Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Jóga – klidná cesta ke zdraví

Jóga vznikla před více než pěti tisíci lety ve starověké Indii a už tehdy měla především blahodárně působit na lidskou mysl a vědomí. V dnešní době jógu vnímáme hlavně jako zdravotní cvičení, které pomůže bolavým zádům nebo vás naučí dýchat.

I když moderní člověk v józe nachází spíše řešení svých zdravotních potíží, jóga učí zvládnout také psychiku a mysl. Člověk, který cvičí jógu pravidelně, se postupně naučí zklidnit svou mysl. Jóga ale učí lidi především správně dýchat, správně se pohybovat, dává jim odpovědi na jejich vnitřní otázky, učí je pracovat se svým vědomím, a to vede ke klidu a pohodě. Ale proč se vlastně člověk cítí při józe tak dobře? Uklidnění způsobuje to, že člověk cvičí, dýchá a pohybuje se vědomě. Nezaměřuje se na to, co bylo a bude, soustředí se na to, co je teď a tady. Tím, že uvolní své tělo, dokáže postupně uklidnit i svou mysl. A tím, jak postupně své tělo trénuje, získává nad svou myslí kontrolu. Jóga má celou řadu technik, jak toho dosáhnout. Lidé se postupně soustředí jen na jednotlivé svalové skupiny, na rovnováhu, na páteř, na dech, na vnitřní prostor nebo na své smysly. V jógových cvičeních se všechny pohyby provádějí pomalu a soustředěně, abychom při nepatrném pocitu bolesti mohli ihned zastavit.

Jedna jóga neexistuje

Jóga, to je dnes souhrnný pojem pro mnoho typů cvičení. Jak se v nich ale vyznat? Jednotlivé typy jógy se tedy mohou lišit například v náhledu na některé etické otázky, v doporučeních ohledně stravy a života, v provádění konkrétních cvičení a technik nebo například v tom, pro koho jsou vlastně původně určeny. To, že existuje mnoho směrů jógy, je zkrátka tím, že lidé mají nejrůznější potřeby. Každý chce dosáhnout něčeho jiného – někdo upevnit své zdraví, další relaxovat a naučit se pracovat se svou myslí, jiný hledá v józe odpovědi na základní lidské otázky.

Jógová terapie

Jóga a zdraví
Jóga učí celé věky totéž. Učí poznat sebe sama, porozumět svým vlastnostem a tendencím. Pomáhá odstranit špatné návyky a závislosti, rozvíjí pohybové schopnosti, zvyšuje dechovou kapacitu, uklidňuje naši mysl a nervovou soustavu, harmonizuje činnost endokrinních žláz, očišťuje tělo od toxinů, navrací ztracenou harmonii a dává rovnováhu tam, kde chybí. Jóga dokáže pomoci i bolavým zádům, zmírňuje migrénu a poradí si i s vysokým tlakem. Věřte tomu nebo ne, mnohé průzkumy skutečně prokázaly, že jóga má nepopiratelné terapeutické účinky. Vašemu zdraví prospěje už jen to, když se naučíte správně dýchat. Právě chvíle, kdy se soustředíme jen na výdech a nádech, patří mezi ty okamžiky, kdy se naše mysl zklidní. Při správném dechu se navíc lépe okysličují buňky v těle a díky tomu dochází k efektivnější činnosti našich vnitřních orgánů. Zvládnutí jógového dechu je proto přínosné pro všechny lidi s dýchacími potížemi. Pravidelným cvičením obrácených pozic se také můžete zbavit zácpy. Foto: Shutterstock

Zdá se to skoro neuvěřitelné, ale jóga si dovede poradit i se závažnými zdravotními problémy. Ve světě fungují běžně instituty jógové terapie, kde lidem pomáhají indičtí lékaři ve spolupráci s instruktory jógy. Jejich cílem je pomoci v účinné léčbě některé z mnoha civilizačních chorob či jiných potíží, které sužují člověka. Pomáhají zmírnit průběh astmatu, zlepšují vidění, mohou odstranit vleklé bolesti zad nebo trávicí i zažívací potíže, mají účinné terapie pro lidi s vysokým krevním tlakem či cukrovkou. Jedna z těchto terapií, která se již cvičí i v Čechách, je oční jóga. Je to klasické cvičení jógových pozic zaměřených na posílení těch orgánů, jejichž oslabení je jednou z příčin zhoršeného vidění. Za špatné vidění může třeba krční páteř nebo nedostatečná funkce některých vnitřních orgánů. Aby však měla oční jóga výsledky, musíte cvičit i doma, ideálně několikrát denně, a upravit stravování. Podobným způsobem v současné době začíná i jógová terapie zaměřená na astmatické potíže. Lidé se učí správně dýchat, provádět speciální dechové techniky a různé jógové pozice, které jim dýchání usnadňují.

