Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence,  Rubriky

Na zdravotní neduhy rytmickou masáží

Uvolnění bloků a usnadnění toku životní energie v celém těle přináší nejen příjemné pocity, ale i úlevu.

Podle starých filozofických učení koluje tělem každého člověka životní energie. Někdy jí však může cestu zatarasit nějaký blok a pak je to stejné, jako když uvíznete v dopravní zácpě. Ovšem v autě se jen nedostanete ve stanovený čas na místo určení, při zablokování přirozeného toku energie může dojít k mnoha zdravotním potížím. Právě uvolnění bloků a znovuobnovení toku energie se věnuje rytmická masáž, kterou jsme za vás vyzkoušeli.

Pojďme se uvolnit

Je pošmourný lezavý den a já vstupuji do pražského centra Terapea, kde mě vítá usměvavá terapeutka Kristýna Heřmánková a vede mě do malé, ale útulné místnosti, ve které nejsou žádné rušivé prvky a dominantním bodem je masážní lůžko. Než slečna Kristýna přistoupí k masáži samotné, vyptává se mě na zdravotní obtíže, které mne trápí. „Už při vyplňování tohoto dotazníku a na základě popsaných symptomů a obtíží si utvářím obraz o tom, jak masáž povedu, na která místa se zaměřím a které esenciální oleje k masáži použiji,“ vysvětluje mi. V mém dotazníku se objevuje nespavost, bolest hlavy, krční páteře a zad, ale také vyčerpanost, únava, stres a alergie, což je pro terapeutku důležitá informace, aby nevybrala olej, který by mohl vyvolat alergickou reakci. Když vyjmenovávám vše, co mě trápí, v duchu si říkám, že jsem jeden velký blok a že si na mně slečna Kristýna opravdu hodně zapracuje. Té ale kupodivu nemizí úsměv z tváře a poprosí mě, abych si odložila a uvelebila se na masážní stůl.

Blahodárné oleje

Lehám si do pozice na břiše na masážní lůžko, masérka mě přikrývá několika velkými ručníky a dekou, protože rytmická masáž klade důraz na prohřátí celého těla a organismu. Pracuje-li terapeut na horní části těla, má klient dolní část vždy dobře zabalenou a naopak. Než si najdu opravdu příjemnou pozici, jde terapeutka vybrat a namíchat olej, který je nedílnou součástí rytmické masáže nejen kvůli usnadnění prováděných pohybů, ale také pro své léčivé účinky. Jejich vůně stimulují v mozku centrum, které pak vysílá do těla signál k uvolnění a některé silice mají schopnost prohřívat, uvolňovat svalové napětí, zjemňovat pokožku a tak dále. „K masáži používám rostlinný olej, do kterého přidávám přírodní éterické oleje v té nejvyšší kvalitě, takže se není třeba ničeho bát. Olej vybírám a aplikuji, stejně jako masáž, na základě konkrétních zdravotních potíží. Zároveň se klienta vždy zeptám, zdali mu nevadí použití olejíčku například v obličejové části,“ vysvětluje slečna Kristýna. V ten okamžik mi už ale doporučuje, abych se dál na nic neptala, naprosto se uvolnila a vychutnávala si masáž.

Rytmická masáž, která vychází z filozofického směru antroposofie, podporuje volnou cirkulaci životní energie. Není založena na tlaku ani silové masáži svalů, na které jsme zvyklí u normální rehabilitační nebo sportovní masáže. Naopak je založena na velmi jemných, pravidelných pohybech, které terapeutka provádí na celém těle a uvolňuje jimi blokace a zbavuje tělo nerovnováhy v toku životní energie a tím pomáhá zbavit se některých zdravotních obtíží a pomáhá zvládat každodenní zátěž ať už fyzickou či psychickou. Základem pro rytmickou masáž, jak sám název napovídá, je rytmičnost, která v našem těle způsobuje rezonanci a tím blahodárně působí na náš organismus. Foto: Sutterstock

