matka a dítě
Prevence,  Problém a řešení,  Psychologie

Po mateřské opět na startu

Končí vám mateřská dovolená? Zachovejte klid, začněte s přípravou včas a řiďte se určitými pravidly.

Návrat do práce po rodičovské dovolené je složitý, ať už jste byla doma půl roku, tři nebo deset let. V podstatě začínáte znovu a k tomu vám přibyla starost o dítě či děti. Abyste předešla pocitům zoufalství, méněcennosti a totální beznaděje, začněte s přípravou na návrat do zaměstnání včas a nechte si poradit od naší psycholožky.

Mateřství si užijte, ale…

„Když žena odchází na mateřskou dovolenou, stane se z ní chůva, jesle i školka, a to v režimu sedm dní v týdnu, 24 hodině denně,“ říká psycholožka Barbora Hrdličková a dodává: „Nástupem na mateřskou získává žena nové znalosti i dovednosti, které na nějakou dobu vytlačí dřívější pracovní návyky. Důležité je moc se nestresovat tím, že jsme vypadly z pracovního koloběhu. Životem s našimi dětmi získáváme zkušenosti, které v práci povětšinou nikdy nezískáme – tedy trpělivost, flexibilitu, toleranci a nadhled,“ míní psycholožka. S vašimi pracovními dovednostmi a znalostmi je to obvykle jako s jízdou na kole nebo plaváním – nezapomínají se. To ovšem neznamená, že byste měla v průběhu mateřské absolutně přerušit vzdělávání ve svém oboru. Podle PhDr. Hrdličkové je ale jedním z největších problémů, které ženu na mateřské potkají a následně jí mohou zkomplikovat návrat do zaměstnání, ztráta sociálních kontaktů.

Nejhorší je pasivita

Své o tom ví i paníIvana, která se vdávala ve 22 letech, záhy otěhotněla a odešla ze zaměstnání. S manželem se odstěhovali za Prahu a k holčičce brzy přibyl i chlapeček. „Ze začátku jsem si mateřství opravdu užívala,“ svěřuje se Ivana a pokračuje: „Bez nadsázky jsem byla kvočna, která hlídá svoje kuřata a opečovává kurník. Ale po pěti letech doma, navíc téměř bez kontaktu s lidmi, jsem cítila, že potřebuji dělat něco, co by nesouviselo s mými dětmi, manželem a domem.“ Před mateřskou pracovala jako grafička v reklamní agentuře, ale celých pět let se své profesi nevěnovala a to byl problém. „Kolegové už v agentuře nebo branži jako takové nepracovali a já zjistila, že bez kontaktů a doporučení nemám po pěti letech na mateřské a se dvěma dětmi šanci. Po dvou měsících hledání místa jsem si připadala naprosto neschopná, ale hlavně jsem na sebe byla naštvaná, že jsem se úplně vykašlala na svou profesi a na kolegy, se kterými se mi až na pár výjimek už nepovedlo obnovit vztahy,“ vzpomíná Ivana.

Buďte v kontaktu

Myslete na to, že zpřetrhání vazeb s vašimi kolegy, ale i prací samotnou může být jednou z největších chyb, které se dopustíte. Právě kolegové či přátelé vám mohou velmi pomoci s návratem nebo dokonce hledáním nového zaměstnání. Občas, samozřejmě pokud je to možné, zajděte za kolegy nebo s nimi vyrazte na oběd či kávu. Jednak budete v kontaktu a jednak budete mít čerstvé zprávy o tom, co se ve vaší firmě děje nového. Pokud se například dozvíte, že majitel zakoupil nový software, neváhejte ani chvilku a zkuste se s šéfem domluvit, jestli by vám o něm poslal nějaké informace nebo ještě lépe vám umožnil se na něj přijít podívat a vyzkoušet si, v čem se práce s ním liší od té, na kterou jste byla zvyklá před mateřskou. Ušetříte si tím stres, že už na svou práci nestačíte, a kromě jiného váš nadřízený uvidí, že chcete svou práci dělat stejně dobře, ne-li lépe než před odchodem na mateřskou. Hlavně nebuďte pasivní! Proto je také velmi důležité udržovat kontakt s profesí jako takovou.

