Tipy na výlety

Kam si v létě vyrazit v Česku?

Krásnou dovolenou můžete prožít i doma a to i v případě, že máte volných jen několik dní nebo jen víkend. Vyberte si z našich tipů!

Nemáte čas nebo peníze na zahraniční dovolenou? Nevadí! Rozšiřte si obzory poznávejte Česko, třeba pěšky. Česko je pověstné kvalitním systémem turistického značení. Pásové značky – tedy červená, modrá nebo zelená uprostřed – orámované bílou barvou doprovázejí více než 40 tisíc kilometrů pěších tras. Nejenže je toto číslo unikátní i v rámci evropského srovnání, ale nápadně se blíží tomu, které označuje obvod rovníku! Pokud neradi chodíte po svých, můžete sednout na kolo nebo obout kolečkové brusle a vyrazit na nich. Vzhledem k stoupající oblibě těchto dvou „dopravních prostředků“, přibývají i kilometry speciálních stezek a především zázemí, kde je možné chvíli posedět a načerpat nové síly, seřídit problémové součástky nebo si kolo či brusle jednoduše vypůjčit. Takto lze projet některé části Orlických hor, části okolí Vltavy a Labe nebo Beskydy.

Pro milovníky vody

Rozsáhlé vodní plochy u nás nabízejí ideální podmínky také milovníkům vodních sportů. Řeky jsou už léta doménou vodáků, jezera lákají k vyzkoušení windsurfingu nebo jachtingu a rybníky mají neodolatelné kouzlo pro rybáře, kteří zde zkoušejí štěstí a učí se trpělivosti. Všechny aktivity se pak spojují na údolních nádržích, jako jsou Rozkoš, Lipno, Orlík anebo Jesenice. Mnohé slibují rovněž nové vodní plochy v severních Čechách na místě bývalých hnědouhelných dolů.

Což takhle trošku adrenalinu?

Adrenalinové parky, centra i sportovní kluby stále přicházejí s novými aktivitami, které vám rozproudí krev v těle a jde jenom o to, co všechno chcete vyzkoušet a kam až si troufnete zajít. Lukostřelba nebo jízda na koni patří k těm klidnějším činnostem. Horolezecká stěna nebo lanové centrum naopak prověří vaši fyzickou kondici. Kdo by se chtěl podívat na svět z ptačí perspektivy, může zkusit paragliding, skok s padákem nebo trochu méně náročný let balonem. Na oblíbenosti za ta léta neztratil ani bungee jumping, jen mu přibylo pár nových bratříčků. Pokud chcete na vlastní kůži poznat, jak se cítí prádlo v pračce, nesmíte si v žádném případě nechat ujít zorbing, anebo chůzi po hladině v kouli – waterball. Příznivci pouštění draků mohou využít síly větru méně tradičním způsobem a vyzkoušet si v Čechách relativně mladý kiting.

Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock

Co ještě můžete zkusit?

  • Unikátní architektura, nádherné scenerie a především jedinečné léčivé zdroje – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Do českých a moravských lázní se vyplatí vyrazit jak na víkendové pobyty, tak na delší dovolenou. Pobyt v lázních si tak může dovolit prakticky každý. Stačí si jen vybrat vhodný typ lázeňského zařízení a ubytování. Na výběr máte od luxusních hotelů až po cenově dostupné rodinné penziony.
  • Nepatříte náhodou do skupiny lidí, kteří kvůli pracovnímu nebo rodinnému zaneprázdnění nemají tolik času na kulturní zážitky, kolik by si přáli? Využijte letních měsíců a nenechte si ujít tradiční festivaly jako například Smetanova Litomyšl, hudební festival v Českém Krumlově nebo Letní shakespearovské slavnosti.
  • V Česku je známo téměř 4 tisíce jeskyní, několik desítek z nich je běžně přístupných. Ale pokud některou z nich navštívíte uvidíte to nejlepší, co příroda vytvořila. Křehké krápníky ve tvaru stalagmitů a stalaktitů, smaragdová jezírka a říčky, stěny vzácných barev.
  • Vzhledem k tomu, že se Češi rádi dívají do daleka, naleznete u nás hojné množství rozhleden v každém kraji. Od těch nejjednodušších dřevěných až po opravdové architektonické skvosty s pohnutou historií a osudem. Kterou si vyberete?


Koupit časopis