Zdraví v kuchyni

I vám intolerance na potraviny znepříjemňuje život?

Seznamte se s látkami, které ji nejčastěji vyvolávají, a také s tím, jak omezit její příznaky!

Na rozdíl od některých alergií nejsou potravinové intolerance ve většině případů životu nebezpečné. Pro mnoho lidí však představují každodenní problém a velký diskomfort. Odhaduje se, že nějakým jejím typem trpí téměř dvacet procent světové populace. A počet lidí, kteří se s intolerancí nebo přecitlivělostí na některé potraviny potýkají, stále roste. Víte, které potravinové intolerance jsou nejčastější?

Nesnášenlivost laktózy

Laktóza je cukr, který se nachází v mléce a mléčných výrobcích. V těle je štěpen enzymem zvaným laktáza, který je nezbytný pro správné trávení a vstřebávání laktózy. Laktózová intolerance je způsobena právě nedostatkem tohoto enzymu. Následkem mohou být křeče v břiše, nevolnost, zvracení, průjmy, plynatost, ale také bolest hlavy či migréna. Příznaky se mohou projevit už po půlhodině, ale i dva dny po konzumaci mléčných výrobků. Nesnášenlivost laktózy je extrémně častá. Odhaduje se, že 65 % světové populace má problémy se správným trávením laktózy. Pokud si myslíte, že patříte mezi ně, vyhněte se mléčným výrobkům obsahujícím laktózu. Některé sýry a fermentované produkty, jako je kefír nebo jogurty (selské nebo řeckého typu) však mohou být pro lidi s intolerancí laktózy snadněji stravitelné, protože obsahují méně laktózy než jiné.

Nesnášenlivost lepku

Lepek je obecný název pro protein nacházející se v pšenici, ječmeni, žitu nebo ovsu. Je spojen hned s několika onemocněními, například s celiakií nebo alergií na pšenici. Zatímco celiakie zahrnuje imunitní odpověď, a je tudíž klasifikována jako autoimunitní onemocnění, při alergii se v těle tvoří protilátka, která způsobuje reakci na proteiny v pšenici. Mnoho lidí však pociťuje nepříjemné příznaky, i když mají testy na celiakii nebo alergii na pšenici negativní. V takovém případě jde většinou o neceliakální glutenovou senzitivitu, která podle odhadů postihuje 0,5 až 13 % populace. Příznaky jsou podobné jako u celiakie a zahrnují nadýmání, bolest břicha, průjem nebo zácpu, bolesti hlavy, únavu, bolest kloubů, vyrážku, deprese nebo úzkosti a anémii. Všechny stavy související s celiakií, s alergií na lepek a s intolerancí lepku jsou léčeny bezlepkovou dietou. Ta spočívá v přísném omezení potravin a produktů obsahujících lepek.

Nesnášenlivost kofeinu

Kofein je hořká chemikálie, která se nachází v široké škále nápojů, včetně kávy, limonád, čajů a energetických nápojů. Je to stimulant, což znamená, že zmírňuje únavu a dodává energii. Většina dospělých může bezpečně konzumovat až 400 mg kofeinu denně bez jakýchkoli vedlejších účinků (toto množství kofeinu se nachází přibližně ve čtyřech šálcích kávy). Někteří lidé jsou však na kofein citlivější a zaznamenají reakci i po konzumaci malého množství. Přecitlivělost na kofein je spojena s genetikou a také se sníženou schopností metabolizovat a vylučovat kofein. Lidé, kteří jsou přecitlivělí na kofein, mohou po konzumaci i malého množství kofeinu zaznamenat bušení srdce, nespavost, nervozitu nebo úzkost. Doporučuje se vyhýbat kofeinovým jídlům a nápojům, včetně kávy, limonád, energetických nápojů, čaje a čokolády.

