Prevence,  Problém a řešení

Paradontóza? Musíte proti ní bojovat denně!

Míváte často na zubním kartáčku štětinky zabarvené do červena? Nebo dokonce vyplivujete krev?

Pravděpodobně jsou vaše dásně postiženy zánětem. Ten se musí urychleně řešit, jinak začnou bakterie pronikat ze zubního plaku až ke kosti a začnou narušovat vazivové ukotvení zubů. A to je doslova cesta do pekla – tedy cesta ke ztrátě zubů. Nejčastější příčinou je nedostatečné čištění zubů – a velmi často se pacienti urazí, když jim právě tohle jejich zubař sdělí. Oni si přece zuby čistí, a to třeba třikrát denně. Jenže není důležité, jak často, ale jak důkladně! V tom je totiž velký rozdíl. Zuby musíte především dobře zbavit povlaku. Bohužel zánět dásní je první etapou parodontózy, která vzniká většinou desítky let. A zrádné na tom je to, že dásně mohou krvácet, ale zuby bolet nemusí. Kdo by chodil k zubaři, když ho nic nebolí, že?

Příznaky parodontózy a léčba

Mezi typické příznaky patří krvácení, zarudnutí a otok dásní. V pokročilejších stadiích se pak objeví viklavost zubů, bolest při čištění a zápach z úst. Největším nepřítelem je zubní plak, který ulpívá na dásních a zubech a který uvolňuje jedovaté látky. Když ho nebudete odstraňovat, tělo se vám „odvděčí“ v podobě zánětu, který může postihnout jeden zub, ale taky třeba tři. Léčba spočívá v odstranění povlaku, zubního kamene, instruktáži správného čištění zubů, někdy je zapotřebí nasadit antibiotika a dezinfekční výplachy. V pokročilejších stadiích se musí viklající zuby tzv. zdlahovat a/nebo provést chirurgické ošetření. Někdy bohužel nezbývá jiná možnost než zub vytrhnout. Naprosto zásadní je spolupráce pacienta, tedy jeho pravidelné a správné čištění zubů a pravidelné návštěvy u dentální hygienistky, která zkontroluje úroveň čištění a případně očistí nově vytvořený povlak nebo zubní kámen.


Důležité jsou i pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa, a to aspoň 2x ročně. Lékař vám zkontroluje stav zubů a dásní, odstraní plak a zubní kámen. Foto:Shutterstock

Co můžete udělat vy sami

Jako téměř u všeho platí, že nejlepší léčba je prevence – v tomto případě tedy správná zubní hygiena. Jak tedy postupovat a minimalizovat riziko vzniku parodontózy?

  • Každodenní čištění zubů: Zuby si čistěte 2x denně, ráno po snídani a večer před spaním. Odborníci doporučují čištění aspoň po dobu dvou minut. Myslete i na okraj dásní, na ty se dost zapomíná. Kartáček držte ve směru úhlu 45 stupňů vzhledem k zubům, tak, aby se jednou polovinou kartáčku čistily zuby, druhou pak dásně. Pohyb kartáčkem musí být krouživý.
  • Americká zubní asociace doporučuje používat zubní pasty s fluoridem. Fluorid je důležitý v prevenci zejména zubního kazu. Kromě zubní pasty najdete fluor v mnoha potravinách, například v mořských rybách, zeleném čaji či kuchyňské soli. Po vyčištění zubů můžete také vypláchnout ústa fluoridovou ústní vodou, která působí proti zubnímu kazu.
  • Na stav vašich zubů má vliv i výživa. Vyhněte nadbytečné konzumaci sladkostí, hlavně lepivých – sušeného ovoce, banánům, bonbonům a podobně. Po jídle si vždy vyčistěte zuby, pokud to není možné, žvýkejte žvýkačky bez cukru. Žvýkání zabraňuje tvorbě zubního plaku a kyselých bakterií, které jsou původcem zubního kazu. Kromě toho pohyb žvýkačky v ústech pomáhá odstraňovat zbytky jídla z úst. Přednost dejte potravinám s obsahem vitaminu C, který posiluje dásně a zabraňuje krvácení. Jezte též potraviny s obsahem vápníku, který je nezbytný pro zdravé zuby.
  • Masírujte si dásně. Je to velmi účinné a také příjemné. Dásně uchopte mezi palec a ukazováček a provádějte pohyby, jako byste je něčím potírali. Tím se zlepší mikrocirkulace krve, dásně se lépe prokrví a rychleji se hojí.

Text: Soňa Zvadilová, foto:Shutterstock







Koupit časopis