TIPY ZDRAVÍ

Jak zabránit inkontinenci u mužů?

Inkontinence moči se může objevit v jakémkoli věku a bez ohledu na pohlaví. I když jí trpí častěji ženy, především kvůli anatomii močového ústrojí nebo předchozím přirozeným porodům, postihuje i muže, zejména starší. Podle statistik více než polovina mužů nad 70 let bojuje s inkontinencí. Jak předcházet močové inkontinenci a jak se s ní vypořádat, když se objeví?

Zvětšená prostata
Zvětšená prostata

Příčiny inkontinence u mužů

Nejčastější příčiny jsou:

  • Problémy s prostatou (zvětšená prostata, prostatitida, rakovina prostaty);
  • Infekce močového ústrojí;
  • Dočasně oslabené svaly po operaci prostaty;
  • Poranění / zúžení močové trubice;
  • Diabetes mellitus nebo neurologická onemocnění (Alzheimer, Parkinson);
  • léky, například diuretika, které mohou způsobit časté močení v noci;
  • Úrazy (mrtvice, poranění míchy).

Močová inkontinence u mužů a prostata

Prostata je orgán, který je zodpovědný za důležité funkce v mužském urogenitálním systému. Nachází se pod močovým měchýřem, na druhé straně přiléhá k přední stěně řitního otvoru. Močová trubice prochází vnitřkem prostaty. Po 40. roce věku dochází u mužů k hormonálním změnám, které mohou vést k výraznému zvětšení prostaty, někdy až k hyperaktivnímu močovému měchýři.

Pak se může objevit inkontinence moči. Problém inkontinence u mužů v důsledku hyperplazie prostaty by neměl být podceňován. Neléčené zvětšení prostaty může vést k vážným následkům – žláza bude neustále růst, dokud úplně neucpe močovou trubici. Je velmi nebezpečná, proto se vyplatí rychle zahájit léčbu močové inkontinence.

Problém s močením – příznaky

Existuje mnoho typů močové inkontinence. Stojí za to zdůraznit několik z nich:

• Stresová inkontinence moči – nekontrolované močení při provádění stresových činností, jako je kašlání, kýchání, skákání a cvičení, které zvyšují tlak v dutině břišní. Příčinou tohoto onemocnění je slabost svěrače a svalů pánevního dna.

• Náhlá inkontinence (nadměrná aktivita močového měchýře) – jedná se o mimovolní vylučování moči tlakem na močový měchýř.

• Kapénkový únik moči – projevuje se nekontrolovaným únikem moči, a to i bezprostředně po vyprázdnění.

• Inkontinence z přetečení – je způsobena poruchou toku moči.

Únik moči – způsoby prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit inkontinenci moči, je pravidelně se kontrolovat. Pokud se u vás objeví příznaky močové inkontinence, neváhejte a kontaktujte odborníka. Během návštěvy lékař zkontroluje prostatu, penis a nervový systém a provede anamnézu. Obvykle nařizují rutinní diagnostické testy, jako je obecný rozbor moči. To vám umožní zjistit, zda jste prodělali infekci močových cest, zánět močové žlázy a zda je v moči krev nebo cukr. Může se také objednat na vyšetření prostaty, protože problémy s prostatou jsou častou příčinou močové inkontinence.

Čím se inkontinence u mužů léčí?

Častým příznakem zvětšení prostaty je bolest při močení, která souvisí s napětím dolních hladkých svalů močových, kde se nacházejí nervové receptory. V tomto případě se používají alfa-blokátory, tedy léky, které blokují receptory. Díky tomu se svaly uvolní a proud moči je méně bolestivý.

Při léčbě hyperplazie prostaty se také používají hormonální léky, které blokují účinek androgenů na její růst. Pokud je příčinou vaší močové inkontinence hyperaktivní močový měchýř, může vám lékař předepsat léky k nadměrnému omezení kontrakcí močového měchýře. Pokud vám inkontinence moči překáží v každodenním fungování, sáhněte po pánských inkontinenčních pomůckách.

Text: Jan Novák
Zdroj foto: Envato Elements, ordinace.cz







Koupit časopis