TIPY ZDRAVÍ

Objevte svět s Haibike: Elektrokola pro dobrodružství a komfort

Elektrokola jsou již v dnešní době velmi rozšířená a není výjimkou, že se nimi na cyklostezkách pravidelně setkáváme, a to nejen v horách, ale dnes už prakticky kdekoliv. Většina cyklistů už si jízdu na elektrokole někdy vyzkoušela a troufám si říct, že velká část z nich ihned pocítila jeho výhody. Kde se ale elektrokola vzala a kdo stojí za jejich dnešním úspěchem? S různými experimenty elektrického kola jsme se mohli potkat již před desítkami let, nicméně takovým novodobým a hlavně masovým průkopníkem sportovních elektrokol je německá značka Haibike. Ta představila v roce 2010 první horské elektrokolo s názvem Haibike eQ Xduro a sklidila s ním obrovský úspěch. Od té doby šlo všechno velmi rychle, již o 3 roky později měl Haibike v nabídce 37 modelů a bylo jasné, že popularita elektrokol jde strmě nahoru. Již v této době na obrovský zájem ze strany zákazníků začaly reagovat další velké světové značky, někdo dříve, někdo později, nicméně v dnešní době prakticky všechny velké značky mají ve svém portfoliu i nabídku elektrokol. Každopádně náskok, který značka Haibike na začátku vývoje elektrokol získala, je stále znát a na elektrokolech Haibike vidět.

Pro koho jsou určena elektrokola Haibike?

Již první modely elektrokol Haibike byly určené pro běžné uživatele, tedy rekreační cyklisty a je tomu tak i nyní. Ne, že by v nabídce této značky nešlo nalézt sjezdové speciály nebo kola do náročných horských trailů, takových modelů je v nabídce mnoho, nicméně hlavním spektrem modelů Haibike jsou kola primárně určená pro pohodlnou jízdu.

Pokud chcete na elektrokole začít nové zážitky a nová dobrodružství, např. se podívat do míst, kam byste se jinak se svým klasickým kolem nedostali, můžete vybírat z horských celoodpružených elektrokol Haibike. Tyto modely jsou aktuálně označovány názvy Haibike Allmtn a Haibike Alltrail. Modely Allmtn zvládnou i těžší terény díky vyššímu zdvihu tlumičů a díky tzv. geometrii 50:50 si s těmito koly hlavně užijete jízdu v trailu, ale i prudké výjezdy a běžné cyklostezky. Modely Alltrail mají trochu nižší zdvihy tlumičů, takže jsou určeny pro pohodlnou jízdu v terénu nebo na cyklostezce, ale již nebudou tak výkonné v náročnějších terénech. Aktuální modely pro rok 2023 disponují velmi silnými motory Yamaha PW-X3 s kroutícím momentem 85 Nm nebo Bosch Performance CX Smart Systém též s kroutícím motorem 85 Nm, takže žádný náročný terén pro ně není problém. V kombinaci s vysokokapacitními bateriemi 720 Wh, potažmo 750 Wh u pohonů Bosch, zvládnete opravdu celodenní výlety i v horách, kde je velké převýšení.

Jestliže hory a horské cesty nejsou nic pro vás a spíše trávíte čas na pěkných zpevněných cyklostezkách, případně na silnici, má pro vás Haibike též mnoho možností. Jak bylo již výše napsáno, Haibike je německá značka a každý kdo byl někdy v Německu a sledoval na jakých typech elektrokol se tam jezdí tak ví, že velmi populární jsou trekingová kola. Toto není nijak překvapující, protože v Německu i v dalších západních zemích je vybudována velmi dobrá infrastruktura jak ve městech, tak mimo ně. Pro tento účel jsou ideální právě trekingová kola, která jsou velmi pohodlná a vhodná na každodenní jízdu do práce nebo na opravdu dlouhé celodenní výlety.

Komerční prezentaceKoupit časopis