Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Jen parfém nestačí!

Sport, stres, nadměrná zátěž, vysoké teploty, oblečení – to vše stojí za zvýšeným pocením. Co proti němu můžete dělat?

Slaná tekutina, právě takový je pot, který z 99 procent tvoří voda a zbylé procento tvoří močovina a odpadní látky. Mechanismus pocení řídí hormony a nervový systém (hypotalamus). Potní žlázy, kterých jsou v těle přibližně dva miliony, jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na její povrch. Sami určitě víte, že nejčastěji a nejvíc se potíme v podpaží, ale také na dlaních, chodidlech, v podňadří a tříslech. Není ovšem výjimečné, obzvlášť při zvýšené fyzické zátěži, že potit se může i hlava. Pokud tělo reaguje na teplo, zvýšený přísun tekutin, nadměrnou námahu nebo vypjaté psychické situace přiměřeným zvýšením potu, stále mluvíme o normálním procesu. Ovšem v případě, kdy tělo začne reagovat nadměrným pocením, a navíc i v situacích, které by ho neměly vyvolávat, mluvíme už o zdravotním problému, který je zapotřebí řešit.

    Nepříjemné projevy pocení

    Jako první uveďme projevy estetického rázu. Kromě toho, že můžeme být doslova promočení, se vlivem vylučování látek, jako je například sůl, objevují na tmavším oblečení bílé skvrny, na bílém oblečení zažloutlé. Pot ale může na kůži působit i dráždivě, a to především u dětí, ale i u těch, kteří mají citlivou pokožku. V ten okamžik se mohou objevit tak zvané potničky, tedy malé červené pupínky. Další komplikací nadměrného pocení může být i dehydratace, a tak byste v zátěžových situacích měli myslet na dostatečný příjem tekutin. Velmi nepříjemným problémem je ale zápach. K tomu dochází v okamžiku, kdy nemáme možnost si převléci nebo přezout propocené svršky a pot se začne rozkládat, čímž se začnou množit bakterie a plísně. Kromě zápachu se může začít tvořit i plíseň, která nejčastěji zasahuje nohy, a to hlavně mezi prsty, ale také na ploskách; ovšem vytvořit se může i v tříslech, v podpaží a u lidí s nadváhou i pod prsy nebo povislým břichem.

    Prevence pocení

    Klíčová je samozřejmě pravidelná hygiena doplněná v letních měsících o četnější sprchování, při kterém ale není zapotřebí opakovaně používat mýdlo – pot stačí smýt vlažnou vodou. Také byste  také měli voli vzdušné oblečení z přírodních materiálů a při zvýšeném pocení ho samozřejmě co nejčastěji měnit. Na trhu je i speciální prádlo s koloidním stříbrem, které zabraňuje pocení, pachu a léčí plísně. Rozhodně zapomeňte na oblečení z umělých vláken, která nejen tvorbu potu podporují, ale navíc nahrávají množení bakterií. Důležité je také složenístravy;některé aromatické silice z jídla snadnopřecházejí i do kůže, například česnek, kari a cibule, apocení ještě o něco zvýší také kofein a nikotin.  Omezit činnost potních žláz lze také pomocí antiperspirantů, které stahují povrchovou rohovitou vrstvu pokožky, a tím omezují tvorbu potu. Zároveň obsahují i baktericidní přísady. Přípravky zvané deodoranty na rozdíl od antiperspirantů pach pouze překrývají.“

    Osvědčeným přírodním prostředkem proti pocení je šalvěj, která podporuje stahování potních žlázek. Můžete ji užívat ve formě čaje, a to zhruba jeden litr denně. Vsadit můžete také na jablečný ocet. Přidejte dvě až tři lžíce do sklenice vody nebo si můžete připravit koupel přidáním sklenice jablečného octa. Koupit si můžete i speciální čajové směsi proti pocení, které uklidňují, tlumí činnost potních žláz působením na vegetativní nervy a stahují periferní cévy.


    Na pohlcení pachu i vlhkosti

    Deodoranty jsou přípravky, které bojují s pachy potu, respektive pachy spojenými s rozkladem potu. Obvykle mají cíleně volené antibakteriální vlastnosti a zastavují růst bakterií, které způsobují zápach. Různým způsobem také zakrývají pachy potu – retencí, tedy zadržováním potu, nebo parfemací. Při výběru dávejte přednost fyziologickým deodorantům, které jsou určeny pro citlivou pokožku, neobsahují aluminiové soli, alkohol ani parabeny. Deodoranty by neměly blokovat přirozenou regulaci tělesné teploty a měly by maximálně respektovat fyziologickou rovnováhu pokožky. Perlit je přírodní látka s vysokou absorpční schopností, která z podpaždí odstraňuje vlhkost. Sloučeniny zinku zabraňují množení bakterií způsobujících zápach a alantoin se zklidňujícími vlastnostmi působí protizánětlivě.

    Na omezení sekrece potu

    Antiperspiranty, které omezují sekreci potu z potních žláz, čímž snižují vlhkost, jež vzniká v podpaží nebo na nohách, jsou nejlepší volba k řešení tohoto problému. Jsou to výrobky potlačující a regulující problémy s nadměrným pocením. Většina antiperspirantů obsahuje aluminiové soli, které částečně blokují potní kanálky, a tím omezují pocení. Právě kvůli omezování tvorby potu však někteří odborníci antiperspiranty nedoporučují, protože podle nich omezují přirozený proces. Rozhodně je lepší nechat si poradit v lékárně, který přípravek bude pro vás nejlepší. Některé značky se speciálně zaměřují na citlivou a tu nejnáročnější pokožku, i epilovanou, a na redukci nadměrné tvorby potu způsobené především stresem. Pokud chcete zabránit nadměrnému pocení pomocí antiperspirantu nejen v podpaží, ale také třeba na chodidlech a na rukou, věnujte pozornost i formě balení. Vynikající jsou produkty v tubě s kuličkou, které usnadňují aplikaci optimálního množství přípravku.

    Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock

    Koupit časopis