výpočet splátek a úroků
TIPY ZDRAVÍ

Jak používat hypoteční kalkulačku: Výpočet splátek a úroků

Jestliže plánujete koupi nemovitosti, kterou chcete financovat hypotečním úvěrem, čeká vás poměrně dlouhá cesta. Jednou z nejdůležitějších věcí je získání financí za co nejlepších úvěrových podmínek. Jak na to? Pomůže vám i hypoteční kalkulačka.

Proč vlastně čerpat hypoteční úvěr?

Pro případ, že se v problematice vůbec neorientujete, bude dobré na úvod vysvětlit, co to hypotéka vlastně je a proč ji budete potřebovat.

Hypoteční úvěr je zpravidla nejlepší volbou pro všechny, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, ale nemají na něj dostatek financí, případně vlastní finance ke koupi nemovitosti nechtějí použít.

Hypoteční úvěr ve srovnání s alternativami v podobě například půjček obvykle nabídne nejpříznivější podmínky, navíc se u něj počítá s čerpáním mnohamilionových částek a splácením po dobu několika desítek let.

Pozor na to, že vzhledem k současné regulaci ze strany ČNB v České republice aktuálně nemůžete koupi nemovitosti financovat ze 100 % jen hypotékou. Alespoň 10 či 20 % ceny nemovitosti (dle konkrétní situace) budete muset hradit ze svých zdrojů.

Zjistěte, jaké máte možnosti

Ještě než začnete hledat konkrétní nemovitost a než budete žádat v bance o úvěr, měli byste si sami udělat základní rešerši. Zjistíte, na jak vysokou hypotéku přibližně dosáhnete a jak úvěr zatíží váš osobní či rodinný rozpočet.

Základní přehled vám poskytne hypoteční kalkulačka, velice přehledně ji má na svých stránkách zpracovanou například MONETA Money Bank.

Jak hypoteční kalkulačku používat?

Je to velice jednoduché, kalkulačka má zpravidla jen několik parametrů:

  • výše úvěru, který chcete čerpat;
  • doba splácení úvěru;
  • délka fixace (a od ní se odvíjející výše úrokové sazby).

Na základě těchto tří parametrů vám banka spočte, kolik budete měsíčně splácet, jaká bude vaše RPSN a kolik bance splatíte.

Alternativou jsou hypoteční kalkulačky, které vám zase spočtou, na jaký úvěr přibližně dosáhnete. Do kalkulačky v takovém případě zadáte svůj čistý měsíční příjem a několik doplňujících údajů (například výše měsíčních splátek jiných čerpaných úvěrů), systém vám pak odhadne, jak vysokou hypotéku vám bude banka schopna poskytnout.

Pro konkrétní čísla musíte začít jednat s bankou

Pamatujte na to, že hypoteční kalkulačky vždy slouží k tomu, abyste získali základní přehled o tom, jaká je situace na trhu a na jaké podmínky dosáhnete. Abyste úvěr získali, budete muset splnit mnoho administrativních požadavků ze strany banky, ty však už lze dnes snadno splnit kompletně online. Je ale možné, že nakonec dosáhnete na vyšší půjčku nebo na nižší úrokovou sazbu, než kalkulačka původně odhadovala. Stejně tak je nicméně nutné počítat s tím, že podmínky mohou být oproti údajům z kalkulačky méně výhodné. Situace na trhu se totiž rychle mění a výsledek kalkulačky nikdy není pro banku závazný. Se zahájením jednání proto neotálejte.

Zdroj foto: Nikhil Sonejee / Shutterstock.comKoupit časopis