TIPY ZDRAVÍ

Milované nebezpečí

Chov domácích zvířat nám přináší jistě spoustu radosti a potěšení, mohou se ale stát i nenápadným zdrojem nebezpečí pro své chovatele. Bohužel je to tak. S kočkami a psy jsme si do svých domovů přivedli i jejich parazity.

Chytrý parazit si svého hostitele (ano, to je odborný výraz pro parazitovu oběť) nezahubí. Naopak, snaží se skrývat a hlavně rozmnožovat. Protože není jisté, jestli příští generace najdou svého hostitele, produkuje většina parazitů obrovská množství potomků. Jejich vajíčka nebo larvičky to nemají jednoduché. V prostředí jim hrozí horko, mráz, vyschnutí nebo odnesení vodou, ale hlavně vůbec není jisté, že si najdou svého hostitele. Většina jich zahyne, ale několika se „poštěstí“ najít si toho pravého. Tedy kočičí parazit kočku, psí psa a lidský člověka. Někdy se to ale nepodaří a vajíčko škrkavky olízne s pískem malé dítě nebo sní se špatně omytou mrkví zahrádkář. U zdravého člověka se pravděpodobně nestane nic vážného. Parazit vyvolá imunitní odpověď a je potom organismem zlikvidován. Postižený člověk může několik dní pociťovat příznaky jako při mírném nachlazení. Jako následek mu pak v krvi zůstanou protilátky svědčící o vítězně prodělaném boji s parazitem. A takových lidí není málo. Soudí se, že v Evropě je to asi každý třetí člověk. Každý třetí z nás měl v sobě škrkavku! Horší je to u dětí a lidí starých nebo se sníženou imunitou. Tady už sebeobrana organismu může selhat a larva škrkavky se dostane do některého z vnitřních orgánů, tam přežívá. A škodí.


Jak často odčervovat?
U zvířat, která se běžně pohybují i venku je doporučováno odčervovat každé tři měsíce. A pokud máme doma malé dítě, doporučuje se odčervit každý měsíc. Pro jistotu! Foto: Shutterstock

A to byl příklad jen jednoho z parazitů. Jací mohou být ti další?

Třeba tasemnice, kterými se kočka může nakazit při konzumaci myší. Pes zase z vnitřností zvěřiny nebo králíků. Nebo plicnivky, které přežívají ve slimácích a jejich larvy číhají v kalužích. U kočky pak vyvolávají zánět plic – parazitární pneumonii. Na jihu Evropy přenášejí komáři larvy červů, kteří parazitují v srdci (dirofilárie). Larvy měchovců se zase dokáží provrtat kůží. Bez řádné péče se tak mohou naši miláčci stát přenašeči parazitů nebezpečných pro jiná zvířata i pro lidi. Tím, že je budeme pravidelně odčervovat, ochráníme nejen sebe a svoji rodinu, ale naše zvíře nebude ani zdrojem nebezpečí pro ostatní. Naštěstí jsou moderní antiparazitika bezpečná a zvířatům neškodí ani při opakovaném podávání. Najdete je například na www.obchodpromazlicky.cz.

Text: Vetoquinol, foto: Shutterstock







Koupit časopis