Pohyb a kondice,  Prevence,  TIPY ZDRAVÍ

Jak zdravě hubnout?

Ať už máte v plánu shazovat nějaké to kilo navíc, tvarovat postavu do vysněných křivek nebo jíst zdravěji a vyváženěji, máme pro vás pět tipů, jak ve svých plánech nepolevit a dotáhnout je do zdárného cíle!

1. Dejte si splnitelné výzvy

Jaro je sice pro životní změny ideální –⁠ ale pouze za předpokladu, že na sebe nemáte velké nároky a nečekáte tak rychlé zázraky na počkání. Začněte proto postupně a své krůčky k úspěchu si zaznamenávejte –⁠ do diáře, notebooku nebo třeba telefonu. Díky tomu budete vědět, kam jste se za pár týdnů posunuli. Malý krok pro člověka totiž může být velký skokem pro naše zdraví, krásu i sebevědomí.

2. Zjistěte, co vaše tělo potřebuje

Každé tělo je originál, a tak si zaslouží naprosto individuální péči. Pokud chcete už od začátku ledna pro to své jen to nejlepší, investujte do DNA testu. Právě genetika má totiž obrovský vliv na to, jak organismus reaguje na určitý typ pohybu nebo stravy. A nejen to. „Na základě osobní DNA analýzy umí genetický test odhalit, zda máte sklon k potravinovým intolerancím, jakým směrem nastavit hubnutí, zda máte geny spjaté s predispozicemi k vyššímu krevnímu tlaku a hladině cholesterolu či pro který typ sportu máte největší genetické předpoklady. U nás v Chromozoomu přitom nepřinášíme jen výsledky, ale hlavně jasná doporučení, která ke všemu naleznete v interaktivní aplikaci. Ta se stane vaším osobním trenérem, nutričním poradcem i koučem v jednom,” vysvětluje Ing. et. Ing. Barbora Procházková, PhD., vedoucí vědeckého týmu společnosti Chromozoom, jež se na vývoji DNA testů podílela.

3. Svěřte se do dobrých rukou

Ve dvou (i více lidech) se to lépe táhne. Pokud tedy chcete vidět reálné výsledky, doporučujeme přizvat ke cvičení kamaráda, pozvat k cestě za zdravým tělem i někoho z rodiny nebo se přihlásit na společné lekce kruhových tréninků. Díky tomu se budete moct nejen motivovat navzájem, ale také mezi s sebou sdílet rady, radosti ale i strasti. Zkrátka, půjde to snáz, věřte.

Genetický test umí odhalit, zda máte sklon k potravinovým intolerancím, jakým směrem nastavit hubnutí, zda máte geny spjaté s predispozicemi k vyššímu krevnímu tlaku a hladině cholesterolu či pro který typ sportu máte největší genetické předpoklady.
Foto Sutterstock

4. Najděte si to, co vás baví

Běhání, pilates nebo silový trénink. Pokud si najdete aktivitu, která vás bude dlouhodobě bavit, jste na správné cestě. Nejenže vypnete od každodenních starostí všedních dnů, ale navíc vyplavíte spoustu endorfinů. A právě ty stojí za skvělým pocitem, který po cvičení obvykle máme. V případě, že byste si totiž našli něco, co vám nedělá žádnou radost, existuje velká pravděpodobnost, že si začnete hodně brzo hledat výmluvy pro to, abyste sportování vynechali.

5. Chytří pomocníci vám proměnu usnadní

Ke zdravému životnímu stylu nám mohou velkou měrou napomoct také chytré aplikace ukryté v našich telefonech. Ať už se chystáte uběhnout maraton, začít zdravě jíst nebo jen ujít deset tisíc kroků denně, existují pomocníci, kteří vaši cestu usnadní. Některé aplikace navíc stáhnete i jednoduše zdarma. Mezi ty nejoblíbenější pro cvičení patří například Seven – 7 minute workout, Nike Training Club nebo Fitify. Co se stravy týče, doporučujeme vyzkoušet Kalorické tabulky či Pitný režim.

Text: Ivana Dulková, foto: ShutterstockKoupit časopis