Histaminová intolerance

Látky zvané aminy jsou produkovány bakteriemi během skladování a fermentace potravin a nacházejí se v široké škále potravin. Existuje mnoho typů aminů, ale s potravinovou intolerancí je nejčastěji spojován histamin. Tato chemická látka nacházející se v těle hraje důležitou roli v imunitním, trávicím a nervovém systému. Pomáhá chránit tělo před infekcí vytvořením okamžité zánětlivé reakce na alergeny. To vyvolává kýchání, svědění a slzení očí, které potenciálně vyhání škodlivé vetřelce. U lidí bez intolerance se histamin snadno metabolizuje a vylučuje. Někteří lidé však nejsou schopni histamin správně odbourávat, což způsobuje jeho hromadění v těle. Nejčastější příčinou histaminové intolerance je narušená funkce enzymů odpovědných za odbourávání histaminu. Mezi příznaky histaminové intolerance patří pálení kůže, bolesti hlavy, svědění, úzkost, žaludeční křeče, průjem nebo nízký krevní tlak. Lidé s intolerancí histaminu by se měli vyhýbat potravinám s vysokým obsahem této přírodní chemikálie, jako jsou fermentované potraviny, uzeniny, sušené ovoce, citrusové plody, avokádo, sýry, ocet i fermentované alkoholické nápoje (pivo a víno).

Nesnášenlivost fruktózy

Fruktóza je jednoduchý cukr, který se nachází v ovoci a zelenině stejně jako v mnoha sladidlech. Spotřeba fruktózy, zejména z nápojů slazených cukrem, se za posledních čtyřicet let dramaticky zvýšila a je spojována s nárůstem obezity, onemocnění jater a srdečních chorob. Kromě toho došlo i k prudkému nárůstu poruch vstřebávání fruktózy. Při zmíněné poruše není fruktóza účinně absorbována do krve a místo toho putuje do tlustého střeva. Tam je fermentována střevními bakteriemi, což způsobuje zažívací problémy. Například plynatost, průjem, nevolnost, bolest břicha nebo zvracení. Doporučuje se omezit potraviny s vysokým obsahem fruktózy, jako jsou sladké nápoje, bonbony, jablka, jablečný džus, agávový sirup, některé druhy ovoce (meloun, třešně a hrušky).

Text: Beata Gáliková, Shutterstock a archiv redakce

Další látky, které mohou u citlivých jedinců způsobovat potíže

  • Sulfáty: Citlivost na sulfáty je nejčastější u lidí s astmatem. Mezi běžné příznaky citlivosti na sulfáty patří otok kůže, ucpaný nos, nízký tlak, průjem nebo kašel.
  • Salicyláty:Lidé s intolerancí na salicyláty by se měli vyhýbat potravinám, které je obsahují – například koření, káva, rozinky a pomeranče. Pozor, obsahují je některé léky a kosmetika.
  • Aspartam: Některé studie uvádějí u lidí přecitlivělých na tuto látku vedlejší účinky, jako je deprese či podrážděnost.
  • Vejce: Existují lidé, kteří mají potíže s trávením bílkovin, ale nejsou alergičtí na vejce. Intolerance vajec je spojena s příznaky, jako je průjem a bolesti břicha.
  • Glutamát sodný: Používá se jako zvýrazňovač chuti v potravinách. Velké množství může způsobovat bolesti hlavy, kopřivku a bolest na hrudi.
  • Kvasinky: Lidé, kteří netolerují kvasinky, mají obecně méně závažné příznaky než ti, kteří jsou alergičtí na kvasinky. Příznaky jsou obvykle omezeny na trávicí systém.

Co si pamatovat

I když se symptomy potravinové intolerance různí, nejčastěji se týkají trávicího nebo dýchacího ústrojí. Na nesnášenlivost potravin vás tak může upozornit například průjem, nadýmání, vyrážka, bolesti hlavy, ale také nevolnost, únava, bolest břicha, rýma či pálení kůže. Základním diagnostickým postupem, jak odhalit „citlivost“ na některé látky, je takzvaná eliminační dieta. Spočívá ve vyřazení látek, které nejčastěji způsobují intolerance, z jídelníčku. Poté je do stravy zařazena postupně každá potravina samostatně, přičemž se sledují příznaky. Pokud ji odhalíte už napoprvé, přesto s dietou nepřestávejte. Proč? Ačkoliv to není časté, můžete mít intolerancí několik!







Koupit časopis