Problém a řešení,  Psychologie

Kvete i láska přes počítač?

Na co byste si měli dávat pozor, chcete-li využít internetových seznamek.

„Je to hra dávání, odhalování a opětovného zakrývání; trocha vyzývavosti, trocha ostýchání a trocha sladkého, snadno překonatelného odporu.“ To řekl kdysi o lásce Rabíndranáth Thákur. Může něco takového splnit třeba i vztah, který vzklíčil prostřednictvím internetu?

Internet jako alternativa

Pokud nepočítáte s tím, že budete procházet lesem a náhodou pojede kolem princ na bílém koni a sdělí vám, že chce navěky už žít jen s vámi, musíte pro seznámení s vhodným „objektem“ něco udělat. Dát si inzerát na seznámení není nic ponižujícího ani nenormálního. Naopak. „Internetová seznamka je jen alternativou jiných. Lze v ní sdělit více a rychleji, což si doba žádá,“ konstatuje sexuolog MUDr. Ondřej Trojan a dodává: „I zde tedy může začít kvalitní vztah, ale stejně jako v jiných seznamkách to není vůbec jednoduché. Setkání, pohledy, dotyky a vůně nemůže nic nahradit.“ Seznámení přes počítač vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Odhaduje se, že šance k vybudování vážného vztahu po podání jednoho inzerátu je zhruba jedna ku třem stům. Je to tak málo, že mnozí nevydrží a propadnou beznaději. Na druhou stranu právě inzerát nabízí obrovské, ničím neohraničené pole možností. Internet překračuje hranice měst, krajů a dokonce i zemí. Na světě tak žijí ne tisíce, ale miliony lidí, kteří by mohli být vašimi vhodnými protějšky. Jen je najít a seznámit se s nimi… Ale zpátky na zem.

Naučte se číst mezi řádky

Inzerát je fajn, ale má svá pravidla. Tak především si musíte dát dobrý pozor. Inzertní rubriky jsou totiž plné inzerátů, které si podali lidé, kterým jde úplně o něco jiného než o čistý vroucí vztah. Jednou z žen, které na něco takového ani ve snu nepomyslely, byla i dvaatřicetiletá Klára. Prostřednictvím internetové seznamky poznala muže, který tvrdil, že pracuje v jedné velké farmaceutické firmě. Náhoda tomu chtěla, že i ona se v této oblasti pohybovala. A tak se ho zeptala na jméno společnosti, pro kterou pracuje. V té chvíli začal být tajemný jako hrad v Karpatech. Nejprve si myslela, že se snaží být zajímavý. Jmenovala mu několik známých zahraničních společností, které v České republice mají svá zastoupení − toužila jen vědět, zda ta jeho je mezi nimi. On však nehodlal vůbec diskutovat o ničem, co by souviselo s jeho prací, a po čtrnácti dnech zmizel beze slova rozloučení do počítačového vzduchoprázdna. Byl on-line, ale už nekomunikoval. „Nejprve mě to mrzelo, ale pak jsem si uvědomila, že onen muž vlastně nebyl skutečný. Mohl to být kdokoli – mladý puberťák, který hledal rozptýlení, stařec, jenž pravděpodobně chtěl totéž či muž toužící po sexuálním prožitku. Dokonce to vlastně vůbec nemusel být muž! Možná měla jen nějaká žena dlouhou chvíli,“ svěřuje se Klára. Kdo ví… Slova na monitoru umějí být neosobní, tajemná a zrádná. Seznamujete-li se tedy na inzerát, musíte se naučit číst mezi řádky a také se šikovně ptát. „Je třeba si dát pozor na podvodníky všech ras, národností a pohlaví. A někdy i na devianty, ale ti opravdu nebezpeční většinou loví v terénu, nikoli na internetu,“ tvrdí Ondřej Trojan.

Foto: Shutterstock

Pište upřímně a s humorem

Stvořit kvalitní inzerát je mnohem těžší než napsat například dobrý novinový komentář. Do několika řádků musíte vtisknout charakter své osoby i požadavky na potenciální známost. Rozhodně se vyplatí upřímnost. Jestliže máte nějaké to kilo navíc, zdobí-li vás pleš, nosíte-li silné brýle nebo třeba vychováváte čtyři děti a máte tři psy, vždy to přiznejte. Do značné míry tak zabráníte možnému zklamání. Je mnohem horší, když si s někým budete rozumět v mailech, SMS či telefonických hovorech – a on vám po prvním setkání řekne, že se by se s vašimi „handicapy“ bohužel nikdy nemohl srovnat. Anebo prostě zmizí. Samozřejmě je vždy lepší zdůraznit hlavně kladné rysy vaší osobnosti – na to, že jste v životě nedokázali udělat chutné knedlíky, sestavit skříň, hodně se potíte, strašně neradi uklízíte, a navíc si koušete nehty, nikoho nenachytáte. Nikdy si však nevymýšlejte, nechvalte se a nesnažte se sami sebe obestírat mlhou bezchybnosti. To je velmi krátkozraké a zpravidla se vám to dříve nebo později velmi vymstí. Dříve, než začnete tvořit inzerát, si vezměte noviny nebo zabrouzdejte po internetu a čtěte. Podívejte se, jak to dělají jiní, a pokuste se vyhnout „obehraným písničkám“. Nepište, že jste osamělí, nebuďte zklamaní životem, opuštění a věční smolaři, zoufalí a toužící po pohlazení. Vaše šance stoupají s originalitou, nadsázkou, vtipem a třeba i špetkou sebeironie. Inzerát by měl za každou cenu vyznít optimisticky, a to i přesto, že se třeba právě každou minutu své existence neradujete. Smutné texty možná někoho za srdce chytnou. Většinou však jen lidi, kteří cítí, že byste se jako slabí jedinci dali snadno využít, anebo nešťastníky, kteří jsou sami ve vztahu trvale neúspěšní a mají dojem, že zoufalství sbližuje. Ani jedna varianta však není tou nejvhodnější pro trvalý partnerský vztah.

