Krása a relaxace,  Prevence

Jak mít krásné ruce a nohy

Ruce jsou naší vizitkou, nohy zase jedinečným služebníkem a rozhodně si zaslouží naši péči a pozornost, aby byly nejen krásné, ale hlavně zdravé.

Mytí rukou je samozřejmě nejdůležitějším prvkem hygieny, ale nic se nemá přehánět. Používejte ochranné rukavice vždy, když budete mýt nádobí či uklízet koupelnu. Nadměrné vystavování vodě pokožku rukou silně dehydratuje. Mýdla vybírejte pečlivě. Přednost dávejte těm s jemným složením, která neobsahují sulfáty. Naopak by měla obsahovat co nejvíce přírodních ingrediencí, jako jsou aloe vera, olivový olej či bambucké máslo.

Krém na ruce vždy po ruce

Krém na ruce je naprostým základem v péči o jejich pokožku. Noste krém v kabelce, sportovní tašce a mějte ho i na stole v kanceláři. Nezapomínejte jej vmasírovat i do nehtů, kterým hydratace také prospěje. Vybírejte krémy s obsahem včelího vosku, který má hydratační, zvláčňující a regenerační účinky. Skvělý je měsíček, který se navíc postará o drobné ranky a poškození kůže. Nezapomínejte ani na noční regenerační péči. Před spaním si ruce potřete silnou vrstvou výživného 100% bio bambuckého másla a „oblečte“ je do bavlněných kosmetických rukavic. Bambucké máslo je bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitaminy A, D, E a F. Vitamin E chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, pomáhá zpomalovat stárnutí. Pokud trpíte na záděry, pak tento zábal jim pomůže efektivně předcházet, protože skvěle vyživí a zvláční kůžičku v okolí nehtů.

Vsaďte na minimalismus

Nehty se mají pilovat vždy zásadně v jednom směru, nikoli dopředu-dozadu, což je jeden z nejčastějších omylů a prohřešků. Na nehet také netlačte a pilujte jej jemně. Vybírejte si kvalitní pilníky, nejlepší jsou ty skleněné. Používáte-li správně pilník, nůžky na nehty ani nepotřebujete. Jednou za čas je dobré do nehtů vmasírovat na noc olivový či kokosový olej. A jaké jsou letošní trendy v lakování nehtů? Vládne minimalismus. Zapomeňte na různá zdobení kamínky a třpytkami. Stále jsou in laky černé, a to nejlépe v matném provedení, ale také laky rudé, ty ovšem v lesku. Hitem jsou nude odstíny, tedy přírodní barvy. Možná vás to trochu vyděsí, ale laky na nehty jsou doslova toxickým koktejlem. Kromě jiného obsahují parabeny, formaldehyd, dibutylftalát nebo toluen. Pokud se chcete tomuto složení vyhnout, volte netoxické přírodní laky. V orientaci vám pomůže čtení etiket. Pokud na lahvičce vidíte označení „5-Free“, neobsahuje pět z deseti nebezpečných chemikálií. S každým číslem navíc se poměr toxických látek snižuje. Na trhu ale už najdete i laky, které dodržují zásadu „10 FREE“, což znamená, že neobsahují žádnou z deseti nebezpečných látek, které jsou v běžných lacích. Revoluci v lakování představují laky Little Ondine, jejichž základ tvoří voda, pryskyřice a přírodní pigmenty. Nejsou sice „10 FREE“, ale neobsahují toluen, formaldehyd, butylacetát, dibutylftalát a kafr, a především k odstranění nepotřebujete odlakovač. Stačí je pouze sloupnout. Vyhnete se tak zápachu a nebezpečným složkám v odlakovačích.

Jednou za měsíc byste si měli dopřát profesionální pedikúru, při níž si užijete koupel nohou v teplé lázni se změkčujícími přísadami, dezinfekci, úpravu nehtů a nehtového lůžka, odstranění zrohovatělé kůže a na závěr ošetření vhodným krémem. Foto: Shutterstock

I nohy potřebují naši péči

Ztvrdlou kůži na patách, ale také na vnějších stranách palců, můžete změkčovat pravidelným promazáváním krémem na nohy, a to nejlépe každý večer po koupeli. Tím kůži změkčíte, zjemníte a zamezíte tvorbě otlaků. Úlevu, ale i péči přinese nohám vodní lázeň například se solí z Mrtvého moře nebo solí s obsahem levandule či rozmarýnu. Přidat můžete i několik kapek esenciálního oleje tea tree, který disponuje výraznými antiseptickými schopnostmi. Po koupeli nohy důkladně osušte i mezi prsty, abyste zamezili tvorbě bakterií. Pak odstraňte odumřelou kůži speciálními peelingovými krémy, pěnami nebo gely či jemnou pemzou, kterou používejte k odstranění ztvrdlé kůže. Ke stříhání nehtů je důležité použít kvalitní nůžky nebo speciální kleštičky určené přímo na pedikúru. Nehty zásadně zastřiháváme rovně, aby bolestivě nezarůstaly. Malíček se nestříhá, stačí použít pouze pilník. Na závěr domácí pedikúry nezapomeňte na výživný krém. Obsahovat může opět bambucké máslo a hojivé a dezinfekční ingredience jako levanduli, tea tree či aloe vera. Proskurník zase zjemňuje, hydratuje a zklidňuje unavené a bolavé nohy.

Profesionální péče

Jednou za měsíc byste si měli dopřát profesionální pedikúru, při níž si užijete koupel nohou v teplé lázni se změkčujícími přísadami, dezinfekci, úpravu nehtů a nehtového lůžka, odstranění zrohovatělé kůže a na závěr ošetření vhodným krémem. Odborníci v salonu si také poradí se zarůstajícími nehty, a to buď jejich uvolněním, nebo ošetřením zarůstajícího nehtu pomocí nehtového rovnátka. Tato terapie ovšem trvá od čtyř do dvanácti týdnů. Při pedikúře z rukou profesionála si můžete dopřát i regenerační zábaly chodidel, relaxační nebo reflexní terapeutickou masáž, díky níž dochází k odstranění stresu a napětí, ale také zmírnění bolestí krční a bederní páteře či hlavy.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis