Prevence,  Problém a řešení

Nejčastější potíže s ušima a jak na ně!

Proč podle odborníku stoupá návštěvnost v ORL ambulancích? Může za to potápění, neléčené rýmy, alergie, ale také fakt, že si dopřáváme více živých a hlasitých koncertů a diskoték, tvrdí lékaři.

Pokud cítíte silné bolesti v uchu, máte horečku, nevolnost či špatně slyšíte, raději vyhledejte lékaře. Infekce v uchu nestojí za to podceňovat. V případě, že se plně rozvinou, mohou poškodit sluch nebo se mohou začít chronicky vracet, zejména pokud není vaše imunita na sto procent v pořádku. Které věci ale podle odborníků nejvíce ovlivňují naše uši v letních měsících? Hlučné koncerty a diskotéky, potápění, ale i obyčejné plavání. Škodí také neléčená rýma (i alergická) a podceňovat bychom neměli ani průvan – i ten je pro ucho je nebezpečný, takže na otevřené okénko v autě nebo blízko umístěný ventilátor raději zapomeňte.

Neléčená rýma

Rýma u dospělého s dobrou obranyschopností, pokud se k ní nepřidají další faktory (průvan nebo voda v uších), i v létě většinou odezní bez následků. Hlavně u dětí ale vzniká velmi často jako komplikace rýmy akutní středoušní zánět. Infekce se šíří sluchovou trubicí z nosní dutiny nosohltanem do středouší. Funkce Eustachovy trubice je totiž v dětství snížená, protože elastická chrupavka není dostatečně pevná. Paralelou této diagnózy je u dospělých katar Eustachovy trubice, kdy má nemocný zhoršený sluch a zalehlé ucho, a to na jedné či obou stranách. Jestliže nezahájíme léčbu včas, bakteriální zánět pokračuje, a kdo někdy prodělal zánět dutin, pochopí, jak je to nepříjemné. Horečka, bolesti hlavy, únava, to vše nás vyřadí z běžného života nejméně na dva týdny. Při včasné a správné léčbě rýmy si podle ní většinou vystačíme s lokálními přípravky, jen druhý týden můžeme pomoci regeneraci nosní sliznice například fyziologickým roztokem mořské vody ve spreji. Pokud trpíme alergickou rýmou, je situace obdobná, jen je potřeba se držet pokynů alergologa a užívat pečlivě léky, které nám předepsal.

Opakovanými záněty středního ucha trpí převážně děti batolecího a předškolního věku. Foto: Shutterstock

Škodlivé decibely

Mladí nebo starší, hluk si nevybírá. Ale v létě je mnohem více možností vypravit se na diskotéku, koncert nebo festival pod širým nebem, kde je zpravidla velice silné ozvučení. Někdo toto letní povyražení absolvuje bez jakýchkoliv následků, jiní mají „jenom“ nějakou dobu zalehlé uši, a další musí vyhledat ORL odborníka. Že se dá jen těžko odhadnout, jaký hluk škodí? Odborníci pro vás mají jednoduchou odpověď: pokud neslyšíte, co vám říká člověk vedle vás, je hladina hluku již riziková. Co můžete udělat? Pokud můžete, stůjte co nejdál od reproduktorů!

Potápění

I pro zdravé uši představuje jisté riziko potápění. Proto odborníci doporučují, aby lidé dříve, než se rozhodnou potápět, zvážili nejenom svou „fyzičku“, ale především aby se objednali u specialisty na ORL. Existuje totiž celá řada onemocnění, která potápění znemožňují. Absolutní kontraindikací je špatná funkce Eustachovy trubice nebo například chronický zánět středouší, závratě, zúžený zvukovod nebo prasklý ušní bubínek. Potápět lékaři raději nedoporučují ani lidem s akutní či chronickou rýmou, nosními polypy, deformitou nosní přepážky, kompletní zubní protézou nebo poruchou sluchu. Pokud některým z těchto problému trpíte, a přesto se chcete potápět, poraďte se určitě s lékařem.

Koupání

Každý z nás už zažil nepříjemný pocit, když mu při koupání nebo plavání zůstane voda v uchu. Není to nic vážného a lidem se zdravýma ušima uší žádné riziko nehrozí. Můžete zkusit vodu vytřepat intenzivními poskoky s hlavou ukloněnou na postiženou stranu. Potíže mohou nastat v případě, kdy je zvukovod zúžen nahromaděným ušním mazem (což se u zdravých uší nestává), a voda tedy nemůže odtéci, nebo je ve zvukovodu nějaká jiná překážka. Pokud se u vás potíže s vodou v uchu opakují a v podobě zalehlého ucha, píchaní či bolesti přetrvávají dlouho, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Zadržená voda v uchu může vyvolat i nepříjemnou infekci nebo zánět středního ucha. Pokud si při počínajícím svědění a bolesti zatáhnete za ušní lalůček nebo boltec a přitom vás to víc zabolí, jedná se skoro jistě o zánět zvukovodu. Záněty středního ucha bolí vždy hned a můžete mít i zvýšenou teplotu. Při zánětu zvukovodu se teplota zpravidla nedostavuje.


Každý z nás už zažil nepříjemný pocit, když mu při koupání nebo plavání zůstane voda v uchu. Není to nic vážného a lidem se zdravýma ušima uší žádné riziko nehrozí. Foto: Shutterstock

Uši mohou bolet i v letadle

Když totiž letadlo klesá, vzniká přetlak z vnějšího prostředí. Pokud není Eustachova trubice schopna tento tlak vyrovnat, začne v uších bolet, jakoby píchat. Při startu, tedy při pohybu vzhůru, vznikají také tlakové rozdíly. Člověk je ale většinou zvládne lépe a vnímá je jen jako zalehnutí uší. Zdraví jedinci to obvykle překonají bez problémů. Jinak tomu může být v případě, že má dotyčný alergii či jiné onemocnění, které způsobuje oteklé sliznice. Jako prevenci lze použít nosní kapky či gely. Ve složitějších případech je dobré raději před cestou navštívit lékaře, který může předepsat protizánětlivé či protialergické léky, jako jsou antihistaminika.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock







Koupit časopis