Prevence

Neodkládejte očkování proti chřipce!

S příchodem podzimu a chladnějších dnů se neodvratně blíží nejen Vánoce, ale také chřipková sezóna. Zejména starším lidem se proto doporučuje v tomto období očkování proti chřipce, které je nejúčinnější prevencí proti tomuto nevyzpytatelnému onemocnění. K dispozici je několik druhů vakcín, které jsou určeny pro různé skupiny lidí. Moderní vakcíny již respektují například specifika stárnoucího organismu nebo obavu dětí z injekcí.

Chřipka je virové onemocnění, které může postihnout kohokoli, pro starší nebo chronicky nemocné lidi však představuje zvláštní riziko. Jejich imunitní systém má omezenou schopnost bránit se virům a bakteriím, což znamená, že je náchylnější k infekcím. U seniorů se k věku přidávají i chronická onemocnění, jako je cukrovka, astma a srdečně-cévní nemoci, která jsou pro imunitu zatěžující. Stárnoucí nebo chronickou nemocí oslabený organismus je pak méně schopný bránit se viru chřipky a průběh nemoci se může snadno zkomplikovat nebo skončit fatálně – podle statistik až 70–85 % těch, kteří jí podlehnou, jsou právě lidé starší 65 let.

MUDr. Lukáš Kohout

„Chřipkový virus může u starších osob vést k bakteriální superinfekci nebo zhoršit stávající chronické onemocnění. Častými komplikacemi chřipky ve vyšším věku jsou zápal plic či zánět srdečního svalu,“ upozorňuje MUDr. Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Prodělaná chřipková infekce navíc několikanásobně zvyšuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Na pozoru by se měli mít ale i mladší a zdraví lidé.

Odlišné vakcíny pro účinnou ochranu v různém věku

Riziko těchto komplikací, hospitalizace a úmrtí významně snižuje každoroční očkování proti chřipce. Lidé starší 65 let i chronicky nemocní pacienti mají navíc toto očkování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. „Imunitní systém s přibývajícím věkem ztrácí schopnost udržet si hladinu protilátek, které se tvoří po očkování a které nás mají chránit před infekcí. Hladina těchto protilátek se však u starších lidí snižuje rychleji,“ vysvětluje MUDr. Kohout. S ohledem na věková specifika organismu jsou v současné době k dispozici i různé typy chřipkových vakcín pro různé věkové skupiny a jejich použití je upraveno i v doporučeních České vakcinologické společnosti. „Zároveň je třeba znovu vyvrátit častou obavu, která mnoha lidem v očkování brání, že jeho vedlejší účinky jsou ve srovnání s možnými riziky spojenými s chřipkou zanedbatelné. Případné reakce po podání vakcíny jsou většinou mírné a přechodné a obvykle odezní během několika dnů. Jsou tedy malou cenou za ochranu před závažnými následky chřipky,“ zdůrazňuje MUDr. Kohout.


Ideální doba pro očkování je ještě předtím, než začnou mezi lidmi kolovat chřipkové viry, což je zhruba od konce října do konce prosince. „Samozřejmě je to možné i později, jen je třeba mít na paměti, že tělu trvá zhruba dva týdny, než si vytvoří ochranné protilátky,“ upozorňuje MUDr. Kohout. Očkovat se proti chřipce je pak možné v ordinacích praktických lékařů, zdravotních střediscích, očkovacích centrech nebo nemocnicích. Více informací o očkování proti chřipce lze najít také na stránkách www.stop-chripce.cz.

Text redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis