Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Ideální domácnost pro malého alergika

Alergie není nemocí, se kterou byste museli ležet doma v posteli. Přesto je to doživotní úděl, mnozí by řekli, že i osud. Trpí jí asi třicet procent populace na světě a všichni jí musí přizpůsobit svůj život včetně zařízení domácnosti. I děti.

S trochou nadsázky by pro alergika byl nejzdravější holobyt. Myslíte si, že je to přehnané? Jeden příklad za všechny. Před časem chtěli ve skandinávských školách zlepšit životní prostředí, a proto třídy vybavili koberci. Zanedlouho prudce stoupl výskyt astmatu. Ale abychom jen nestrašili: Zařídit byt tak, byste se vyhnuli riziku, není takový problém. Stačí jen dodržovat několik základních pravidel. Alergické reakce tady totiž vyvolávají především exkrementy roztočů. Jsou jich za svůj život schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, a proto se v domácnostech vyskytují především v lůžkách, kobercích, sedačkách dalších textiliích. Zejména ty je tedy třeba odstranit.

Začněte pěkně od podlahy

Když nejsou vhodné koberce, tak tedy co? Cokoli – linoleum, dlažba, plovoucí podlahy i parkety. Ovšem zametat je znamená vířit prach a s ním i mikroskopicky drobné živočichy – roztoče, kteří jsou kromě pylu nejčastějšími původci alergické rýmy. Luxování také není nejlepší metoda úklidu, a to dokonce ani tehdy, máte-li vodní vysavač. Malé částice alergenů se totiž „proderou“ i vodou. Pokud však o luxu stejně přemýšlíte, poraďte se s odborníky ve Státním zdravotním ústavu, doporučí vám ten nejvhodnější. Holé podlahy je ale nejlepší přetřít pokud možno každý den vlhkým mopem. Dezinfekční prostředky přitom nejsou nutné. Na utírání prachu z nábytku jsou nejlepší prachovky z mikrovlákna. Pokud jste alergikem přímo vy, měli byste při úklidu určitě používat rukavice, protože i čisticí prostředky mohou při kontaktu s kůží vyvolat alergickou reakci. Nábytek by měl být hladký, bez strukturálních nerovností, v nichž se drží prach a také se tam líbí roztočům. Na čalouněné sedačky bohužel musíte zapomenout. Drží se v nich veškeré nečistoty, na které můžete v domácnosti jen pomyslet. Pro alergiky jsou tedy mnohem přijatelnější ty, které lze omývat – například koženkové.

Kuchyně − i roztoči ji milují

Kuchyně je místo, kde se setkává celá rodina. Je velmi důležitou součástí domova. A také oblíbenou, protože se tu vaří a někdy i jí. Pro alergika však může být hodně zákeřným prostředním. Páry, které se linou kuchyní a usazují se, kde mohou, jsou totiž pro roztoče naprosto ideálním místem pobytu. Proto je výkonná digestoř něčím, na čem se v domácnostech alergiků nevyplatí šetřit.

Ve speciálním protiroztočovém roztoku, lze prát i plyšáky, takže nemusíte alergické dítě trápit tím, že nesmí mít žádné medvídky a pejsky. Foto: Sutterstock

Záclony striktně zakázány nejsou

Je sice pravda, že záclony už dávno nejsou dogmatem a stále více je nahrazují dekorativní žaluzie z různých materiálů a v široké paletě barevných odstínů, ale… Pokud vám bez záclon připadají okna nehezky holá, zcela jich vzdávat nemusíte. Podle odborníků však musí být tenké a jednoduché a je třeba je často prát.

Postele raději nestelte a větrejte

Ložnice, dětský pokoj nebo pokoj pro hosty – všude tam by měla vypuknout doslova válka s roztoči. Začněte matrací a rovnou si připusťte: ideální matrace neexistuje. Prodyšná hromadí alergeny a neprodyšná nedýchá, takže si připadáte, jako kdybyste leželi na igelitu. Ovšem můžete si vybrat alespoň matraci ze zdravotně nezávadného materiálu nebo ji povléknout speciálním povlakem. Nezapomeňte matrace pravidelně čistit – právě zde totiž zpravidla život roztočů začíná. Použít můžete i speciální spreje proti roztočům.. Určitě zvolte peřiny a polštáře z dutého vlákna, které můžete na rozdíl od těch plněných peřím vyprat. V nabídce obchodů jsou i takové modely, které nemusíte vůbec povlékat. Pokud však povlečení chcete, je lepší bavlněné než z umělého vlákna, protože jej můžete prát při vyšších teplotách. Ovšem přidáte-li do pračky speciální protiroztočový roztok, můžete prát i při nižších teplotách než 60 stupňů Celsia. Mimochodem – ve stejných roztocích lze prát i plyšáky, takže nemusíte alergické dítě trápit tím, že nesmí mít žádné medvídky a pejsky. Každé ráno nechte lůžkoviny alespoň půl hodiny vyvětrat, než je uklidíte. Nebo, pokud je to možné, je vůbec nezastýlejte.

Čistý vzduch je výhodou

Ať už jste slyšeli cokoli, čističky vzduchu své místo v domácnostech alergiků mají. Proč? Hned vysvětlíme. Odhaduje se, že vzduch v uzavřených místnostech může být až pětkrát znečištěnější v porovnání s venkovním ovzduším. Za hodinu spotřebujete asi 500 litrů vzduchu, při tělesné námaze pak mnohonásobně víc. Společně se vzduchem vdechujete i miliony neviditelných částic (prach, roztoče, pyly, plísně, bakterie, různé chemické látky), které mohou vyvolávat alergické reakce nebo různé druhy onemocnění. Čističky dokáží vzduch těchto „nepřátel“ zbavit z 50 až 90 procent. Záleží na tom, kterou si vyberete. Existují totiž přístroje s vodními filtry, s absorpčním čištěním vzduchu filtrem s živočišným uhlím a HEPA filtrem nebo s elektrostatickým filtrem.

Text: Ivana Dulková, foto: Sutterstock







Koupit časopis