Prevence,  Problém a řešení

I v létě se může vaše dítě nachladit!

Rýmu, škrábání v krku a pokašlávání si většina lidí spojuje se zimním obdobím, „chytit“ virus ale můžeme i v teplých měsících.

Hned na začátek jedna dobrá zpráva: nachlazení v letních měsících je čtyřikrát méně časté než v zimě. Špatná zpráva ale je, že zas tak vzácné není – a i když třeba běžnou virózu dítě vyleží za tři čtyři dny, na zkažení týdenní dovolené u moře nebo tábora s kamarády to celkem spolehlivě stačí.

Prevence je základ

Další dobrou zprávou je, že v létě je snazší nachlazení předejít. Protože nevládne všudypřítomný chlad nebo dokonce mráz, je o dost těžší prochladnout. Vymoženosti, jako jsou klimatizace nebo chladicí boxy v obchodních centrech, ale svá rizika mají. Proto s sebou pro dítě raději vždycky mějte připravený svetr a ponožky, i když venku vládnou tropy: klimatizace často bývají nastavené tak nízko, že si rozehřátý člověk může připadat jako v ledničce. Kromě chladu dávejte pozor i na průvan. Ani když si dítě stěžuje, že je mu horko, nenechte ho spát pod zapnutým větrákem – proud vzduchu ho sice ochladí, během chvíle ale může prostydnout.


Zvláště v létě, kdy se člověk – i dítě – snadno zpotí, je třeba hodně pít. Ale pozor na ledové nápoje. Když rozehřáté tělo prudce ochladíte (a to třeba i několikrát za sebou), koledujete si o zdravotní problém. Foto: Shuttertsock

Hygiena především

Letní viróza (a případně i komplikovanější angína) se přenášejí vzduchem. Virus na vás může někdo prsknout, do těla ho ale můžete dopravit i dotykem. Rizikem proto jsou například i situace, kdy si dítě sáhne na „kontaminovanou“ kliku a pak si sáhne na obličej. Pro prevenci viróz je proto vhodné zajistit, aby si potomek pravidelně myl ruce. Pokud nemáte k dispozici vodu a mýdlo, můžete použít vlhčené čisticí ubrousky nebo dezinfekční gely, které zaberou jen minimum místa, a přitom vyčistí a osvěží.

Letadlová rizika

Pokud se chystáte na leteckou dovolenou, myslete na to, že uvnitř kabiny mají viry přímo ráj. Prostředí je uzavřené a mikroby snadno cirkulují mezi cestujícími – výzkumy potvrzují, že čím delší cestu absolvujete, tím větší je riziko, že si z letadla odnesete nechtěný suvenýr v podobě infekce. Především pokud je dítě k onemocněním náchylné, myslete na to, že je třeba pravidla prevence dodržet zvlášť úzkostlivě. Jestliže dítě už trochu „rýmičku“ má, hrozí mu na palubě letadla další nebezpečí. Kvůli změnám tlaku se totiž může hlen z nosu dostat do ucha a tím způsobit zánět středního ucha. Je jasné, že jen málokdo kvůli slabému nachlazení zruší dovolenou; rýmu před letem byste proto měli alespoň potlačit nosními kapkami. Ty by se neměly užívat dlouhodobě, pro akutní případ ale pomohou. Pomoci může i intenzivní žvýkání.

První pomoc

Pokud se vám přece jen stane, že dítko onemocní, čeká vás úkol mnohdy nelehký: udržet ho v posteli. Léčba je totiž stejná jako u nachlazení zimního, tedy ležet, hodně pít, případně srážet vysokou teplotu léky proti horečce (ibuprofen, paralen). Od bolestí uleví bonbony, které dezinfikují ústní dutinu, a hodit se mohou i léky na kašel. Pomoci mohou také dávky vitaminu C a zvlhčování vzduchu. Na lékaře se obracejte, pokud má dítě teplotu přes 39 °C (u miminek pod půl roku i nižší), pokud se problémy po tři dny nelepší nebo pokud dítě špatně dýchá, těžce polyká nebo ho bolí ucho. Když je nemoc závažnější a infekce postihne i mandle, mohou být potřeba antibiotika. I u angíny virové (těch bývá v létě většina) je ale potřeba zůstat v posteli a vyležet se. Letní angíny se nesmějí přecházet, jinak hrozí, že by mohly postihnout klouby nebo vnitřní orgány, varují lékaři.

Odpočinek především

Léčba i prevence letních nachlazení mají jedno společné. Dítě – a samozřejmě i jeho rodiče – by měli být v klidu, odpočívat a využívat toho, k čemu jsou prázdniny a letní dovolená určené. Tedy být spolu a cítit se příjemně.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock







Koupit časopis