Prevence,  Problém a řešení

Plenková dermatitida a jak se jí vyhnout

Zarudlá kůže a vyrážka z plen – přiznejte se, kdo se s tím u miminka nikdy nesetkal? Moc rodičů se nepřihlásí. Plenková dermatitida, jak se tento problém nazývá, dokáže znepříjemnit život děťátku i rodičům. Jak jí předcházet, jakým způsobem ji řešit a kdy už je nezbytné raději kontaktovat pediatra?

Coby dospělí si dovedeme představit, jaké nepříjemné by to bylo, kdybychom zůstali několik hodin v plenách, které jsou v lepším případě jenom počůrané. Dětská pokožka je navíc nezralá, a ne zcela vyvinutá. Bez přístupu vzduchu má tendence zarudnout a osypat se. Pojďme si zodpovědět pár otázek, jaké nás v souvislosti s touto komplikací mohou napadnout.

Jak poznáte plenkovou dermatitidu?

Dráždivá vyrážka z plenek vypadá jako růžové nebo červené skvrny na kůži v místech kontaktu těla s plenkou. Před močí a stolicí jsou více chráněny tříselné záhyby, proto tato místa na kůži obvykle vypadají normálně a jsou bez podráždění.

Jsou situace, kdy hrozí plenková dermatitida častěji než obvykle?

Pokud má vaše dítě průjem, prořezávají se mu zoubky (polyká více slin procházejících střevem), přechází na smíšenou stravu, je pravděpodobnost vzniku plenkové dermatitidy zvýšená. Obecně nejvíce postihuje kojence do 15. měsíců věku (především mezi 9. a 12. měsícem).

Co můžete udělat, aby byl zadeček vašeho miminka v co nejlepší kondici?

Používejte savé a prodyšné („superabsorpční“) plenky, protože právě pleny hrají obrovskou roli v celkovém zdraví pokožky miminka. Pokud preferujete látkové plenky, zvažte užívání jednorázových, dokud se vyrážka nezahojí. Zadeček miminka otírejte hypoalergenními ubrousky, které pomohou udržet přirozené pH povrchu kůže, nebo ho omyjte vodou. Promazávejte pokožku ochrannou mastí, např. Bepanthenem Baby, která vytváří na pokožce prodyšnou ochrannou vrstvu, zklidňuje ji a pomáha chránit před opruzeninami. Navíc obsahuje panthenol známý i jako provitamin B5, který pokožku regeneruje. Dopřávejte zadečku čas bez plen, nechte jeho pokožku dýchat na vzduchu.

A co když se přece jen plenková dermatitida objeví?

Pokud se vyrážka u děťátka objeví, i když jste se drželi zmíněných rad, je možné použít krémy a masti na opruzeniny a věnovat více pozornosti všeobecným pravidlům, která jsme zmínili při prevenci. Může se stát, že osvědčené postupy doma nezaberou, pak raději zkontaktujte pediatra. Možná bude třeba získat lék na předpis. Lékaře určitě navštivte i tehdy, když po 2-3 dnech léčby vyrážka neustoupí, nebo se dokonce zhoršuje. Dále v případě, že jsou součástí vyrážky také pupínky, olupující se kůže, puchýře a hnisavé nebo mokvající vřídky. A má-li dítě kromě vyrážky také horečku, pro jistotu konzultujte stav miminka s ošetřujícím lékařem ihned.

Při péči o zadeček miminka nezapomínejte ani na tato pravidla:

1. Obecně se snažte omezit kontakt moči a stolice s kůží.

2. S každým přebalováním nechejte pokožku miminka volně nadechnout. Chvíle bez plenky jsou dobré pro pokožku i pro jeho bříško, kopání nožiček uvolňuje nadýmání a větry.

3. Střídejte plenky a pečlivě volte, které vyberete. Každému miminku sedí něco jiného. Některé můžou být např. méně prodyšné nebo savé, jiné mohou mít naopak těsné gumičky u hýždí. Na plenkách rozhodně nešetřete.

4. Při každém přebalování používejte ochranné masti vhodné pro nejmenší.

Text: Jana Brodanská, foto: ShutterstockKoupit časopis