TIPY ZDRAVÍ

Nejvýhodnější elektřina. Ušetřete nejen na výběru dodavatele

Víte, že byste na spotřebě elektřiny mohli ušetřit, ale stále se vám i přes veškerou snahu nedaří náklady snížit? Existuje hned několik snadných způsobů. Pokud je dokonce zkombinujete, může výsledná částka na vyúčtování klesnout o stovky až tisíce korun ročně. Nešetříte tak jen svoji peněženku, ale také životní prostředí.

Využívejte světlo spořivě

Žárovky, které byly vždy významným žroutem elektrické energie už v mnoha domácnostech nahradily úsporné varianty. I tak je ovšem možné ještě více ušetřit. Při umisťování nábytku v bytě či domě využijte chytrého řešení, abyste na čtení či práci vždy na maximum využili denní světlo. Pokud tímto způsobem rozestavíte nábytek v dětském pokoji, pracovně, obývacím pokoji nebo třeba jídelně, budete svítit co nejméně. Nezapomeňte ovšem, že více oken způsobuje také vyšší ztráty tepla. Proto je nutné vybírat varianty, které mají zajištěnou izolaci na maximum. 

Vypínejte spotřebiče

Některé spotřebiče, zejména televize, počítače, herní konzole a podobné, fungují v režimu, kdy jsou naoko vypnuté, ale zároveň stále připravené k rychlému startu a používání. V takovém případě na nich svítí drobná LED dioda, která značí, že spotřebič není zcela vypnutý. Jestliže jich máte v domácnosti více, může se taková skutečnost výrazně projevit na ročních nákladech na elektřinu. Chcete-li ušetřit, vypínejte je zcela a cena elektřiny vás nebude tolik trápit. 

Zvažte změnu dodavatele

Na změnu není nikdy pozdě. Zajímá vás, kolik běžné stojí elektřina? Kalkulačka vám ukáže, jaké by mohly být podmínky přímo pro vás, a to při výběru různých dodavatelů elektřiny. Můžete tak nezávazně zkontrolovat, jak je na tom váš dodavatel v porovnání s konkurencí a v případě potřeby přejít k takovému, který vám nabídne lepší cenu. Jediné, co od vás bude potřeba, je písemné doručení výpovědi smlouvy. 

Kalkulačku můžete využít i v případě, že jste potvrdili nabídku, u které si nejste jisti její výhodností. Každou smlouvu můžete bez problému a sankcí do čtrnácti dnů vypovědět, a proto neváhejte a ověřte si, jak jsou na tom vaše ceny. 

Nahraďte staré vybavení za nové

Pro dlouhodobou úsporu musíte v jednu chvíli investovat více. Návratnost investice se pak projeví v řádu let. Pokud jste již vybrali ten nejvýhodnější ceník elektřiny od vhodného dodavatele elektřiny, je třeba zaměřit se na spotřebiče v domácnosti. Staré vybavení má vysokou energetickou náročnost. Lednice, trouba, sporák a další kuchyňské vybavení zkuste pořídit v nejvyšší možné energetické třídě, která se vám do budoucna vyplatí.  Stejná pravidla platí také pro pračku, sušičku, televizi nebo třeba počítač. 

Používejte úsporné programy

Myčky na nádobí, pračky a další větší spotřebiče novější výroby mají mnohdy nastavitelné programy, které šetří jak vodu, tak elektrickou energii. Před koupí se proto přesvědčte, zdali zvolené zařízení takovou funkci nabízí a zeptat se můžete také na míru úspory. Pokud budete potřebovat vyprat jen trochu prádla nebo umýt pár kusů nádobí v myčce, může se vám takový program opravdu vyplatit. 

Komerční prezentaceKoupit časopis