Prevence,  Problém a řešení,  Psychologie

I hádky jsou pro vztah důležité

Bouřka se čas od času přežene nad každým vztahem. Pokud je ale partnerství dvou lidí naplněné láskou, drtivou většinu hádek se podaří ustát. Obě strany se však musí snažit.

Svou roli – pokud jde o hádky – hraje také délka vztahu. V jeho počátcích, kdy mnoho obstará vzájemná chemie, lidé často dělají tu chybu, že některé věci přecházejí a nedostatky u svých partnerů nechtějí vidět, i když si třeba už tehdy všímají, že by potřebovali častější projev citu nebo naopak více prostoru pro sebe. Protože ale tyto své potřeby nepojmenovávají, můžeme nakonec vysledovat, že téměř každý větší konflikt začal jako prkotina, o které se nemluvilo. Partnerské vztahy jsou velká práce. Tu největší, kterou musíme odvést, je práce na sobě a na vlastní sebereflexi. Jenom tak budeme vědět, které věci jsou pro nás opravdu u partnera podstatné. Daleko dříve se také dozvíme, jestli se přes ně nedokážeme přenést, nebo je naopak začneme řešit v zárodku.

Počítejte do deseti

U někoho jsou hádky na denním pořádku, jiné páry se k nim uchylují jen výjimečně. Lze ale udělat něco pro to, aby k hádkám ve vztahu vůbec nedocházelo? Staré známé počítání do deseti nikdy neuškodí. V naší velmi rychlé době jsme si zvykli, že se po nás vyžaduje rychle reagovat na okolní svět. Očekává se, že pokaždé zvedneme telefon, na e-mail odpovíme i o víkendu a i na lidi zareagujeme hned. Zdá se, že potřeba promyslet si svou reakci nebo další krok nemá v naší kultuře vůbec místo. Umět si svou reakci promyslet se stává ještě těžším kvůli tomu, že si často ani nevšimneme, jaké myšlenky nás k výpadu vůči partnerovi vedly. V pozadí opakovaných neshod často bývají i nenaplněné potřeby z dětství. V takovém případě může hodně pomoci psychoterapie. Umožňuje pochopit vlastní potřeby a vnitřní hnutí, která se jinak dostanou ven jen jako křik nebo pláč. Jakmile je nahlédneme, můžeme je začít projevovat novým způsobem a vyhnout se opakovaným hádkám s partnerem.


Hádky mají v partnerském životě své důležité místo. Stejně důležité je ale usmiřování.
Foto: Shutterstock

Konflikty v našich domněnkách

A co dělat pro to, aby vztah vydržel a zbytečné hádky ho nerozbily? V každé hádce je nejpodstatnější zůstat pravdivý. Často máme svému protějšku chuť říkat věci, které zraňují, nebo doufáme, že ho donutí k nějakému chování, které bychom si přáli. Nakonec si všimneme, že se celý konflikt odehrává daleko více v našich představách a domněnkách než v komunikačním prostoru s partnerem. Zůstat pravdivý znamená co nejpoctivěji nahlédnout do sebe a sdělovat, co se s námi v danou chvíli opravdu děje. V hádkách se nepokoušejte manipulovat nebo druhého k něčemu dotlačit. Jen trpělivě sdělujte, co s vámi dělají jeho slova a způsoby chování. Držte se vždycky toho, že budete důsledně mluvit o sobě a o svých potřebách. Jakmile začnete druhého soudit, dostáváte ho do obranné pozice, která nikdy nemůže směřovat k úspěšnému vyřešení konfliktu, radí psychologové.

Nabízejte to, co si sami přejete dostat

Hádky mají v partnerském životě své důležité místo. Stejně důležité je ale usmiřování. Při něm bychom ale neměli čekat, že si někdo bude ,sypat popel na hlavu´ nebo ,se připlazí´ s omluvou. V takových chvílích vždy platí, že potřebujeme začít dávat to, co bychom si nejvíce přáli dostat. Jestliže toužíte po blízkosti, pokuste se dotek nabídnout partnerovi. Jestli vám chybí komunikace, pozvěte ho nebo ji na ,neutrální půdu´ mimo domov a nabídněte smířlivý rozhovor. Stejně tak to platí pro ocenění nebo pochvalu. Pokoušejte se nabízet to, co si přejete dostat, a ve vašich vztazích se začnou dít zázraky.

Může jít i o zdraví

Kdo se v hádkách utápí a nedokáže si poradit sám, měl by se obrátit na psychologa, terapie je totiž mnohdy účinná. Často stačí už jen to, že je problematickému rozhovoru přítomný někdo další a atmosféra hádky se sama od sebe začne měnit. Terapeut pomáhá tříbit významy, které si partneři sdělují, a urovnávat komunikační nedorozumění, která vznikají. Takový krok má smysl vždycky, když si přejeme vztah zachovat, ale už cítíme, že přicházíme na konec svých sil. Jinak se vážné problémy ve vztahu mohou projevit i na zdraví partnerů.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis