Rubriky,  Tipy na výlety

Kam na lyže, za přírodou i památkami?

Na místo, které dostalo název Česká Sibiř kvůli drsnějším klimatickým podmínkám, než je běžné jinde v českém vnitrozemí. Ale nebojte, nezmrznete! Zato si užijte sníh, sjezdovky vhodné pro každého, nádherné běžecké tratě a krásnou přírodu.

Krásná kopcovitá krajina plná lesů, rybníků, luk, pastvin a polí je ideálním místem pro všechny, kdo rádi tráví volné chvíle v přírodě. Turistické trasy a cyklotrasy vás v teplejších měsících zavedou na taková místa jako je například zámek Vrchotovy Janovice, hora s rozhlednou Velký Blaník, zřícenina hradu Zvěřinec, pivovar Vítek z Prčice či soubor lidové architektury osada Ounuz pod Javorovou skálou. Na své si zde přijdou také houbaři a rybáři. Avšak v zimě je tato oblast ideální pro milovníky lyžování – sjezdaři mohou využít Ski areál Monínec a běžkaři okolní louky na kterých jsou dokonale upravené běžecké trasy. To především díky Společenství obcí Čertovo břemeno, kam patří například Jistebnice, Střezimíř, Borotín, Sedlec-Prčice či Nadějkov.

Areál Monínec vás překvapí

Je už dlouhá léta středobodem rekreace a sportu celé České Sibiře. Stojí za ním rodina Krejčích, která tak doslova zachránila unikátní a dnes už také turisty a rekreanty tolik oblíbené místo. Vybudovaly se kurty, postavil první vlek, začalo se s technickým zasněžováním a oblíbenost Monínce postupně rostla a dnes se řadí mezi nejznámější české lyžařské areály. Jako první a doposud jediný areál v republice totiž Monínec disponuje systémem na výrobu technického sněhu za plusových teplot. Ten zaručuje, že zdejší sjezdovka vždy patří mezi první místa, kde se v Česku dá lyžovat. Navíc nad sjezdovkou vyrostl moderní hotel s wellness centrem, restaurací a unikátním výhledem na Český Merán.


Monínec disponuje systémem na výrobu technického sněhu i za plusových teplot. Ten zaručuje, že zdejší sjezdovka vždy patří mezi první místa, kde se v Česku dá lyžovat. Foto: Sutterstock

Druhá nejdelší osvětlená sjezdovka v Česku

Hned při příjezdu vás potěší bezplatné parkoviště pro 500 aut. Oceníte i moderní budova s velkou samoobslužnou restaurací, dobře vybavenou půjčovnu nebo šikovné instruktory ze zdejší lyžařské školy. A klientský, profesionální přístup veškerého personálu, s nímž jsme se setkali. Mají tu také dětský vlek s tréninkovou loučkou a malý fun park, který má jeden „jump“, lavici a rampu. Monínec má sice jen jednu sjezdovku, zato pořádnou. Její délka je 1 200 metrů, šířka 17 až 70 metrů, nejvyšší bod 700 metrů nad mořem, převýšení 215 metrů. První polovina trati je téměř dokonalým carvingovým svahem, kde to můžete rozjet. Zde je možné se vrátit nahoru díky 600 metrů dlouhé kotvě, která končí kousek od horní stanice lanovky. Ve druhé půli sjezdovka zmírňuje sklon, zužuje se a přichází docela zábavná část, proslavený vydutý most přes silnici. Pro začátečníky má až trochu moc příkrý sjezd, takže opatrnost je na místě. Poslední, mírnější pasáž se už zase rozšiřuje a nabízí několik menších terénních zlomů.

Užijí si i běžkaři

Z horní stanice lanové dráhy na monínské sjezdovce je krásný výhled na tu oblast Sedlecké kotliny, která bývá nazývána Česká Merán (Označení Český Merán se používá od 19. století pro okolí Sedlce-Prčice proto, že je nápadně podobné krajině kolem italského města Merano, poznámka redakce.). Ještě lepší výhled je z nejvyššího bodu – Javorové skály (723 m n.m.), ale výšlap na ní si určitě nechte na léto. Pokud přesto toužíte po turistice, využijte běžky! V okolí horní stanice sjezdovky jsou zpravidla skvěle upraveny stopy. Můžete si zvolit z několika okruhů od 20 až do 40 kilometrů, podle nálady a zdatnosti. Vybere si každý. Krajina je zde mírně zvlněná a na běžkaře zde nečekají příliš strmá stoupání ani prudké sjezdy. Zato míst k odpočinku či zahřátí najdou hned několik a není tak problém zpestřit si výlet na běžkách například obědem v některé útulné hospůdce.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock







Koupit časopis