Rozvíjejte se

Některé maminky jsou aktivní téměř hned po porodu, jiné se se svým zaměstnavatelem domluví na částečném úvazku, ale většina žen si chce své mateřství opravdu užívat a veškerý čas věnovat dítěti. To je sice chvályhodné, ale pokud nejsou rentiérky nebo nemají solventního manžela, a nerýsuje se tedy možnost rekvalifikace na „matku v domácnosti“, neměly by zapomínat, že nastane den, kdy budou muset opět začít pracovat. „V průběhu mateřské je dobré, aby se ženy alespoň v mysli vracely do zaměstnání. Velmi důležité je sledování informací z oboru,“ říká psycholožka Barbora Hrdličková. Čtěte odbornou literaturu, získávejte informace na internetu, učte se jazyky. Jen tak nebudete za pár měsíců či roků vyvedená z míry tím, že pokrok se nezastavil ani ve vaší profesi. Paní Ivana si tímto šokem prošla: „Po dvou měsících marného hledání práce jsem byla naprosto frustrovaná. Připadala jsem si jako nepotřebný člověk, který absolutně nic neumí.“ Ve finále se Ivana rozhodla, že se nevzdá. Nakoupila knihy o grafice a designu, zapojila se do on-line studia a začala na sobě pracovat. „Pomalu jsem zase získávala pracovní sebevědomí. Jednoho dne jsem si na papír sepsala vše, co umím a co můžu nabídnout, a začalo druhé kolo shánění práce, které už bylo úspěšné – zase dělám práci, která mě baví a naplňuje.“


V případě, že začínáte úplně od nuly, tedy nikdy jste nepracovala anebo se do své původní práce nemůžete z jakéhokoli důvodu vrátit, měla byste na hledání nového zaměstnání myslet opravdu včas. Nejlepším pomocníkem je počítač a především internet. Foto: Shutterstock

Neztrácejte odvahu ani sebevědomí

„V sociální izolaci mateřské dovolené často dochází k tomu, že žena začne pochybovat o svých schopnostech, v kolotoči práce kolem dětí jí může přijít představa sebe sama jako zaměstnance nemožná. Nebo spíš: sama žena si může přijít nemožná. S takovým nastavením se práce vskutku hledá velmi těžko,“ říká psycholožka. Proto, i když to nebude úplně jednoduché, se snažte zapracovat i na svém sebevědomí. Vezměte si příklad z paní Ivany, ale na rozdíl od ní na sobě pracujte už v průběhu mateřské. Rozhodně nic nenechávejte náhodě ani na poslední chvíli. Jestliže nejste se svým nadřízeným v kontaktu, určitě to napravte už několik měsíců před plánovaným návratem do práce. Promluvte si s ním o svých plánech, představách a možnostech a totéž požadujte od něj. Jen tak se můžete oba připravit. Nezapomínejte, že se vracíte už ne jako bezstarostná žena bez závazků. Nyní je máte a ze začátku nebude úplně jednoduché zkombinovat pracovní povinnosti s těmi rodinnými.

Máte co nabídnout

Je naprosto logické, že po nástupu do práce projdete nelehkým obdobím. Nezapomínejte, že jste z velké části žila v poslední době řešením zaražených větrů, výběrem nejlepší výživy a komunikací, která, ač nemusíte patřit mezi šišlající maminky, přece jen nebyla na úrovni intelektuálních debat u kulatého stolu. Čeká vás proces „nového“ seznamovaní se s kolegy, prací, požadavky zaměstnavatele a budete se muset opět adaptovat na pracovní tempo a nároky. Rozhodně ale nepropadejte panice. Vždy pomyslete na to, co se říká: pracující matky jsou nejlepší organizátorky času. Zvládla jste porodit, vychovávat děti a teď překonáte i prvotní obtíže. A pokud by váš šéf či kolegové brblali nad tím, že odcházíte z práce ve čtyři, protože musíte vyzvednout děti, zkuste použít slova psycholožky: „Obecně platí, že pokud ženám zaměstnavatel umožní větší flexibilitu v práci, jde o nejloajálnější zaměstnance, jaké kdy může najít. Nederou se prvotně za kariérou, nežádají každého půl roku o navýšení platu a snaží se udržet dobré sociální klima v práci.“

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis