Krása a relaxace,  Prevence,  Rubriky

Likvidátor špatné nálady? Světlo!

Chybějí vám sluneční paprsky? Skvělým pomocníkem v odbourávání zimní únavy je světelná terapie!

Chce se vám spát, nemáte energii na nic a nejméně na práci, ale ani na jindy tolik příjemný a stres odbourávající sex? Nechce se vám mezi lidi a nejraději byste byli zalezlí doma, a pokud možno s velkým balením čokolády nebo jiných sladkých pamlsků? Jste podráždění, bez nálady, ráno ne a ne vylézt z postele, a když už se konečně donutíte, celý den se těšíte, až do ní zase vlezete? Pokud jste odpovídali ano, trpíte syndromem takzvaného zimního smutku, který má krásný anglický název Winter blues. Tyto příznaky jsou však časté i u podzimní a jarní únavy. Změny nálad mohou vést až k depresím či k takzvané sezonní afektivní poruše (anglická zkratka je SAD – tedy smutný).

Co pomůže? Světlo

Světlo jako zdroj léčivých účinků využívali už ve starověkém Egyptě a později přijali tuto metodu i lékaři římští a arabští. Tak proč bychom si ji nedopřáli i my – a hlavně teď, když trávíme většinu dne ve tmě! I když má fototerapie více modalit doporučuje se léčba především takzvanou terapii jasným světlem (Bright Ligh Terapy). Zjednodušeně řečeno jde o aplikaci slunečného letního dne do podmínek, kde tato přirozená stimulace chybí. To je právě nyní v zimních měsících! Pravidelná světelná terapie nám zlepší náladu, budeme se lépe probouzet a večer zase podstatně lépe usínat, ale její využití je, jak se zdá, téměř neomezené.

Neléčí jen špatnou náladu!

Světelná terapie prospívá rovněž imunitnímu systému a podporuje správné fungování metabolismu. Samozřejmě zlepšuje náladu, a to do té míry, že světelnou terapii využívají lékaři i při léčbě depresí, nespavosti a stresů. Využívá se i v dermatologii – například při léčbě akné či lupénky, blahodárné účinky má při revmatických a artritických potížích a pomáhá i ve sportovním lékařství. Oceníte také, že ji lze využít ke zmírnění nachlazení, chřipky nebo angíny.

Kam za světlem?

Odborná pracoviště, psychologická centra a poradny, kde se světelnou terapií zabývají, jsou k nalezení na internetu, ale dobrým rádcem by vám měl být i praktický lékař, který vás může rovnou na tuto terapii doporučit. Můžete ale také navštívit některá specializovaná kosmeticko-relaxační zařízení, kde světelnou terapii využívají – v poslední době je častá kombinace pobytu v solné jeskyni právě s vlivem světla. Ale, a to je důležitá informace, světelnou terapii si můžete dopřát i v pohodlí svého domova. Na trhu je vcelku široká nabídka speciálních žárovek nebo lamp, které si instalujete doma (některé jsou i přenosné, takže není problém jednou „podstoupit“ terapii v posteli, podruhé v koupelně a potřetí na gauči), a pak už vám nic nebrání vystavovat se blahodárným paprskům.


Světelnou terapii si můžete dopřát i v pohodlí svého domova, stačí si koupit speciální lampu, nebo alespoň žárovku. Foto: Sutterstock

I barvy mají svůj význam!

Při světelné terapii hrají svou roli i barvy. Nejlepší je, když se můžeme poddat účinkům plnospektrálního světla, což znamená, že obsahuje všechny barvy spektrálního světla a tím víc se blíží přirozeným světelným paprskům. Můžeme ale také využívat každou barvu zvlášť – to je časté v solných jeskyních, ale také v soláriích. V poslední době se barevných účinků světla využívá i prostřednictvím luxferů, jež jejich výrobci vyrábějí v barvách, které potom ovlivňují naši náladu.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Sutterstock







Koupit časopis