Novinky,  TIPY ZDRAVÍ

O dovolené hrozí nejenom průjem, ale i zácpa!

Věděli jste, že cestovatelská zácpa na dovolené trápí více než čtvrtinu českých turistů? U mladých žen je to dokonce téměř 38 %! Prozradíme, jak se jí správně bránit.

S blížícím se létem a vidinou cesty za sluníčkem na dovolenou se o své slovo začíná hlásit tzv. cestovatelská zácpa. Zjistili jsme, že s tímto problémem se opakovaně setkává až 57 % populace. A překvapivě podstatně více se s ní potýkají ženy (70 % dotázaných žen), a to i zástupkyně mladé generace. Řešením může být úprava životosprávy, jídelníčku, ale i pití přírodní minerální vody Šaratica.

Roli hraje zejména stres i změna prostředí a rituálů

Zácpa během dovolené vzniká hlavně kvůli stresu z cestování. Na dovolené je také spousta věcí jinak, přicházíme o své rituály, komfort, soukromí. A to vede u řady lidí k problémům se zácpou. „Ke stresu z cestování se navíc přidává snížený komfort nebo absence rituálů před stolicí. Tedy třeba chybějící cigareta, ranní šálek kávy či čaje, možnost hygieny, případně horší standard sociálních zařízení – například společné toalety, turecké záchody nebo veřejné toalety,“ komentuje Doc. MUDr. Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN. Podle něj je častým problémem také menší míra soukromí, které zejména ženy potřebují k uvolnění: „Ženy mnohem častěji potlačují defekační reflex, důvodem může být i nižší soukromí při cestování nebo nocování ve větší skupině,“ uvádí docent Kohout. Za normální počet stolic se podle něj pokládá interval třikrát denně až jednou za tři dny.

Jedinečná minerální voda Šaratica pochází z jižní Moravy. Pochází z přírodního léčivého zdroje a díky výjimečnému složení pomáhá lidem se zažívacími potížemi.

Jak proti zácpě bojovat?

Důležitá je zejména dostatečná prevence. „Pravidelný pitný režim, pohybová aktivita, strava s dostatkem vlákniny a nezadržování defekačního reflexu. Důležité je neodkládat defekaci na větší interval než 3-4 dny,“ uvádí docent Kohout. Už před dovolenou proto myslete na to, abyste s sebou měli podpůrný prostředek a nesháněli ho složitě až na místě. K dispozici jsou kromě léků i přírodní léčivé zdroje. Může to být třeba láhev Šaratice, silně mineralizované vody, která je známá svými účinky již po staletí. Do lahví se začala stáčet již v roce 1896.

Kolik by jí měl člověk vypít, aby předešel potížím se zácpou?

„Je těžké přesně určit, kolik Šaratice máte vypít. Každý jsme jinak velký, máme jinou hmotnost a funkčnost střev. Obecně platí, že Šaratica pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice. Dospělým proto doporučujeme vzhledem k projímavým účinkům této minerální vody pít mezi 150 až 250 ml denně na lačný žaludek. Kdo však již Šaratici pije pravidelně, doporučujeme 50 ml vždy po jídle, ideálně 2 x 3 denně. Zlepší to i případné problémy během cestování a dovolené,“ říká Kateřina Ceralová z týmu minerální vody Šaratica. „K přírodním zdrojům, které proti zácpě mohou pomoci, patří také křížaly, kysané zelí, jogurty, ovocné kompoty, zelenina nebo sušené listy či kořeny pampelišky,“ dodává docent Kohout.

Text: redakce Zdraví, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis