alergie, pyly, rýma
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Jak na pylovou alergii?

Pálící a slzící oči, svědění v nose, vodnatá rýma, kýchání, kruhy pod očima… Pokud tyto příznaky v létě či na jaře zažíváte také, vítejte ve světě alergické rýmy.

Počet lidí s alergickou rýmou se celosvětově odhaduje na více než 600 milionů, v České republice pak statistiky mluví o téměř milionu a půl! A největší kategorii tvoří takzvaní pyloví alergici. Tou lepší zprávou je, že projevy pylové alergie dnes dokážou lékaři výrazně omezit a často i zabránit dalšímu rozvoji alergického onemocnění. Podmínkou je včasné rozpoznání, správná léčba a v neposlední řadě dodržování opatření.

Pylová sezona je dlouhá

Pylová sezona u nás propuká začátkem jara a končí až s pozdním podzimem. Na jaře nejvíce trpí ti, kdo jsou alergičtí na pyly dřevin. Od začátku března do května pyly do světa šíří olše, líska, bříza, méně pak platan, dub, vrba, jilm a jasan. V květnu a červnu kvetou černý bez a borovice. V létě dělají problémy trávy a obiloviny. Koncem léta a na podzim mívají potíže alergici reagující na pyly plevelů: pelyňku, kopřivy, jitrocele, šťovíku nebo pampelišky.

Jak poznáme alergika?

Člověka alergického na pyl poznáme zejména na jaře velmi snadno. Jakmile rozkvetou první stromy a květiny, spustí se mu z nosu alergická rýma, propukne u něj zánět spojivek, případně jiná forma alergické reakce. Co se vlastně v jeho organismu děje? Problém je v jeho imunitním systému, který ho má chránit před infekcí. Normálně reagující imunitní systém je nastaven tak, že si pylu z rostlin nevšímá. U alergika však reaguje doslova hystericky. Chová se tak, jako by organismu hrozilo smrtelné nebezpečí. A občas je tato obranná reakce i velmi bouřlivá.

Léků se nebojte

Někteří lidé svou pylovou sezonou prožívají klidně, jiní ale kvůli problémům s dechem nespí a ve „svém období“ se mění v nepoužitelné mátohy. Naštěstí se v posledních letech zdokonalila léčba alergií, takže jsou k dispozici šetrné přípravky ve formě tablet či nosních sprejů, které od problémů uleví. Na druhou stranu léky nevyřeší vše. I vy sami musíte myslet na to, jak se alergenu vyhýbat a potíže si nezhoršovat. Pravidla nejsou složitá, před většinou pylů vás může částečně chránit úprava životního stylu.

Na co si dát pozor

Nesnášenlivost pylů bohužel v mnoha případech doprovází i alergie na některé potraviny, takzvaná zkřížená alergie. Ta se může mnohdy objevit až několik let poté, co začnou problémy s pyly. Projevy ovšem mohou být jiné: vyrážka, otoky a v kritickém případě i anafylaktický šok. Alergie na pyl břízy se často kříží s alergií na jablko, ořechy a brambory, přecitlivělost na pyly trav pak s alergií na rajčata a kiwi. Pacient alergický na podzimní pyl může alergicky reagovat na koření. Zajímavé je zkřížení alergie na latex (rukavice, prezervativy) a na exotické ovoce. Dobrou zprávou je, že když se začne léčit alergie původní, obvykle vymizí i problémy způsobované tou zkříženou.

Nesnášenlivost pylů bohužel v mnoha případech doprovází i alergie na některé potraviny, takzvaná zkřížená alergie. Foto: Shutterstock

Nejdřív lékárna

Pokud máte alergickou rýmu jen mírnou a netrápí vás po celý rok, doporučuje doktorka Haindlová zajít nejdřív do lékárny. Tam si můžete koupit některá antihistaminika ve spreji i v tabletách bez předpisu. Pokud ale máte problémy vážnější nebo trvají déle, platí, že byste ani volně prodejné přípravky neměli dlouhodobě užívat bez porady s lékařem.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock

Deset dalších tipů pro sezonní alergiky

1. Pozorně sledujte pylovou situaci

Podle toho, kolik je právě vašeho alergenu (což zjistíte v médiích, na internetu nebo si zprávy můžete nechat posílat mobilem), si můžete naplánovat program.

2. Plánujte podle počasí

Když prší, je pylu méně, pro alergika je proto bezpečnější chodit ven po dešti. Naopak v horkých suchých dnech je lepší být doma.

3. Noste s sebou vybavení pro případ nouze

I když nepotřebujete léky každý den, noste s sebou v pylové sezoně léky pro případ náhlé alergické reakce. A nezapomeňte na papírové kapesníčky.

4. Nepusťte pyly domů ani do auta

V době vrcholící pylové sezony větrejte raději jen přes mokré prostěradlo nebo si pořiďte speciální síť proti alergenům. Klimatizaci doma i v autě byste měli vybavit HEPA filtrem. Vzduch v ložnici udržujte vlhký.

5. Zbavte se prachu i roztočů

Sezonní alergii mohou zhoršit i roztoči, kterým se daří v ložním prádle či matracích, v záclonách a závěsech. Zahubíte je vypráním na 60 °C nebo speciálními spreji.

6. Dávejte pozor na pyl na oblečení a kůži

Po návratu domů se převlékněte a případně i osprchujte. Zbavíte se tak pylu, který by vás mohl dráždit i doma.

7. Vykažte zvířata z ložnice

Pyl vám domů mohou přinést i psi nebo kočky. Neměli by proto lehávat ve vaší posteli.

8. Dbejte na kvalitní stravu a spánek

Svému imunitnímu systému prospějete, pokud budete dbát na přítomnost vitaminu C v potravě a dostatečně se vyspíte.

9. Když na procházku, tak ráno

Ven choďte brzy ráno nebo později večer, kdy je alergenů nejméně, nejhorší je situace kolem 17. hodiny. Na loukách a u krajů lesa se alergeny drží, naopak v lese, u rybníků nebo u řek s kamenitým či písčitým břehem je situace lepší.

10. Naplánujte si dovolenou

V době, kdy vrcholí vaše pylová sezona, si můžete ulevit pobytem v jiných zeměpisných šířkách (například u moře) nebo ve vyšší nadmořské výšce (na horách).







Koupit časopis