Problém a řešení,  Psychologie

Jak bojovat proti trémě?

Chystáte se na vstupní pohovor nebo na zkoušku k přísnému docentovi? Máte pocit, že vás čeká výstup na K2, a žaludek se vám trémou scvrkl jako švestka? Máme pro vás pár rad.

Trpíte trémou? Lehká pomoc. Kupte si sprej sebevědomí a stříkněte si do nosu jednu dávku. Sci-fi? Ne. Brzy to možná bude opravdu tak snadné. Vědci z univerzity v Curychu zjistili, že důvěru v sebe sama zvyšuje inhalace oxytocinu zvaného hormon lásky. Ten působí na amygdalu, oblast mozku, která je u chorobně nesmělých lidí zvýšeně aktivní. A právě oxytocin její aktivitu snižuje. Pro lidi, které trápí nadměrná tréma nebo sociální fobie, chtějí vědci tento hormon vyrábět ve formě nosního spreje. Užívat ho budou moci nejen preventivně, ale i při okamžité potřebě. Lék nyní prochází klinickými zkouškami a výsledky jsou prý velmi nadějné. Zatím se ale žádný sprej proti trémě v lékárně nedostane, a tak nezbývá než si pomoci jinak.

Kde se bere tréma

Slovo tréma pochází z latinského slova tremere (třást se). Je to psychický stav emočního napětí vyvolaný strachem z neúspěchu či veřejného ponížení. Dostavuje se například před veřejným vystoupením, důležitým pohovorem, zkouškou nebo jinou pro nás významnou událostí. Tréma není vrozená. Podle odborníků je výsledkem vnitřního konfliktu, v němž na jedné straně je naše snaha dosáhnout nejlepšího výkonu a na druhé obava, že zklameme. Malá tréma je normální, naopak velká může působit potíže: koktání, pocení, výpadky paměti či střevní problémy. To je nejen nepříjemné, ale může to nepříznivě ovlivnit jak náš výkon, tak zdraví.

Foto: Shutterstock

Začněte u dětí

Důležité je uvědomit si, že s trémou se člověk nerodí, vrozená může být pouze větší či menší touha vystupovat na veřejnosti. Nicméně děti přebírají vzorce chování od svých rodičů. Jsou-li otec či matka přehnaně úzkostní, je velká pravděpodobnost, že i jejich potomek bude do určité míry takový. Dítě, které si nevěří, těžko zvládá nepříjemné situace a neumí se vyrovnávat s překážkami. Také to, které je příliš chváleno za úspěchy nebo nepřiměřeně kritizováno za neúspěchy, může před zkouškou, zápasem či vystoupením trpět zvýšeným strachem a trémou. Na co byste tedy při výchově neměli zapomínat:

1. Trémou často trpí děti, které mají sklon k perfekcionismu. Takoví jedinci bývají sami k sobě přehnaně tvrdí a nároční. Připravujte své dítě odmala na to, že život se neskládá jen z výher. Ujišťujte je, že je máte rádi bez ohledu na to, zda se jim něco povede, nebo naopak selžou. Neúspěchy rozebírejte  klidu, bez emocí, krátce a věcně.

2. Zamyslete se, zda dítě nenutíte k příliš velkým výkonům a nadměrné soutěživosti. Váš syn nebo dcera by měli vědět, že nikdo není dokonalý a že každý má právo na slabou chvilku. Nepřenášejte do nich své nenaplněné sny. Dopřejte jim dostatek času na odreagování, kamarády a zábavu.

3. Nezapomínejte na pochvalu a povzbuzení. Zvyšujete tím sebevědomí svého potomka a prohlubujete jeho sebeúctu. I s chválou ovšem zacházejte rozumně.

4. Úzkostné děti často přeceňují přípravu do školy. Přepínají síly a nedokážou odpočívat. Zkontrolujte program svého dítěte. Pamatujte, že s ničím se to nesmí přehánět, ani s učením.

