Problém a řešení,  Zdraví v kuchyni

Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

Základem hydratace je samozřejmě dostatečný pitný režim. V létě nás k pití většinou dotlačí vysoké teploty, myslete však na to, že tekutiny je třeba doplňovat průběžně, ještě než nám dá tělo signál pocitem žízně. A kolik toho vypít? Univerzální rada neexistuje – množství tekutin se odvíjí od zdravotního stavu, hmotnosti i tělesné aktivity. V létě se jedná přibližně o 0,04násobek naší váhy – se 70 kg by to bylo 2,8 litru. Když se tak budete držet rozmezí 2 až 3 litrů, pravděpodobně nešlápnete vedle.

Co si dopřát kromě vody?

U slazených nápojů a limonád si pohlídejte složení a volte takové, které mají méně cukru. Alkohol byste pak, a to nejen ve vedrech, měli maximálně omezit. Letní grilovačky sice svádějí k příležitostnému popíjení, ovšem alkohol narušuje termoregulaci a může přispět k vyčerpání organismu i úpalu. Pozor si dejte i na ledově vychlazené nápoje – tělo je musí zahřát a vydat tak více energie.

Ovoce a zelenina to jistí

V parných letních měsících si řada z nás přirozeně dopřává mnohem více ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vody. Spolu s tím v nich ale najdeme také vlákninu, která na sebe vodu váže a podílí se na lepším trávení. Proto musíme příjem vody z ovoce a zeleniny brát spíše s rezervou. A jaké druhy si dopřát? Například vodní meloun je tvořen vodou z až 90 %, hodně jí obsahuje i ledový salát, okurka nebo rajče. Když si tak doma připravíte k jídlu zeleninový salát, který doplníte zdrojem bílkovin – třeba klíčky – máte ideální jídlo na horké dny.

V létě tíhneme spíše k salátům nebo studeným polévkám, a chuť na svíčkovou se šesti většinou nemáme. Během veder proto zkuste poslouchat své tělo, které vám samo napoví, co by si dalo. Nemáte chuť na oběd? Přeskočte ho a dejte si až večeři. Inspirovat vás koneckonců mohou středomořské národy, kde skladba jídel funguje obdobně. Foto: Shutterstock

Jak je to s konzumací živočišných produktů?

Pokud si dopřejete velkou porci hovězího masa na grilování, pravděpodobně vám bude především těžko a tělo bude muset vydat hodně energie na jeho zpracování. Přednost tak dejte bílému masu a rybám a vyhněte se smažení. Na náš organismus mají velmi pozitivní vliv také mléčné výrobky, a to včetně kefírů nebo tvarohu, které umí nejen v létě ochladit. Z jogurtu a ovoce si můžete udělat třeba smoothie, které vaše trávení nijak nezatíží. A dobrou volbou jsou i jogurtové nápoje, které si našly v našich jídelníčcích pevné místo – i díky svému balení jsou praktičtější na konzumaci než klasický jogurt.„Velkým hitem obzvlášť v letních měsících je lassi, tradiční jogurtový nápoj původem z Indie, který umí osvěžit a ochladit organismus – třeba po konzumaci pálivého jídla nebo v parných letních dnech,“ přidává svůj Tomáš Louda z Košík.cz.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis