Tipy na výlety

Objevte krásy Budapešti

Maďarské metropoli se také někdy říká Paříž východu nebo Perla Dunaje, a to zcela právem.

Budapešť rozděluje majestátní Dunaj, jejž lemují dva rozdílné břehy – jeden rovinatý a druhý pahorkatý. Oba se ovšem pyšní obdivuhodnou architekturou a památkami, z nichž jsou mnohé zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, parky, bulváry a samozřejmě proslulými lázněmi. Abyste si užili všechny její krásy, doporučujeme vyjet sem minimálně na prodloužený víkend!

Dechberoucí památky

Pokud toho chcete vidět hodně a v podstatě na jednom místě, rozhodně se vydejte na tzv. Hradní vrch, na němž se tyčí monumentální Budínský hrad, který tvoří rozsáhlý komplex paláců. Své sídlo tady má i Zámecké muzeum, kde se dozvíte vše o historii hradu, a Maďarská národní galerie, která se kromě jiných pyšní sbírkou starého maďarského umění od 11. století do roku 1800. Na Budínský hrad přímo navazují malebné středověké uličky a okouzlující zákoutí původního starého Budína. Nedaleko hradu stojí za zhlédnutí i kostel Nanebevzetí Panny Marie, kterému se ale neřekne jinak než Matyášův chrám – samozřejmě jako hold Matyáši Korvínovi. Svou nejednoznačnou estetikou novorománského a novogotického stylu přitahuje i Rybářská bašta, která byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století. Z její vyhlídky uvidíte na protějším břehu Dunaje další dvě budapešťské dominanty – maďarský parlament a baziliku sv. Štěpána.


Jedním ze symbolů Budapešti je i ohromující Řetězový most. Foto: Shutterstock

Projděte se Andrássyho třídou

Jedná se o jeden z nejznámějších budapešťských bulvárů, který je navíc zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, kde není nouze o překrásné paláce, galerie, muzea, kavárny, restaurace a luxusní obchody. Po dva a půl kilometru dlouhé třídě, pod níž se mimochodem nachází první linka budapešťského metra, které je nejstarší v Evropě, se můžete projít od baziliky sv. Štěpána až k náměstí Hrdinů. Tomu dominuje památník Tisíciletí s 36metrovým sloupem, z jehož vrcholu na ruch města shlíží archanděl Gabriel. Náměstí je ale také skvělým výchozím bodem pro objevování dalších zajímavých budapešťských míst.


Markétin ostrov s vodárenskou věží.
Foto: Shutterstock

Nejen zelená oáza

Jedním z nich jsou Městské sady (nebo též Městský park), Városliget, které nenabízejí pouze prostředí jako stvořené k romantické procházce či odpočinku, ale je zde i zoologická zahrada, koncertní síň a muzea. U jednoho z četných umělých jezírek narazíte také na hrad Vajdahunyad, který je zmenšenou replikou rumunského hradu Corvín a jeho nádvoří je volně přístupné. Co by kamenem dohodil, se nachází zřejmě nejslavnější maďarský lázeňský komplex Széchenyi v novogotickém stylu s vnitřními i vnějšími bazény. Místní termální voda má blahodárné účinky na pohybový aparát. Jste-li gurmáni a zároveň milovníci krásného prostředí a jedinečné atmosféry, musíte v parku zajít do historické restaurace Gundel. Jedná se o honosnou vilu s restaurací, kavárnou a překrásnou zahradou s posezením. Pochutnáte si na lahůdkách maďarské kuchyně z prvotřídních lokálních surovin, jako je sytá gulášová polévka (vyjde na zhruba 190 Kč), luxusní paštika z foie gras marinovaných v tokajském podávaná s židovskou brioškou (365 Kč), paprikáš z kuřecích stehýnek s nokedli, tedy maďarskými haluškami (410 Kč). A ke kávě si dopřejte jeden z proslulých dezertů, například originální palačinky gundel s čokoládovým přelivem (210 Kč).


Při noční procházce nebo plavbě po Dunaji se pokocháte i osvětleným maďarským parlamentem. Foto: Shutterstock.

Vzhůru na ostrov

Kdybyste si měli vybrat v Budapešti ještě jedno jediné místo, kam zavítat, doporučujeme Markétin ostrov, který leží uprostřed Dunaje a dostanete se na něj jak z budínského břehu, tak toho pešťského. V jeho středu se nacházejí celoroční venkovní termální lázně Palatinus, které disponují i plaveckými bazény a bazény zážitkovými. Dalšími lákadly ostrova jsou rozsáhlý park, meditativní Japonská zahrada, ale také další památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO – hudební světelná fontána a secesní vodárenská věž.

Text: Anna Němcová, foto: ShutterstockKoupit časopis