Vše souvisí se vším

Mým aktuálním a akutním problémem byla několikadenní úporná bolest hlavy vycházející z oblasti krční páteře, kde mi tuhnou svaly vlivem nadměrného stresu a hodin prosezených u počítače. Když jsem se při vyplňování dotazníku o tomto problému zmínila terapeutce, ihned se mne zeptala, jestli mám často také studené nohy. Přitakala jsem a ona mi vysvětlila, že právě to svědčí o nějaké nevyváženosti v mém těle. „U rytmické masáže velmi často pracuje terapeut na jedné části těla za účelem ovlivnit jinou, takže pokud máte potíže spojené s horkostí a intenzivní tenzí v oblasti hlavy, krku a ramen, mohou být doprovázeny pocitem chladu v oblasti nohou a chodidel. Tím, že přivedu teplo do spodní části těla, ulehčím tenzi v horní části.“ V ten okamžik už sundává ze zad ručníky a deku a rytmická masáž začíná.

Pryč s bloky a bolestí

Cítím sametové ruce, které roztírají olej po celých zádech, a pak pomalý, pravidelný pohyb, který po nějaké chvíli identifikuji jako tvar osmičky. Po masáži mi slečna Kristýna vysvětluje: „Rytmická masáž prováděná ve formě lemniskáty, tedy osmičky, harmonizuje také emocionální stránku. Eliminuje problémy nervového nebo psychického původu, což je ve vašem případě nadměrný stres, a přináší psychické i fyzické uvolnění.“ Od bederní oblasti přes celá záda až ke krční páteři (ale nezapomíná ani ruce, a to ani na dlaně) postupuje v osmičkách a pomalém tempu, občas cítím mírné, ale příjemné mrazení, a to hlavně v zátylku. Masáž rozhodně nevyvolává žádné nepříjemné pocity nebo dokonce bolestivé okamžiky, a to ani v případě, kdy se terapeutčiny ruce dostanou ke kritickému místu v oblasti krční páteře. Jediné, co jsem v ten okamžik cítila, bylo nahromaděné napětí v některých částech krku a hlavy. Zároveň ho doprovázel pocit, že bolest odchází někam pryč. Ale to už mi masérka balí záda do deky a odkrývá nohy a věnuje jim péči svých citlivých rukou. Po masáži nohou se opět vrátí k „práci“ na zádech. Poté se obracím na záda, což je prý okamžik, kdy mnoho klientů odpluje do světa naprostého uvolnění, tedy spánku. Masáž ramen, hrudníku a břicha jsem nikdy nezažila, ale byla překvapivě příjemná a opravdu uvolňující. Ale to už je opět čas na masáž přední části nohou. Tentokrát však terapeutka Kristýna přidává i důkladnou reflexní masáž chodidel, po které se ještě chvíli věnuje horní části těla.

Zpět do reality

Masáž skončila a terapeutka mne celou důkladně přikryje a nechává ještě několik minut relaxovat a vychutnávat si účinky uplynulé hodiny. Je mi jako ve stavu beztíže, opravdu se cítím uvolněně a nabitá energií. Rozloučím se s terapeutkou Kristýnou Heřmánkovou a vycházím zpět do setmělých pražských ulic přeplněných lidmi vracejícími se z práce a auty postávajícími v každodenní dopravní zácpě. Mně se ale jde lehce (dokonce mám pocit, že jsem lehčí o jedno, možná i dvě kila), nebolí mě hlava, stále mne obklopuje vůně skořice a levandule, které terapeutka použila při masáži, cítím se svěží a plná síly. Večer doma dodržuji slib, který jsem dala, a to, že tentokrát už nebudu pracovat a pokusím se odpočívat. Zjišťuji, že to vůbec není k zahození! V noci spím jako neviňátko a ráno se probouzím odpočatá a hlavně bez bolesti a velkého zatuhlého výběžku v oblasti krční páteře. Když se mi za pár dní mé zdravotní problémy navrátí, vzpomenu si na slova slečny Kristýny, že v takovém stadiu bolestí, zatuhlosti a nespavosti bych měla na rytmickou masáž zajít alespoň šestkrát v průběhu šesti až dvanácti týdnů, a tak zvedám telefon a objednávám se na další hodinu.

Kateřina Grimmová, foto: SutterstockKoupit časopis