5. Nepodceňujte spolupráci se školou. Podle odborníků má při běžném školním zkoušení trému až 20 procent žáků. Část z nich nedokáže svou trému zvládnout a odráží se to na jejich výkonu. Pokud tréma dítě nepřiměřeně blokuje, domluvte se s učitelem, aby na ně „netlačil“. Také není vhodné neustále je dávat ostatním za vzor, jeho touha po dokonalosti se tím ještě zvyšuje. Někdy se dá domluvit písemné zkoušení místo ústního nebo zkoušení mimo třídu.

6. Zkuste dítěti najít vhodný rekreační sport. Pro děti se silnou trémou je ideálním relaxačním prostředkem.

7. Vy sami berte věci s nadhledem a humorem.

Běh na dlouhou trať

Většina lidí se s trémou potýká celý život. I ti slavní. Například herec Jindřich Plachta jí trpěl odmalička. Při prvním vystoupení ve slavném kabaretu Červená sedma ho dokonce vypískali. Prohrál boj s trémou. Ze své plachosti a bázlivosti ale nakonec těžil ve svých rolích. Dospělý člověk se možná už tolik nebojí zkoušení před tabulí, ale je vystaven celé řadě situací, kdy se mu pořádně rozklepou kolena, ať už to jsou testy v autoškole, pracovní pohovor, firemní prezentace nebo vystoupení před kamerou. Zejména před veřejným vystoupením má větší nebo menší trému každý. Bojuje se s ní těžko, ale tréninkem můžete docílit toho, že váš výkon neovlivní, nebo dokonce zlepší. Jak na to? Existuje několik osvědčených způsobů:

Psychická příprava

– Pokuste se snížit význam události. Řekněte si, že pokud se vše nepodaří, jak jste zamýšleli, svět se nezboří.

– Zásadně si nepředstavujte katastrofické scénáře. Třeba že zapomenete podklady nebo že se vám při projevu zpřeházejí, že ztratíte hlas nebo že se vám spustí krev z nosu.

– Upínejte se na úspěch. Většina vám ho přeje. A těch pár škarohlídů…

– Buďte optimisty a myslete pozitivně. Na veřejné vystoupení se nechystejte jako na veřejnou popravu. Znáte to, sklenice může být poloprázdná… Nebo z půlky plná!

Meditace

Meditací získáte vnitřní klid a pocit vyrovnanosti. Naučte se jednoduchý dýchací cvik: jakmile cítíte, že přichází nával strachu, zavřete na chvíli oči a soustřeďte se pouze na svůj dech. Na nic nemyslete. Jen vnímejte, jak dýcháte.

Trénink

Se strachem a trémou bojujte. Nevyhýbejte se situacím, kterých se obáváte. Trénujte si tyto situace. Od snadnějších přecházejte k těžším.

Bylinky

Osvědčeným přírodním prostředkem proti trémě je kozlík lékařský. Má podobné účinky jako sedativa. Uklidňuje, zmírňuje podráždění a nervové vypětí. Můžete ho koupit ve formě čaje, tinktury nebo jako baldriánové kapky.

Odborná léčba

Trpíte-li tak velkou trémou, že to negativně ovlivňuje váš život i výkon, obraťte se na odborníky. Mohou vám doporučit individuální nebo skupinovou psychoterapii, případně pro začátek předepíší vhodné léky.

Nedaří se vám odbourat trému stoprocentně?

Nezoufejte. Vzpomeňte si na známé rčení: Jen idiot o sobě nepochybuje. Opakujte si, že malá dávka trémy je prospěšná. Nutí nás totiž dobře se připravit a soustředit. Jestliže vám někdo bude tvrdit, že trému nezná, nebude nejspíš mluvit pravdu. Třeba mu na rozdíl od vás nezáleží na tom, zda bude úspěšný, nebo vás chce jako soupeře zastrašit a znervóznit. Nebo může jít o projev naprosté lhostejnosti. Ani jedno mu nemusíte závidět.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis