rotoped
TIPY ZDRAVÍ

Opřete se do pedálů

Přivezete si domů nový rotoped. V první euforii šlapete do pedálů jako diví. Bohužel pak vás to přestane bavit a z vytouženého přístroje na hubnutí se stane věšák na odkládání prádla. Jak to zařídit, aby vám počáteční nadšení vydrželo?

Za sychravých večerů se člověku nechce vytáhnout paty z domu. Víte, že byste se měli sebrat a jít si zacvičit do fitcentra nebo si jít zaplavat. Vašemu tělu naléhavě chybí pohyb, zvláště poté, co si zvyklo na letní běhání nebo jízdu na kole. A právě tehdy si člověk vzpomene na rotoped. Jaké by to bylo krásné zůstat pěkně doma v teple a při televizi si šlapat, a k tomu případně ještě shodit pár kil. Co na tom, že vám to vymlouvá manžel i kamarádky, co na tom, že všichni kolem tvrdí, že vás to brzy omrzí.

Jak shodit doma

Laura trpěla už v dětství nadváhou. Její rodiče sice dbali na zdravou výživu, ale Laura, když mohla, si stejně dala raději zmrzlinu, dort nebo hamburger s hranolky. „Maminka mi pořád nabízela, že se mnou zajde k nějakému odborníkovi, ale všechny její pokusy jsem odmítala,“ vzpomíná dnes matka dvou dětí. I když v pubertě a během studia na vysoké škole aktivně sportovala, stále milovala kalorická jídla a ručička váhy u ní nakonec vyšplhala na 85 kilogramů. Několik let po skončení studia Laura potkala svého budoucího manžela. Byl vysoký a měl štíhlou, atletickou postavu. „Nikdy jsem se kvůli své váze příliš netrápila. A také Ivan mě měl rád takovou, jaká jsem byla,“ vypráví sympatická čtyřicátnice. Manžel většinou s úsměvem poznamenal: je sice baculatější, ale je fit. Když však po dvou těhotenstvích přibrala dalších deset kilo a nevešla se do šatů, rozhodla se. Po vzoru své nejlepší kamarádky si koupila rotoped. Se dvěma dětmi neměla čas chodit do posilovny nebo běhat venku. Stacionární kolo se zdálo být ideálním řešením. Šlapání si naplánovala pětkrát týdně. Navíc upravila svůj jídelníček a za nějakou dobu šla kila dolů. Po mateřské dovolené si Laura našla místo ve fitcentru, kde instruuje, jak jezdit na rotopedu.

Pryč s celulitidou

Máte-li naléhavou potřebu hýbat se, stacionární kolo ji snadno uspokojí. I v menším bytě se téměř vždy najde koutek, ve kterém můžete mít zaparkovaného svého nového společníka. Právě prostorová nenáročnost a cenová přístupnost jsou jeho výhodami. Obsluha rotopedu nevyžaduje žádné mimořádné schopnosti. Šlapáním si pěkně vytvarujete nohy a zadeček, zlepšíte krevní oběh a zbavíte se celulitidy. Přitom nezatěžujete záda ani klouby. Slabší kondice ani nadváha nejsou při jízdě na rotopedu překážkou. Podle lékařů je v boji s nadváhou dokonce účinnější a vhodnější než stepper nebo běhací pásy. Pohyb na nich totiž může lidem s vyšší hmotností způsobit problémy s bederní páteří a kolenními klouby.

Vyzkoušet v obchodě

Abyste si při jízdě na rotopedu neublížili a naplno využili jeho přednosti, musíte si v první řadě zvolit ten správný. Nabídka je dnes široká. Zajděte do takové prodejny, kde si budete moci jízdu také vyzkoušet. Rozhodující je nosnost, stabilita, způsob brzdění a nastavitelnost výšky sedla. Podle druhu odporu se rotopedy dělí na několik kategorií. Přístroje, které brzdí pomocí látkového pásu, jsou cenově nejpřístupnější, ale také nejhlučnější. Většinou mají nižší nosnost než ostatní typy. Modernější a také dražší jsou rotopedy s magnetickým odporem a ve fitcentrech najdete i ty nejnovější se vzdušným odporem. K výbavě rotopedu patří tachometr, který udává ujetou vzdálenost a rychlost. Některé typy měří pulz a spálené kalorie. Měřič pulzu může být upevněný na řídítkách. Často má podobu tenkého kabelu, který připevníte k uchu. Nejpřesněji však svůj pulz změříte pomocí pásu připojeného k hrudníku. Takto vybavený rotoped by si měli pořídit lidé se srdečně-cévní chorobou, aby měli svůj stav pod dostatečnou kontrolou.

Praktických funkcí navíc samozřejmě existuje mnohem více. Komplexní přehled o nich získáte třeba díky odborným recenzím rotopedů.

Dokončení v prosincovém vydání měsíčníku Zdraví.
Katarína POSLUCHOVÁ







Koupit časopis