Kdy a kde cvičit?

Jóga se cvičí jednak ve specializovaných centrech, jednak ve fitness klubech. Je jedno, kam zamíříte, podstatnější je to, jakého budete mít instruktora. Jógu můžete cvičit i doma, ale je výhodnější, když vás nejprve kvalifikovaný cvičitel naučí správné provedení pozic spolu s dechem, držením těla a ostatními technikami. Mít učitele, který sám umí to, co učí, a dokáže to vysvětlit, je u jógy rozhodně přínosem. Ušetří vám spoustu času a dost možná pomůže předejít i zraněním. Pokud cvičíte doma, cvičte nejlépe na vzdušném větraném místě, kde nebudete rušeni. Čím více se totiž soustředíte na určitý cvik, tím lépe se vám povede. Ideální podložka na cvičení jógy by měla být pevná a neklouzavá. Také správné složení vašeho jídelníčku podpoří pozitivní účinky cvičení. Chcete-li navíc redukovat svoji váhu, je vhodné každý den cvičit různé dynamické sestavy, např. Pozdrav Slunci. Doporučuje se vyvážená strava bohatá na vlákninu, zejména vysoký podíl zeleniny a luštěnin, a kvalitní pitní režim. Po těžším jídle se doporučuje počkat se cvičením dvě hodiny, po lehčím hodinu.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock

Jóga a její varianty

Gravidjóga je jóga pro těhotné. Ženy se na gravidjóze učí správně dýchat, ovládnout svalové skupiny pánevního dna, cvičí pozice, které napomáhají bezproblémovému průběhu těhotenství, a učí správně relaxovat.

Jóga pro děti se doporučuje se hyperaktivním dětem, kterým přináší zklidnění. Cvičí se už ve školkách, není v ní tolik jógových pozic, cvičitelé se řídí pohybovými schopnostmi dětí.

Powerjóga se začala cvičit v USA v druhé polovině devadesátých let. Cvičitelé tehdy hledali způsob, jak přiblížit jógu širšímu okruhu lidí a udělat ji více dynamickou. Powerjóga je zajímavou alternativou nejen k samotné józe, ale například i k aerobiku nebo pilates. V powerjóze se pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost.

Jóga pro děti se doporučuje se hyperaktivním dětem, kterým přináší zklidnění. Cvičí se už ve školkách, není v ní tolik jógových pozic, cvičitelé se řídí pohybovými schopnostmi dětí. Foto: Shutterstock

Ásany – základní jogínské pozice

Ásany jsou pozice, které člověk při cvičení jógy zaujímá. V Gherandě samhitě, starém spisu, pojmenovaném podle jeho autora, najdeme 82 základních pozic. S většinou z nich se setkáme ve všech současných jógových školách, v mírně modifikovaném provedení. Určitě mezi ně patří stoj na hlavě (šírša ásana) a lotosový sed (padma ásana). Jinak se ásany rozdělují na:

  • Inaktivní – relaxační ásany, při kterých dochází k celkovému uvolnění veškerého svalstva
  • Aktivní – zaměřené na určitou svalovou skupinu
  • Statické – takové, kde se udržuje pozice v rovnováze proti gravitačnímu působení
  • Dynamické – mění se během cvičení

Náš tip

Jógové cvičení by mělo být sestavené tak, aby se procvičil celý pohybový aparát. Vhodnou sestavu vždy vybírejte přiměřeně věku, zdravotnímu stavu i zaměření na určitý druh svalstva v těle. Existují sestavy pro určité části těla a speciální zdravotní obtíže – například cviky pro uvolnění kloubů a zkrácených svalů nebo cviky pro posílení ochablých svalů. Jiné sestavy jsou pro cvičence, kteří mají potřebu zhubnout, pro kuřáky, kteří se chtějí zbavit svého zlozvyku, nebo pro seniory.







Koupit časopis