Irena BEČVÁŘOVÁ

Nezapomeňte na fotografii

Vizuální podoba může být rozhodujícím momentem v celém procesu rozhodování, zda vás někdo osloví či nikoli. Jen málokdo použije opravdu pěkně udělanou fotku zhotovenou skutečným profesionálem. Jenže přiložit k inzerátu na internetu nějakou momentku, kterou pořídil kamarád nebo známá, či výřez z fotografie z rodinného alba není to pravé. Vždyť přece, když se pak chystáte na první rande, chováte se také úplně jinak. Tisíckrát se prohlížíte v zrcadle, ženy převlékají šaty, holí si nohy, upravují nehty a make-up, muži si zase třeba zajdou po dlouhé době k holiči, dvakrát zkontrolují bezvadnou hladkost svých tváří, a dokonce si přeleští boty. Proč se nechovat stejně, když cílem má být nalákat muže či ženy na svou fotografii? Svým způsobem je to přece také první rande. A navíc dobrý fotograf dokáže zvýraznit vše, co je na vás pohledné a přitažlivé. Umí zdůraznit osobnost, vdechnout náladu, dodat šmrnc. Věřte tedy, že necháte-li si udělat kvalitní podobenku alespoň v pohlednicovém formátu, neprohloupíte.

Co se skrývá mezi řádky

Každé slůvko v inzerátu má svůj smysl. Proto než na nějaký odpovíte, přečtěte si inzerát třeba třikrát. Co máte hledat? Možná vám napoví několik příběhů ze života, které jsme si s dovolením autorky Kateřiny Rollové půjčili z knihy Dám si inzerát (Albatros, 2004).

Už přestávám doufat, že vůbec jsi. Ale třeba stejně jako já brouzdáš právě tady a hledáš někoho, kdo by vyplnil prázdné stěny tvého bytu smíchem, upřímností a něžnou láskou. Určitě bychom tě nezklamaly. Jsme na to dvě – 31 a 7 let.

Cíl této miniaturní a na první pohled velmi pěkné výpovědi je jasný. Dotyčná paní hledá především byt, a pokud by v něm byl hodný muž, který by ji nechal v klidu žít, nevadilo by to. Snad by ho doopravdy i milovala. Žít s bývalým manželem může být někdy opravdu peklo a cokoli je lepší než v něm dále setrvávat.

Život si se mnou zatím jen krutě hrál. Snad ale právě ty způsobíš, že vysvitne slunce a já budu smět být zase šťastný. Řekni, kde bydlíš, a já půjdu za tebou, kamkoli si budeš přát. Honza“

Srdce leckteré ženy by se nad osudem Jeníka ustrnulo. Byla by to však chyba. Jendu totiž měli pustit za tři neděle z kriminálu a potřeboval sehnat levný byt a stravu. A pokud by k tomu ještě přibyla žena, se kterou by mohl sdílet lože, určitě by neprotestoval. Samozřejmě že každý inzerát podobného znění nutně nemusí znamenat, že pisatel je za mřížemi, ale je nutné i tuto variantu uvážit. Stejně tak hledá-li podnikatel partnerku s vlastním kapitálem, není to proto, že by jí nabízel spojení financí a život v přepychu a bez starostí. Spíše se dostal do potíží, má dluhy, nemůže splatit úvěr anebo dostal geniální nápad, na který mu však chybí potřebný finanční obolus.

Hledám dívku nebo ženu, dobrou jak v posteli, tak v kuchyni, která se neztratí na plese ani v lese, a přitom je ještě ke všemu milá a hezká. Moc odpovědí nečekám, takže mi nevadí, když nenapíšeš. Chápu, že toho chci až moc.

Možná to mladý muž myslel dobře, avšak rozhodně to velmi špatně napsal. Klást na první místo důležitosti postel nebo kuchyň není pro většinu seznámeníchtivých dam to pravé ořechové. Touží po vztahu a emočním zázemí, nikoli po dokazování sexuálních výkonů a hodinách strávených u plotny. A zvláště když pisatel dává jasně najevo, že jen tak vystřelil do prázdna. Vždyť nečeká moc odpovědí a předem tvrdí, že mu vůbec nevadí, když mu právě ta žena, která jeho výzvu čte, neodpoví.Koupit časopis