hubnutí
Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Problém a řešení,  Rubriky

Hubnutí podle typu postavy

Dámy, i když za to, jakou máte postavu, mohou do velké míry geny, máte do toho co mluvit i vy! Vašimi zbraněmi jsou speciální jídelníček, cvičení šité na míru a samozřejmě i vhodný styl oblečení.

Typ postavy, podobně jako barvu očí nebo vlasů, dědíme po předcích. To však bohužel neznamená, že se poděděný typ postavy shoduje s našimi představami o tom, jak bychom chtěly vypadat. Pokud jsme štíhlé, tolik to nevadí, ale když se začneme přibírat, zjišťujeme, že tuk se ukládá na různých částech těla – části žen od pasu dolů, jiným nahoře a dalším tam i tam. Podle toho odborníci specifikovali čtyři základní typy ženské postavy, kterými jsou: jablko, přesýpací hodiny, hruška a paprika.

Když jste typ jablko

Tento typ postavy se u žen vyskytuje velice často. Typická jsou pevná ramena, jemné zápěstí, ale výrazně stavěný hrudní koš a větší prsa. I když je žena typu jablko štíhlá, ruší tento pocit absence štíhlého pasu a výraznější bříško. Triumfem postavy jsou dolní partie těla – plochý zadeček, nepříliš široká bedra a štíhlé nohy. Pokud typ jablko tloustne, tak nejvíce v oblasti hrudního koše, na ramenou, kolem krku a přibývají mu faldíky i na břichu.

Co radí dietolog

Jezte menší porce, ale čtyřikrát až pětkrát denně. Vybírejte si produkty, které prospívají dobrému trávení, a omezte zejména bílé pečivo a výrobky z kravského mléka (ty „jablkům“ způsobují často nadýmání). Vhodnou náhradou jsou produkty z kozího nebo sójového mléka. Dopřejte si hlavně zeleninové saláty, přírodní rýži, mrkev, lehké jarní polévky, dušené ryby či grilované libové kuřecí maso. Drobnými pamlsky mohou být pro vás hroznové víno, slunečnicová semínka, kiwi nebo datle.

Co radí trenér

Snažte se hlavně o redukci tělesného tuku, posílení podpůrného svalstva pasu a břicha a zaměřte se na cvičení pro úpravu obrysů horní části těla. Ze sportů je ideální pro tento typ aerobik. Pomáhá také chůze do schodů, běh, zejména mírný poklus, a dřepy. Pas zeštíhlí rotační pohyb zadečkem a břichem ve stylu břišních tanců, úklony v bok nebo otáčení horní části trupu. Postavu vylepší i jízda na kole či tenis.

Co radí módní poradci

Abyste zamaskovaly pas a bříško a nechaly vyniknout štíhlým nohám, vybírejte si sukně rozšířené od linie beder, což vyrovná proporce. S tímto typem postavy nenoste krátké trička, která odhalují bříško, oblečení, které přiléhá na tělo, sukně nabírané v pase a prošívané bundy do pasu. Kalhoty noste volné v pase a úzké u kotníků, přidejte k nim dlouhé haleny a saka přes boky. Postavě sluší hluboké dekolty, dlouhé korále a šály.

Když jste typ přesýpací hodiny

Často se říká, že jde o ideální ženskou postavu. Tento typ žen má výrazná ramena a boky, ale úzký pas, vyvinutá prsa a zakulacený zadeček. Jejich další výhodou jsou dlouhé nohy.

Když tento typ přibírá na váze, tuk se mu ukládá rovnoměrně po celém těle, při výrazné nadváze hlavně v oblasti ramen, prsou a stehen.

Co radí dietolog

Vsaďte na potraviny s nízkým glykemickým indexem, čímž zároveň omezíte svou chuť na sladkosti. Vyhýbejte se hlavně tučným a smaženým jídlům, konzervovaným potravinám, bílému pečivu a sladkostem, protože tuk se vám ihned usazuje na bocích. Potřebné bílkoviny vám nahradí drůbež, ryby a nízkotučné mléčné výrobky. Platí pro vás, že byste neměly nikdy hladovět, a jíst byste měla v menších dávkách každé čtyři hodiny. Do jídelníčku nezapomeňte zařadit celozrnné výrobky, těstoviny a množství ovoce i zeleniny.

