Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Masáž su-jok

Korejská tlaková masáž su-jok pomáhá při akutních i chronických onemocněních. Je bezpečná, účinná a můžete ji aplikovat sami na sobě. Její základy totiž zvládne každý.

Principy masáže su-jok vypracoval jihokorejský profesor Park Jae Woo. Metoda propojuje postupy tradiční čínské, indické a egyptské medicíny s poznatky a postupy medicíny západní. Vychází ze základní ideje, že člověk je ucelený bioenergetický systém a nemoc představuje narušení tohoto systému. Cílem su-jok je uvést systém do rovnováhy a harmonizovat energii člověka.

Bezpečná a účinná

Su-jok je ideální pro ty, kdo ke svému zdraví přistupují aktivně a nechtějí spoléhat jen na léky a lékaře. Pomůže vám udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici. Lze ji doporučit stejně jako volně prodávané preparáty, bylinky, cvičení či odpočinek. Metoda je velmi jednoduchá, a jakmile si ji jednou osvojíte, už ji nezapomenete. Je zcela bezpečná a zároveň velmi účinná, proto patří mezi oblíbené způsoby léčení zejména akutních potíží. Přesto mějte na paměti, že léčba vážnějších či chronických nemocí by měla vždy zůstat v rukou lékaře. Základní stupeň su-jok zvládne téměř každý. Postup lze nastudovat z literatury, ale lepší je absolvovat speciální kurz pod dohledem kvalifikovaného odborníka. Pouze tak metodu plně pochopíte a zároveň urychlíte dobu léčby.

Ruka a noha

Název su-jok je složen ze dvou korejských slov. Su je ruka, přesněji ruka od prstů k zápěstí, jok je noha od prstů po kotníky. Obě, ruka i noha, představují jakési mikrosystémy, do nichž se promítají jednotlivé orgány našeho těla. Na rukou i nohou se nacházejí aktivní body propojené s jednotlivými orgány nebo částmi těla. Jakmile je některý orgán zasažen nemocí, projeví se to bolestí v odpovídajícím bodě. Tuto bolest způsobuje patologická elektromagnetická signální vlna, která vzniká při poruše orgánu. Pokud je člověk fyzicky, psychicky i emocionálně zdravý, žádné bolestivé body nenajde. Naopak bolestivý bod najdete snadno, většinou podle reakce na tlak. Patologické body se mohou lišit od ostatních tkání. Někdy pozorujeme viditelné změny barvy kůže, jindy mohou být na kůži patrné různé výčnělky či propadliny. Na tato místa pak lze léčebně působit. Jejich stimulací posíláme zpětnou léčebnou vlnu k místu, kde porucha vznikla, což vede k normalizaci energetického stavu, zlepšení funkce postiženého orgánu a uzdravení.

Základní stupeň su-jok zvládne téměř každý. Postup lze nastudovat z literatury, ale lepší je absolvovat speciální kurz pod dohledem kvalifikovaného odborníka. Foto: Shutterstock

Každý orgán má svůj bod

Ke správné diagnostice je nezbytné vědět, kde jsou jednotlivé body odpovídající různým orgánům těla. Například palce na rukou a nohou představují hlavu a krk. Prostředník a prsteník na ruce a třetí a čtvrtý prst na noze odpovídají nohám. Ukazovák a malíček podobně jako druhý a pátý prst na noze jsou shodné s rukama. Jednotlivé klouby na rukou a nohou korespondují s klouby na horních a dolních končetinách, hlavě a krku. Dlaň a ploska chodidla jako celek se vztahují k břichu a masitá část pod palcem k hrudníku. Stejně bychom mohli rozebrat každou část těla a najít k ní příslušný bod na ruce či chodidle.

Stimulace léčebných bodů

Abychom přesně určili polohu léčebného bodu, je nejlepší na něj působit buď nějakým předmětem, který máme po ruce, například zápalkou, tužkou a podobně, nebo speciální diagnostickou hůlkou. Síla, kterou na bod působíme, musí být přiměřená, rovnoměrná a ze začátku mírná. Tlak zvyšujeme až tehdy, když se nám bod nedaří najít. Přesné nalezení bodu je však teprve začátek úspěchu. Chceme-li dosáhnout léčebného efektu, musíme tento bod správně stimulovat. Terapie su-jok využívá tlak a masírování, ale také působení tepla, chladu, světla či barev určitých frekvencí, a to formou přirozených i umělých stimulátorů, jako jsou kamínky, semínka rostlin, akupresurní jehly, magnety, masážní tyčinky, kuličky, válečky, zdroje světelné a tepelné energie.

Nejčastější použití

Mezi nejčastější potíže, při nichž se masáž su-jok osvědčuje, patří prochladnutí, rýma, bolesti páteře, kloubů, zubů a hlavy, zácpa nebo afty v ústech. Su-jok lze používat jako prevenci, ale také při akutních a chronických onemocněních.

  • Prevence

Doma je nejlepší provádět preventivní, pravidelnou masáž rukou a chodidel. Masírováním místa vzniká pocit tepla, který signalizuje, že je masáž úspěšná. Pokud při masírování najdeme změněnou tkáň (zatvrdliny, křeče, bolestivá místa), masírujeme obzvlášť pečlivě, a to tak dlouho, dokud nalezená změna nezmizí. Body na rukou a nohou přirozeně stimulujeme také při chůzi, běhu nebo práci rukama. Nevědomky se tak chráníme před nemocemi.

  • Akutní onemocnění

V případě akutního onemocnění působíme na nalezený bod silně po dobu jedné až tří minut. Výrazná počáteční bolest začne postupně mizet a současně se zmírňují i příznaky nemoci. Masáž dále pokračuje otáčivými pohyby v libovolném směru otáčení. Léčebný bod masírujeme, dokud necítíme teplo. Pokud je v místě shody více bolestivých bodů, masírují se postupně všechny.

  • Chronické onemocnění

Pokud je onemocnění chronické, jednorázové působení nestačí a masáž se musí opakovat každé čtyři hodiny po dobu tří až pěti minut až do zlepšení stavu. Při zastaralých chronických onemocněních se používá další efektivní metoda, která spočívá v připevnění různých semen (pohanka, pšenice, jadérka z jablek a dalších rostlin) nebo rozmanitých přírodních materiálů na léčebné body na rukou a chodidlech. Semena se přikládají po masáži a ponechávají se na příslušných místech celý den. V pravidelných intervalech se provádí tlakem přes semena kruhová masáž. Různé příznaky ve formě svědění nebo bolesti jsou signálem, že energie semen působí. Po 24 hodinách se přikládají nová semena.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock

Hlavní přednosti su-jok

– Je velmi účinná, při správné aplikaci se účinek dostavuje za několik minut, někdy sekund.

– Její základy snadno zvládne každý.

– Má široké použití, lze ji použít pro jakýkoli orgán těla.

– Je bezpečná, základní terapie člověku nemůže uškodit, nanejvýš je neúčinná.

– Je vždy k dispozici, ruku a nohu máme stále u sebe a nástroj vhodný k léčení se vždy najde.

– Jakmile se ji jednou naučíte, už ji nezapomenete a budete ji používat celý život.Koupit časopis