Prevence,  Zdraví v kuchyni

Nejstarší lék na chmury a neduhy

Oblíbený nápoj z hroznových bobulí v malých dávkách neškodí, tvrdí se o vínu − a pravdivě!

„Alkohol škodí zdraví!“ říkají lékaři. „Alkohol je pro lidský mozek tím, čím je písek v ložiscích stroje. Oboje znemožňuje pracovní výkon,“ prohlásil kdysi Thomas Alva Edison. „Víno je první mezi léky,“ tvrdí zase židovský talmud. Kde je tedy pravda? Přináší alkohol zdraví, nebo zkázu?

Co je pravda

Časté pití velkého množství alkoholu způsobuje vysoký krevní tlak, může být příčinou mrtvice a dalších srdečně-cévních komplikací. Působí toxicky na jícen, podílí se na zánětech žaludku, je hlavní příčinou zánětu slinivky břišní a způsobuje těžké poškození jater. Mírná konzumace vína a piva však například naopak degenerativní sklerotické změny na cévách, tedy i postup aterosklerózy, zpomaluje. Díky obsahu flavonoidů působí červené víno proti křečovým žilám, vysokému tlaku nebo artróze. A protože má rovněž vitaminy řady B, prospívá kůži. Zejména starší lidé ocení informaci, že pravidelné pití červeného vína snižuje riziko demence a Alzheimerovy choroby. Působí i na nervový systém, který regeneruje.

Pár deci na ochranu srdce a cév

V letech 2002 až 2004 zkoumali odborníci z Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni účinky bílého vína na 200 mužích i ženách. Ti pili denně 375 mililitrů vína. Už po měsíci lékaři zjistili, že dobrovolníkům vzrostla hladina „dobrého“ HDL cholesterolu, který zabraňuje kornatění tepen. Tento růst odpovídal snížení rizika kardiovaskulárních chorob o 15 procent. Snížila se rovněž hladina volných radikálů – látek, které podporují vývoj zhoubných nádorů nebo rozvoj aterosklerózy. Pít bychom tedy měli – avšak, jak se říká, s mírou. Co si pod tím představit? Bohužel nikoli ani takové dávky, které konzumovali dobrovolníci ve výše zmíněném výzkumu. Odborníci doporučují být střídmější a ženy nabádají pít jen jeden alkoholický nápoj denně (jejich organismus alkohol odbourává pomaleji) a muži mohou pít dva. Jeden nápoj přitom znamená maximálně 2 dcl vína nebo 3 dcl piva. Zůstaňme však u vína a řekněme, co ještě může dobrého vašemu zdraví přinést.

Víno podporuje dobré trávení. Lidé, kteří trpí pálením žáhy, by měli upřednostnit víno červené. Foto: Shutterstock

Sklenka pro lepší imunitu

„Nenuť se pít vodu, však pro svůj žaludek a kvůli častým nemocem mírně užívej vína,“ napsal apoštol Pavel v listu Timoteovi. Již ve starověku lidé totiž věřili, že víno dokáže uklidnit žaludek a posílit obranyschopnost organismu a dodnes se na tom nic nezměnilo. Za posilující vína jsou považována bylinná, která lze využít například jako digestiv nebo aperitiv. Chemické přísady však u mnoha lidí vyvolávají bolesti hlavy, proto doporučujeme vyrobit si bylinné víno doma. Není to vůbec složité. Z otevřené láhve bílého vína trochu odlijte a vložte do ní snítku tymiánu, půl lžičky nastrouhaného muškátového oříšku, čtvrt lžičky čerstvého zázvoru, tyčinku skořice a osm velkých rozinek. Pak láhev uzavřete korkovou zátkou a nechte dva týdny stát. Poté směs sceďte a víno nalijte zpět do lahve. Na posílení organismu pijte každý den půl sklenice čistého vína nebo jednu sklenici střiku.

Elixír proti chřipce a nachlazení

Červené víno dokáže tělu pomoci bojovat s chřipkou. Tyto závěry zveřejnili před třemi roky italští badatelé. Za jeho schopnost mohou prý molekuly resveratrolu, který má protivirové účinky. Resveratrol patří do skupiny polyfenolů a bioflavonoidů. Vyskytuje se hojně ve slupkách nedozrálých hroznů červeného vína, v kořenech některých exotických bylin a v určitém množství i v samotném červeném víně. Při kontaktu s infikovanými buňkami blokuje podle zjištění vědců tvorbu enzymu, který odpovídá za šíření a další vývoj viru v těle. Z bílého vína lze zase vyrobit báječný elixír, který rozpouští hleny a tlumí kašel při nachlazení. Stačí povařit 10 g usušených borůvek, 10 g šípků a 10 g řeřichových semen společně s 20 g kořene omanu v jednom litru suchého bílého vína a „svařák“ proti nachlazení je hotov. Směs nechte jeden vyluhovat, sceďte a naplňte do lahví. Užívejte třikrát denně jednu lžičku po dobu tří týdnů. Na onemocnění dýchacích cest měl zase recept proslulý lékař antického Řecka Dioskorides. Doporučoval smíchat 10 g natě jablečníku, 30 g fenyklu a 15 g třapatky, tři lžíce směsi potom povařit asi pět minut v litru bílého vína a scezený nápoj oslazený medem poté během dne popíjet.

Lék, který dokáže přelstít hemoroidy?

Víno jako lék doporučovali už slavní lékaři historie – sám otec medicíny Hippokrates a také Plinius, Celsus a další. O jeho blahodárných účincích vypráví i příběh hraběte Černína z Chudenic, který v 18. století vlastnil zámecké vinařství v Mělníce a byl velvyslancem u španělského dvora. Když předával jako výraz díků za privilegium ke zřízení skladu výrobků českého skla v Madridu španělskému králi od sklářů z dnešního Nového Boru dary, nechyběly mezi nimi ani čtyři velké broušené láhve s červeným mělnickým vínem. Hrabě Černín Ferdinanda upozornil, že toto výborně působí proti hemoroidům, kterými král i jeho dvorní lékař trpěli. Lékař pak víno ochutnal a začal jej denně užívat. Po čase se bolestivé potíže ztratily a pacient se cítil zdráv. Víno pak pil i sám Ferdinand. Ať už této historce uvěříte nebo ne, jedno je jisté: Víno patří odnepaměti k nápojům, které nejenže utužují přátelství, lahodí jazyku a hodí se téměř ke každé příležitosti, ale v malém množství i pomáhá upevnit zdraví.

Text: Irena Bečvářová, foto: Shutterstock







Koupit časopis