TIPY ZDRAVÍ

Jak na bolest krční páteře? Odhalte její příčiny a zaměřte se na prevenci

Ne nadarmo se říká, že je lepší se na důležitá životní rozhodnutí vyspat. Zdravý spánek je základem šťastného a spokojeného života. Stačí jedna probdělá noc a můžete na sobě pozorovat nejenom únavu, ale také špatnou náladu, podrážděnost a pokud jste spali v nesprávné pozici, tak i bolest krční páteře. Jak vyzrát na bolesti páteře a co funguje jako dobrá prevence?

Zdroj obrázku: staras – stock.adobe.com

Co vše může stát za bolestmi krční páteře?

Příčin bolestí krční páteře existuje hned několik. Můžete si je přivodit nesprávným držením těla, nejčastěji při celodenní práci na počítači, přetížením svalů například z nesprávně prováděných cviků, prochladnutím či spaním na nevhodné matraci. Někdy může být spouštěčem také stres. V některých případech se může objevit také bolest hlavy od krční páteře.

Jak se projevují potíže s krční páteří?

Ne všechny příznaky spojené s krční páteří jsou snadno rozpoznatelné na první pohled. Mezi časté projevy problémů s krční páteří se řadí:

  • závratě,
  • nevolnost,
  • snížení citu v rukou,
  • ztuhlý krk,
  • snížení pohyblivosti,
  • vystřelující bolest z krku do hlavy, ramenou, rukou a do prostoru mezi lopatkami.

Někdy se mohou vyskytnout všechny příznaky, jindy se projeví třeba pouze jeden či dva. Buďte proto na pozoru.

Zdroj obrázku: staras – stock.adobe.com

Prevence bolesti krční páteře

Jak se tedy vyhnout bolestem? V prvé řadě se zaměřte na správné držení těla a je-li to nutné, zavítejte do ordinace fyzioterapeuta, který vás naučí, jak na správné držení těla, a podělí se s vámi také o několik cviků. Trpíte-li častým ofouknutím, nezapomeňte si v zimě a v klimatizovaných místnostech chránit krk a zaměřte se také na to, kde a na čem spíte. Kvalitní matrace je totiž základem každé ložnice.

Vytvořte si ideální podmínky pro spánek

Abyste minimalizovali rizika vzniku ztuhlosti, bolesti bederní páteře a dalších nepříjemných jevů, investujte do matrace, která vašemu tělu poskytne nezbytnou oporu během spánku. Každému vyhovuje něco jiného, tudíž si můžete vybrat z nabídky pěnových matrací, latexových matrací či pružinových matrací. Všechny mají své klady i zápory a záleží na vašich preferencích. Důležitá je kromě materiálu i výška matrace. Rozhodně se nespokojte s rozměry pod 12 centimetrů.

Zdroj obrázku: andreysafonov – stock.adobe.com

Dopřejte hlavě a krční páteři dostatečnou oporu

Kromě matrace zaměřte svou pozornost také na polštář. Vhodnou oporu během noci vám poskytne anatomický polštář. Pomůže udržet vaši hlavu i krční páteř v té správné poloze a také může zmírnit případné bolesti a napětí. Na svou krční páteř ale myslete i v bdělém stavu. Během dne si hlídejte napětí v ramenou a snažte se ho při práci minimalizovat a pravidelně si dopřávejte přestávky.

Cvičte, eliminujte stres a myslete na své tělo

Kromě matrace, která je vhodná pro vaši váhu i výšku, a anatomického polštáře, myslete i na pravidelné cvičení. Právě díky němu posílíte svaly a budete si udržovat flexibilitu. Kromě pohybu je důležitá také vaše strava a dostatek odpočinku. Máte-li psychicky a fyzicky náročné zaměstnání a jste-li často ve stresu, vyzkoušejte meditace a nezapomínejte na častý relax. Ať už ve vaně s horkou vodou a esenciálními oleji nebo na masáži. Rovnováha je v životě důležitá. Horká vana i masáže se pozitivně odrazí na vašem spánku a nebudete trpět nespavostí, ale spát jako nemluvňata.

Pokud se u vás vyskytnou bolesti, které do několika dní neustoupí, navštivte ordinaci svého lékaře a svěřte se s léčbou bolesti krční páteře do jeho rukou. Uvidíte, že jakmile bolest odezní, insomnie váš již nebude trápit a kvalitní matrace v kombinaci s anatomickým polštářem vám nabídnou během noci tu správnou oporu.

Text: redakce
Foto: stock.adobe.comKoupit časopis