Problém a řešení,  Psychologie

Jak se žije mingl

Chcete být vdaná či ženatý, ale přitom si dopřávat téměř vše, co za svobodna? Právě pro vás je mingl!

Pokud bychom si položili otázku, jak se žije mingl, odpověď by zněla: Skvěle! Ovšem dodat bychom museli, že aby toto soužití bylo opravdu bezproblémové, musí být splněna jedna, pardon, dvě podmínky: vy i váš partner musíte mít svobodného ducha a notnou dávku tolerance. Když se rozhlédnete ve svém okolí a možná sebekriticky nahlédnete i do svého soukromí, jistě uznáte, že jsou to podmínky, které není tak jednoduché splnit, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Mingl není pro každého

Žijeme v zažitých pravidlech, která víceméně určují, jakou formu má mít vážný vztah. Těm, kterým právě tato „staletími ověřená pravidla“ nevyhovují, mají naštěstí již možnost zvolit jinou formu soužití. Někteří volí soužití takzvaně na hromádce, které bylo v dobách ještě nedávno minulých nazíráno s despektem. Dnes se pro takový vztah rozhoduje čím dál tím víc párů a bez problémů vychovávají i své ratolesti, aniž by kdokoliv ze zúčastněných utrpěl jakoukoli duševní újmu. Další možností je žít singl, volba, která je řečeno slovníkem moderní doby čím dál tím víc trendy a in. Je pro naprosté individualisty, kteří na základě zkušeností z minulých vztahů nebo zkrátka jen ze svého niterného přesvědčení nemají potřebu sdílet s někým společnou domácnost. Neznamená to, že by se vyhýbali vztahům. Zato vyznavači mingl soužití se vlastně nebrání ničemu, mnozí z nich žijí v manželském svazku nebo jsou zadaní, avšak jejich vztah charakterizuje volnost, které je dopřáno oběma partnerům stejnou měrou. Pokud si tedy nedokážete představit, že byste neměli partnera neustále pod kontrolou nebo pokud nemáte dostatek svých vlastních zájmů a přátel, kterým byste se věnovali ve volném čase, na mingl soužití rovnou zapomeňte.

Mingl, eventuálně mingle, je zatím poměrně neznámý novotvar složený z anglických slov ,married‘ a ,single‘. Tedy ženatý, případně vdaná – a zároveň volně žijící. Přesněji řečeno, žijící v hodně otevřeném vztahu, aniž by však byly tolerovány například nevěry. Oddělené soužití je jen jednou z forem mingl vztahu. I takový může vydržet, možná bychom se však pak měli pídit po jeho smyslu. Zvláště pokud by nemělo jít jen o časově ohraničenou nouzovou variantu. Foto: Shutterstock

Boření stereotypů

Pojďme však k praxi. Dvaatřicetiletá Tereza už přes rok žije takzvaně mingl s manželem Martinem. „Nemůžu si to vynachválit. Vždycky jsem byla hodně svobodomyslná, ne ve smyslu bohémská, ale měla jsem vždy pocit, že svoboda a soukromí jsou dvě věci, na které má každý člověk právo, dokonce bych řekla nepopiratelný nárok. Většině mých předešlých partnerů to ale vadilo. Docela mě to zaráželo, muži vyžadují svobodu v tom smyslu, že mají právo na své koníčky, chodit do hospody s kamarády a nesnášejí jakýkoliv diktát nebo dohled. Když jsem měla stejný požadavek já, bylo to špatně. Proto jsem hrozně ráda, že jsme se potkali s Martinem, který má nejen stejný názor, ale dokáže ho převést i do praxe,“ líčí Tereza s nadšením, proč jí vyhovuje mingl vztah. Ráda bych se zeptala na názor i jejího manžela, ale ten je právě na tenisu se svými kamarády. Ptám se tedy Terezy, jestli jí opravdu nevadí, že žijí v podstatě odděleným životem. „Vůbec ne!“ říká pohotově a pokračuje: „My přece nežijeme každý svůj život. O všem si spolu povídáme, rozhodujeme se společně, ale každý máme také svůj svět, který je opravdu jen a jen náš. Samozřejmě že Tomášovi vylíčím, jaká byla schůzka s mými kamarádkami nebo jak se mi daří na hodinách salsy, ale nepotřebuji, aby tam se mnou chodil. Stejně tak nevidím důvod, proč bych měla sedět u stolu s jeho kolegy z práce a tvářit se, že rozumím všemu, o čem se baví. Mám pocit, že tohle dělají lidé, kteří si nevěří nebo nevěří svému partnerovi. Náš vztah je založený na důvěře, toleranci, ale především na tom, že si jeden druhého nesmírně vážíme a dokážeme si skvěle užít každou chvíli, kterou jsme spolu. Jako kdybychom spolu neustále randili,“ říká Tereza se smíchem.

Ideální svazek?

Když se to vezme kolem a kolem, je mingl vlastně ideální typ soužití. V první řadě máte volnost, což neznamená, že se vrhnete do víru flirtování či dokonce promiskuity. Svoboda v mingl vztahu spočívá v tom, že máte čas sami na sebe, na své zájmy, své přátele nebo práci. Dalším důležitým aspektem mingl soužití je to, že ani vy, ale ani váš partner nenutíte toho druhého do věcí, do kterých se mu prostě nechce. Jste osobnost, která žije s jinou osobností, což bývá velmi často komplikované. Ti co minglují, respektují a váží si toho druhého natolik, že jsou schopni mu tento tolik potřebný prostor poskytnout bez jakýchkoliv podmínek či nároků. Jediným nárokem je dostávat stejnou měrou zpět. O to víc pak „minglisty“ těší společně prožité okamžiky, radují se z úspěchů toho druhého a jsou prostě spokojení sami se sebou – a jistě uznáte, že od toho se odvíjí spokojenost s vlastním životem. Láska přece neznamená být neustále spolu! A slova na závěr by asi měla patřit Tereze: „Víte, co je na našem vztahu úžasné? Nemáme čas na řešení kdejakých malicherností! Nedávno jsem viděla přírodopisný dokument, kde byla ukázaná úžasná symbióza některých rozdílných živočišných druhů. Jsou spolu, pomáhají si, nedokáží si život bez sebe představit, ale přitom jsou každý sám za sebe. A takové je i naše manželství.“

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock

Co potřebujete pro minglování

  • svobodného ducha
  • notnou dávku tolerance
  • partnera, který je stejně stavěný

Co vám mingl vztah přinese?

  • čas na vaše koníčky, přátele
  • osobní prostor
  • vztah, který není stereotypní







Koupit časopis