Krása a relaxace

Pleťový zázrak zvaný ovocné kyseliny

Slyšeli jste někdy o ovocných kyselinách a jejich blahodárných účincích na pleť? Zahrnutí ovocných kyselin do vaší péče o pleť může znamenat rozdíl mezi matnou a zářící pletí, hrubou a hladkou texturou a rozšířenými póry či pletí téměř bez pórů. Tyto látky umí zlepšit funkci kožní bariéry, udržet pokožku hydratovanou a zdravou a pomohou vám dosáhnout mladistvěji vypadající a zářivější pleti v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Co byste vlastně měli vědět o ovocných kyselinách?

Ovocné kyseliny jsou považovány za superhrdiny péče o pleť, protože účinně bojují proti známkám stárnutí, pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky, rozjasňují a zlepšují tón a texturu pleti. Některé z nejběžnějších typů jsou kyselina glykolová, mléčná, mandlová, jablečná, vinná a citronová. Ačkoli různé ovocné kyseliny fungují podobně, každá má jedinečné vlastnosti a soubor výhod. Mnohými odborníky a nadšenci na péči o pleť je za „svatý grál“ považována kyselina glykolová. Je skvělá pro exfoliaci odumřelých kožních buněk, zajišťuje tak jasnější a vypnutější pleť. Dalším oblíbencem je např. kyselina mléčná, která se obvykle získává z mléka, ale lze ji také extrahovat z určitých druhů ovoce. Pomáhá s blednutím tmavých skvrn a stimuluje produkci kolagenu ke zjemnění jemných vrásek, kromě toho je velmi hydratační. Mezi nejpopulárnější alfa hydroxykyseliny patří i kyselina mandlová, která je šetrná k pokožce a může pomoci s akné, strukturou pokožky, hyperpigmentací a stárnutím pleti.

Jak často bychom měly ovocné kyseliny používat?

Jak často aplikujeme ovocné kyseliny závisí jen na tom, jak je produkt formulován. Pokud například používáme koncentrovanější produkt – řekněme jemný chemický peeling – pak je ideální použít ho jednou nebo dvakrát týdně. K chemickému peelingu se vyjadřuje i MUDr. Renata Pásková: „Pravidelné používání chemického peelingu proniká do spodních vrstev naší pleti, pomáhá ji regenerovat a tím může předcházet i prvním známkám stárnutí. Na vyzkoušení doporučuji dvoufázový chemický peeling Exuviance Performance Peel AP25 s kyselinou glykolovou, mandlovou a polyhydroxykyselinou. Produkt slouží k odlupování odumřelých kožních buněk a k podpoře regenerace buněk pro svěží a mladší vzhled pleti. Nepoužívejte častěji než dvakrát týdně“.

Text: redakce Zdraví, foto: ShutterstockKoupit časopis