Krása a relaxace,  Problém a řešení

Krásné vlasy i v létě!

Aby vlasy byly naší pýchou a ozdobou i v náročných letních měsících, musíme jim dopřát speciální péči. Co pro ně dělat především?

Že bychom měli v létě věnovat maximální péči a možnou ochranu pleti a pokožce, je známé a většina z nás se také doporučeními řídí. Není ale nic neobvyklého, že zapomínáme na své vlasy, které si zaslouží naši pozornost stejně jako pokožka. Ovšem začít s péčí až v létě je poněkud pozdě, a tak bychom se měli na útok slunečních paprsků, ale také větru a slané či chlorované vody, začít připravovat už po zimě. V létě pak musíme vsadit na speciální vlasovou péči určenou na ochranu před UV paprsky. Zkrátka: chcete-li mít krásné, zářivé vlasy, a navíc uchovat jejich zdraví, musíte o ně pečovat stejně jako o svou pokožku.

Začněte zevnitř

Začít s posílením vlasů a zvýšením jejich odolnosti vůči vnějším vlivům musíme rozhodně zevnitř. Tedy zásobit tělo stravou, která je maximálně bohatá na vitaminy, minerály a stopové prvky, jež prospívají zdraví i kráse vlasů. Pro zářivý lesk dodejte tělu beta-karoten, který najdete nejen v mrkvi, ale také v rajčatech nebo ananasovém melounu. Vsadit byste měli i na antioxidanty – vitaminy A, E a C, protože posilují celkové zdraví pokožky hlavy i vlasů, zpomalují stárnutí a chrání před vlivem volných radikálů, které na naše vlasy útočí i prostřednictvím ultrafialového slunečního záření. Jezte hodně listovou zeleninu, citrusy, ale také ořechy a semena. Důležitý je také zinek, který pomáhá normální funkci mazových žláz a společně s vitaminem A se podílí na tvorbě kolagenu a elastinu. Jeho zdrojem jsou ovesné vločky, ústřice a korýši. Pro zdravou stavbu a lesk vlasů pijte bylinné čaje. Ideální je kopřivový, tymiánový nebo šalvějový. Dopřejte si každý den jeden šálek.


Pokud máte opravdu kvalifikovanou kadeřnici nebo kadeřníka, jistě znáte ten slastný pocit, který vám poskytuje jemnou masáží při mytí hlavy. Podobnou si můžete dopřát i sami při mytí vlasů doma. Položte konečky prstů obou rukou nad uši, v podstatě na linii, kde končí vlasy. Špičkami prstů důkladně masírujte kůži tak, abyste cítili, jak se pohybuje nahoru a dolů. Postupujte k zadní části hlavy, až se prsty obou rukou setkají. Pak můžete položit malíčky obou rukou k horní linii vlasů a palce k uším. Konečky malíčků masírujte krouživými pohyby horní část hlavy a postupujte dozadu a dolů k zátylku. Zde můžete zůstat a masírovat kůži pod linií vlasů na zátylku krouživými jemnými pohyby zpět směrem k uším. Foto: Shutterstock

Vyživujte a hydratujte

„Po zimě jsou vlasy povětšinou suché, nepoddajné a se sklonem k lámavosti, proto bych doporučila co nejdříve začít s hloubkovou regenerací, a to nejlépe vyživujícími maskami, nebo séry,“ radí kadeřnice Lucie Sedláková. Vybírejte takové, které poskytují ošetření oslabených a zcitlivělých vlasů a zamezují jejich lámání, třepení a praskání. Taková maska nebo kúra by také měla vlasy posilovat a chránit při fénování a česání. Při rozhodování vsaďte na produkt, který obsahuje ceramidy, které posilují strukturu vlasu a napomáhají regeneraci poškozených partií. Na škodu nejsou ani proteiny, které pronikají hluboko do jádra vlasů a dodávají jim sílu. Pokud jsou vlasy vyživené, můžeme jako domácí péči použít odlehčenější verze produktů, než jsme používali v zimě. V létě je potřeba vlasy i pokožku hydratovat.

Náš tip

Dopřejte vlasům na noc olejový zábal, a to nejlépe z arganového nebo olivového či šípkového oleje. Natřete jím suché vlasy, než půjdete spát, a zabalte do několika ručníků. Vlasy budou přes noc regenerovat.

Zajděte si k vlasovému specialistovi

Právě on by vám měl pomoci s výběrem vhodných produktů pro posílení a krásu vlasů, ale následně i s výběrem výrobků vhodných k péči o vlasy v létě. Kromě toho by vám měl udělat střih na míru, tedy abyste s úpravou vlasů neměli na dovolené moc práce. A jak je to s barvením vlasů v létě? Nepatříte-li mezi majitelky šedivějících vlasů, postačí vám v létě jen přeliv, který dodá lesk. Pokud jste ale zákaznice, která potřebuje oxidační barvení, zvolte organické barvy, které vlasy nevysušují. Moderní barvy jsou již šetrné a vlasy tolik nezatěžují, jen se musíte připravit na to, že se prostřednictvím vnějších vlivů, jako je sluneční záření, voda a vítr, mnohem rychleji vymývají. Proto byste měli barveným vlasům dopřát zvýšenou, a hlavně speciální péči s přípravky určenými pro barvené vlasy. Ty většinou obsahují také UV faktor, který brání blednutí barvy.

Náš tip

Na ztemnění vlasů můžete použít olej z vlašských ořechů, naopak na zesvětlení si můžete umíchat svou vlastní směs z deseti vláken šafránu, jednoho sáčku heřmánkového čaje a šťávy z jednoho nechemicky ošetřovaného citronu. Vše zalijte dvěma šálky horké vody a nechte vychladnout.

Ochrana před slunečními paprsky

UV paprsky neškodí jen naší pokožce, ale i vlasům. Pokud jsou jim vystaveny bez ochrany, dochází k jejich vysušování, blednutí, ztrátě lesku a lámavosti.Na dovolené u moře či u bazénu je nutné vlasy chránit produkty ze sluneční řady. Jsou na trhu jak šampony, které zbaví vlasy slané či chlorované vody, kondicionéry, jež jim dodají potřebnou vlhkost, tak i stylingové přípravky ve formě pěny, gelu a také vosku či krému. Zvolte vždy ten produkt, který se hodí pro váš typ vlasů. Vsadit můžete i na speciální péči po opalování, například šampony nebo kúry ve sprejích, které se snadno vpracovávají do vlasů, a to bez jejich zatížení. Některé se přidávají ke kondicionéru, který normálně používáte. Vlasům navracejí lesk, zklidňují je a regenerují, ale především poskytují ochranu před UV paprsky, větrem a slanou nebo chlorovanou vodou. Některé navíc poskytují ochranu a stabilitu barvy vlasů.

Náš tip

Pro dokonalé odstranění písku, soli či chloru přidejte do poslední oplachovací dávky vody půl šálku jablečného octa, který odstraní zmíněné zbytky, a navíc obnoví kyselou ochrannou vrstvu vlasů.

Text: Lucie Blochová, foto: Shutterstock







Koupit časopis