TIPY ZDRAVÍ

Pijete málo? To je chyba!

Adekvátní pitný režim představuje významnou prevenci řady onemocnění a problémů.

Věděli jste například, že oko je z 95 % tvořeno vodou? Krev obsahuje 94 % vody, játra 86 %, plíce 83 %, ledviny 79 %, mozek, srdce i svaly 75 %? „Průměrné mužské tělo (80 kg) se skládá ze 60 % vody, ženské (60 kg) zhruba z 55 %. Voda má v těle funkci rozpouštědla, transportního média, zásadní roli hraje při vylučování, výměně látek. Proto je důležité pečovat o rovnováhu příjmů a výdajů vody, aby všechny procesy, kterých se voda účastní, neustále probíhaly správně. Nestabilita se může stát zdrojem významných zdravotních problémů,“vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí oddělení Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP. „Vnímáme, že je potřeba lidem neustále vysvětlovat, co všechno mohou pro své zdraví sami udělat, a motivovat je k tomu, aby to skutečně dělali.“ I proto OZP jako zdravotní pojišťovna připravila celou řadu STOP programů zaměřených na prevenci civilizačních chorob. „Kromě toho chceme, aby si naši pojištěnci uvědomovali, že do prevence těchto chorob patří i spousta činností, které jsou součástí běžného dne. Správný pitný režim je právě jednou z těch, které mohou zásadně ovlivnit například vysoký tlak, nebo třeba správnou funkci ledvin,“ dodává Jana Ježková.

Myslíte si, že je dobré se napít tehdy, když pociťujete žízeň?

To už je bohužel pozdě, pro příště to zkuste raději o něco dříve. „Tekutiny bychom se měli snažit přijímat rovnoměrně v průběhu celého dne. Ideální je pít po menších dávkách a ne více než 150 ml najednou, abychom organismus nepřetížili. A protože tekutiny nedoplňujeme jenom v nápojích, optimálně bychom si jejich příjem měli rozdělit mezi nápoje – cca 2/3- a potraviny bohaté na tekutiny – cca zbylou 1/3. Určitě bychom měli zohlednit svůj aktuální zdravotní stav, míru zatížení i okolní klima. A pokud se v letních měsících více potíme, zaměřme se také na příjem minerálů ve formě slabě a středně mineralizovaných vod,“ doporučuje Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu.


Dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) si ovlivňujeme své zdraví až z 80 %. Proto zdravotní pojišťovna OZP přichází s motivačními a informačními projekty, které
mají za cíl naučit své pojištěnce vážit si vlastního zdraví. Foto: Shutterstock

Specifické situace, kdy je třeba přizpůsobit pitný režim

Někdy se stává, že se ocitneme v situaci, která vyžaduje, abychom se jí přizpůsobili včetně pitného režimu. O co se například jedná? Mgr. Adéla Skoupá vyjmenovává a radí následující:

  • Cestování – vodu mějme vždy s sebou. Na cestách a v rizikových regionech preferujme balenou a neperlivou variantu.
  • Jídlo – před, během i po jídle pijeme. Podporujeme tak trávení.
  • Manuální práce – ve výrobních halách, prašném prostředí či vyšších teplotách se potřeba tekutin a minerálů zvyšuje.
  • Fyzická zátěž – před, během i po zátěži přijímejme vodu i minerální látky. Pozor, toto množství nezapočítáváme do běžného pitného režimu.
  • Léto – hydratujme a osvěžujme se nápoji s teplotou cca 16°C. Ledové nápoje snižují pocit žízně a způsobují zažívací obtíže.
  • Klimatizace – dýchání suchého vzduchu zvyšuje potřebu tekutin. Nižší teplota naopak snižuje pocit žízně.
  • Zapíjení léků – zapíjejme alespoň 200 ml obyčejné vody. NE alkoholem, mlékem, ani kávou.
  • Horečka – zvýšená potřeba tekutin o 10-12 % s každým 1°C nad běžnou teplotu 37°C.

Text: redakce, foto: Shutterstock







Koupit časopis