Co radí trenér

Typ přesýpací hodiny má sklon k hrbení a to deformuje postavu. Posilujte proto záda a ramena. Je známo, že pokud ženy tohoto typu přiberou, velmi obtížně se zbavují přebytečných kil – lepší je proto snažit se o udržení křivek pod kontrolou. Ideálním cvičením pro udržení křivek je jogging nebo stacionární kolo s nepříliš velkým odporem. Vaší postavě prospívá i plavání.

Co radí módní poradce

Oblečením se snažte podtrhnout štíhlý pas. Klíčové jsou ve vašem případě pásky – všech druhů i barev. Tomuto typu postavy sluší i kalhoty a sukně s vyšším pasem. Ze skříně určitě vyhoďte volné haleny a široké svetry.

Když jste typ hruška

Postava se vyznačuje drobnější horní polovinou těla. Zato pánev je široká, hýždě a stehna silné, i když nejednou spíše pěkně zaoblené. Tuk se nejdříve ukládá (a nejpozději odbourává) v oblasti podbřišku, hýždí a stehen, což ještě zvětšuje proporcionální rozdíl mezi horní a dolní polovinou těla. Ženy s touto postavou bez hlídání jídelníčku snadno přiberou.

Co radí dietolog

Organismus typu hrušky má sklony k hromadění toxinů, nejvíce v tukových tkáních. Proto omezte konzervovaná jídla, slazené nápoje, uzeniny a paštiky. Měla byste se vyhýbat i tukům a rafinovanému cukru. Snižte glykemický index tím, že omezíte bílé pečivo, chléb, brambory a těstoviny. Určitě si dopřejte ovoce a zeleninu. Je nutné dodržovat pitný režim. Pít byste měla především minerálku, vodu, ovocné a bylinné čaje. Snažte se omezit i alkohol, především pivo, které podporuje ukládání tuku v oblasti bříška a stehen.

Co radí trenér

Ženy s tímto typem postavy potřebují ke zhubnutí hodně vytrvalosti a hlavně pravidelný pohyb. Vsadit byste měla především na běh, ale zkusit můžete i různá aerobní cvičení. Hlavně si pamatujte, že tuk se začíná spalovat až po 20 minutách ve středně rychlém tempu. Dělejte pravidelně také cviky pro vyvážený poměr mezi horní a dolní částí těla. Nesnažte se příliš silově posilovat dolní část těla.

Co radí módní poradci

Typickým hruškám sluší dlouhá saka zakrývající bedra a většina typů oblečení, které poutá pozornost k horní části těla. Například blůzy a halenky volně splývající přes boky. Snaha je také o zdůraznění ramen a krku. Od pasu dolů dávejte přednost hladkým a tmavším tkaninám. Vyhýbejte se krátkým sukním, které opticky zkracují nohy a zdůrazňují stehna.

Když jste typ paprika

Postava tohoto typu více či méně připomíná chlapecký vzhled. Charakteristická jsou širší ramena, menší poprsí, rovný pas, užší pánev a štíhlá stehna i lýtka. Ženy tohoto typu mají těžší kostru, tělo je spíše svalnaté, což někdy skrývá nebezpečí bohaté zásoby podkožního tuku. Přibírají-li na váze, pak rovnoměrně po celém těle, ale nejvíce pak v břišních partiích. Dobrá zpráva je, že i když ženy typu paprika občas přiberou, rychle se dokáží přebytečných kil zbavit. Mají totiž mimořádně aktivní látkovou výměnu.

Co radí dietolog

Pokud patříte do této skupiny, dbejte především na pestrou a zdravou stravu. Vzdejte se hamburgerů a hranolků a nahraďte je ovocem, celozrnnými potravinami, přírodními tuky, máslem, ale zejména masem a rybami. Vaše tělo totiž potřebuje mnoho bílkovin.

Co radí trenér

Snažte se o zpevnění ramen pro vytvoření iluze štíhlého pasu a také o zpevnění a vytvarování hýždí pro ženštější vzhled postavy. Snažte se zapracovat na zeštíhlení pasu. Nedoporučují se silové cviky, protože se vám rychleji tvoří svaly. Věnujte se třeba tanci, procházkám či plavání, a to asi dvakrát nebo třikrát týdně. Nic nezkazíte ani joggingem.

Co radí módní poradci

Krédem je v tomto případě jednoduchost. Nepoužívejte žádné komplikované vzory a žádné složité střihy. Vyvarujte se oblečení, které zdůrazňuje pas. Sluší vám volné oblečení ve stylu safari a véčkové výstřihy.

Ivana Dulková, foto: ShutterstockKoupit časopis