Novinky

Ministerstvo zdravotnictví pod palbou kritiky ambulantních specialistů

Ambulantní specialisté se bouří. Jejich nedostatek, malá motivace lékařů atestovat v některých lékařských oborech či reforma primární péče, jejíž součástí má být změna vzájemných kompetencí ambulantních specialistů a praktických lékařů – patří mezi ty nejpalčivější problémy.

Vadí jim ale i to, že vláda v prosinci 2023 podle nich pouze přesunula finanční prostředky z letošního rozpočtu Všeobecné zdravotní pojišťovny na platy lékařů v nemocnicích, ale tíživý problém nevyřešila. A ublížila tak prý mladým i soukromým lékařům. Sdružení ambulantních specialistů (SAS) proto žádá premiéra o schůzku. V otevřeném dopise, který mu zaslal předseda SAS Zorjan Jojko, stojí, že Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě ignoruje potřeby ambulantních specialistů.

Specialisté stárnou, ministerstvo to neřeší

Podle SAS se Ministerstvo zdravotnictví soustředí pouze na řešení problémů v primární péči, ale stejný problém jako praktičtí lékaři mají i ambulantní specialisté. I oni totiž stárnou a mladí se na jejich místa zrovna nehrnou. Mezi ambulantními specialisty tak chybí například chirurgové, internisté, pneumologové, urologové či dětští psychiatři. „Ani další obory na tom nejsou o moc lépe. V dnešní době je bohužel normální, že pacienti nemohou sehnat ambulantního specialistu. A když už ho seženou, mohu čekat na specializované vyšetření řádově i několik měsíců. Tíživým problémem je i to, že 43 % specialistů je dnes v důchodovém věku. Pro srovnání – v roce 2015 to bylo pouze 37 %. Vzhledem k tomu, že klesá počet atestovaných lékařů, kteří mají zájem specializovat se například na diabetologii, nefrologii či pneumologii, je zásadně ohrožen proces přirozené obměny lékařů v těchto oborech,“ vysvětluje MUDr. Jojko. Odhaduje, že do roku 2030 bude chybět minimálně 25 % specialistů.

Text: redakce, foto: Shutterstock







Koupit časopis