gravidity nepociťuje většina žen obvykle žádné velké obtíže. Častým jevem ovšem je, že se začínají objevovat předzvěstné děložní stahy, kontrakce a bolesti, kterým se odpradávna říká poslíčci, jež signalizují, že konec vašeho těhotenství je opravdu za dveřmi. Co je způsobuje a jak je poznáte? Podle gynekologů se objevují jako reakce na pohyb plodu, ať už aktivní nebo pasivní vzniklý pohybem maminky. Žena jen zaregistruje chvilkové ztuhnutí dělohy, které po chvíli odezní. S každým dalším dnem těhotenství, které je blíž a blíž porodu, se ženy musí potýkat s bolestí zad, a to nejčastěji v oblasti mezi bederní a křížovou pateří, a trápí je i bolesti kyčelních kloubů. Jde o reakci na zvýšenou zátěž této části pohybového aparátu. Pomoci může cvičení zaměřené už od počátku gravidity na posílení svalových skupin kolem páteře, například na malých nebo velkých míčích, na nichž se cíleně tyto svalové skupiny posilují. Zdůrazňuji nutnost konzultace rehabilitačního lékaře nebo sestry, kteří posoudí, kterou skupinu svalů je nutno posilovat. Nejvhodnějším sportem v této fázi gravidity je plavání. Naopak nastávající maminka by se měla vyvarovat všech aktivit spojených s otřesy a nárazy na oblast pánve, tedy joggingu, spinningu a jízdy na kole nebo koni.

Abyste v noci lépe spala, dopřejte si teplou koupel nohou například levandulí, jejíž vůně zároveň zklidní vaši mysl. Foto: Shutterstock

Co vás ještě může trápit

Potíže s pohybovým aparátem bohužel nejsou jediné, které nastávající maminky v pokročilém stadiu těhotenství mohou trápit. Často se objevuje nespavost a dýchací obtíže. Rostoucí děloha vysouvá postupně žaludek a kličky střevní vzhůru a dochází k omezení pohybů bránice, hlavního dýchacího svalu. Těhotná při zvýšené námaze jakoby nemůže popadnout dech, nemůže se dodýchnout. Často se ze stejného důvodu dostavují trávicí potíže, nevolnosti a pálení žáhy. Proto se doporučuje, s ohledem na uspořádání orgánů v břišní dutině, odpočinek a spánek na levém boku. Abyste předešly pálení žáhy, nepřejídejte se a vyhýbejte se kořeněným, tučným a smaženým jídlům. Neobvyklé nejsou ve spojení s postupující graviditou ani otoky končetin, a to hlavně nohou a nejčastěji ke konci dne –způsobuje je zadržování vody. Pokud jsou otoky lokalizovány kolem kotníků nebo na dolní části bérců, nepovažujeme je za projev onemocnění. Pokud se ale otoky objevují po celém těle a například i v obličeji, a zejména pokud nemizí po nočním odpočinku, je potřebné zevrubné laboratorní vyšetření. Každopádně je prospěšné při každé vhodné příležitosti zvedat a podkládat nohy do polohy výše než trup.

Načerpejte energii

Tu budete opravdu potřebovat, a tak se teď víc než kdy jindy v průběhu těhotenství věnujte sama sobě. Hodně odpočívejte, čtěte si, poslouchejte hudbu, kterou máte ráda, a nezapomínejte, že všechny tyto činnosti s vámi právě prožívá i vaše miminko, které už poslouchá všechny zvuky, hlasy a hudbu, jež se k němu dostávají z venku. Abyste v noci lépe spala, dopřejte si teplou koupel nohou například levandulí, jejíž vůně zároveň zklidní vaši mysl. K celkovému uvolnění, ale také při bolestech hlavy vám pomůže jemná masáž hlavy. V obchodech se zdravotními potřebami nebo v lékárnách seženete speciální „drbátko“, které promasíruje všechny akupresurní body na hlavě. Abyste se také trochu zaměstnala a nevrhala se rovnou na vymalování celého bytu, začněte si sepisovat seznam věcí, které potřebujete s sebou do porodnice, ale i na období, až se z ní vrátíte. Jste-li romantického založení, můžete si začít připravovat i oznámení o narození dítěte, které pak rozešlete svým nejbližším. V případě, že si u psaní seznamu a oznámení unavíte oči, zkuste oční gymnastiku. Otevřete doširoka oči a zase je pevně zavřete, což opakujte desetkrát – pak koulejte očima doleva a doprava a nakonec si konečky prstů jemně proklepejte pleť okolo očí. Abyste se připravila na kojení, udržujte svoje ňadra v kondici! Otužujte je a zpevňujte jejich pokožku chladnou vodou a kvůli uvolnění mléčné cesty je jemně masírujte.

Zažeňte strach

Jednou z nejdůležitějších příprav na porod je snažit se nebát se porodu. Samozřejmě mít strach v únosné normě je přirozené, ale nic se nemá přehánět a přehnanými obavami ve finále uškodíte nejvíc sama sobě. Nejdůležitější pro nekomplikovaný průběh porodu je pohoda v rodině a samo pozitivní naladění nastávající maminky. A co může tuto pohodu narušit? Například informace o komplikacích, s kterými se v různých diskusích na internetu svěřují matky po porodu. Ale jak upozorňují odborníci, každá gravidita, a to i u jedné ženy, může probíhat diametrálně odlišně. Nelze aplikovat pozitivní nebo negativní zkušenost jedné ženy z její gravidity na průběh gravidity u ženy jiné. Ve většině případů porod probíhá naprosto hladce a s trochou nadsázky lze říci, že by žena porodila i bez jakékoliv pomoci sama. Předem počítat s komplikacemi není třeba. Proto v drtivé většině ženy rodí v nemocnicích, kde je potřebné zázemí pro vyřešení všech nepravidelností. Budete klidnější, když se včas vydáte porodnice, kde máte naplánováno rodit, a tak říkajíc se „sžijete“ s jejím prostředím. Všechny porodnice také pořádají pro své nastávající klientky besedy, kde jim zkušení lékaři nebo porodní asistentky vysvětlí, jaký bude postup od přijetí na oddělení až po očekávaný porod děťátka. Shrnuto a podtrženo: psychická pohoda vám před i v průběhu porodu pomůže ze všeho nejvíce.

Text: Anna Němcová, foto: Shhutterstock

Foto: Shutterstock

Připravte si do porodnice

Tašku do porodnice si připravte si už měsíc před plánovaným termínem porodu. Předejdete tak zbytečnému pobíhání a hledání věcí, které vám ještě chybějí. Do tašky si dejte:

několik košil nebo pyžam, která mají rozepínání vepředu, což vám usnadní kojení, župan, pohodlné volné kalhoty, trička a eventuálně svetr, přezůvky a pohodlné ploché boty, abyste mohla chodit po nemocnici, dostatečné množství jednorázových kalhotek a teplé ponožky

hygienické vložky, zubní pastu, kartáček, hřeben, ručník, mycí žínku, pomádu na rty, krém na obličej i ruce, osvěžující vodu, sprchový gel, šampon, zrcátko, papírové kapesníky

oblíbenou knihu, časopisy nebo hudbu

doklady: průkaz pojišťovny, těhotenský průkaz, občanský průkaz, oddací list nebo rodný list, pokud jste svobodná

léky, které eventuálně užíváte







Koupit časopis