Pohyb a kondice,  Rubriky

Hubnout lze i zdravě!

Zbavit se nenáviděných tukových polštářků můžete i zdravým způsobem! Co proto musíte udělat? Dodržujte pravidla zdravého hubnutí!

Snižte energetický příjem, přidejte pohyb, jídelníček postavte tak, aby vám nechyběly žádné důležité látky, a naordinujte si dostatek odpočinku, radí odbornicí všem, kteří chtějí efektivně a zdravě shodit pár kilo. Nastiňují tak ve stručnosti moderní a zdravou strategii hubnutí. A co kromě dostatečně silné motivace ještě potřebujeme? Například dobrou náladu – protože i ta nám může pomoci v našem úsilí vydržet.

5 základních pravidel

Když si je přečtete a zapamatujete, s překvapením zjistíte, že to není nic, co by vám nějak nabouralo život. Navíc je stačí dodržovat několik dní a vaše tělo vám dá pocítit, že je mu lépe. Kila půjdou dolů pomaleji než při nějaké drastické dietě, ale zato je nezískáte nazpátek.

  1. Tělo nebude mít potřebu ukládat přebytečnou energii, pokud budete jíst pravidelně, to znamená pětkrát denně. Díky pravidelnému jídelníčku se vám vyrovná i hladina cukru v krvi a vy budete mít menší hlad.
  2. Dbejte na dostatek vlákniny. Každé jídlo doplňte o kousek zeleniny nebo ovoce. Přednost má zelenina, které můžete za den sníst i 1000 gramů. Nezapomínejte na bílkoviny. Alespoň třikrát denně si je dopřejte v podobě tvarohu, ryby, drůbežího masa nebo tofu.
  3. Vybírejte si potraviny s nižším glykemickým indexem, které usnadňují hubnutí a také upravují už zmíněnou hladinu cukrů v krvi.
  4. Omezte přílohy typu knedlíků, brambor či těstovin.
  5. Nesnažte se hubnout více než kilogram za týden, pokud se tak stane, raději zpomalte a zvyšte nepatrně energetický příjem.

Kolik joulů mám sníst?

Odborníci na hubnutí spočítali, že většina lidí hubne tehdy, když je jejich energetický příjem kolem 4000 – 6000 kJ za den. Konkrétní hodnota ale závisí na několika faktorech. Například muži mohou přijmout energie více, starší lidé zase raději méně, protože se nemohou tolik pohybovat. Důležité je i to, jakou máte svalovou hmotu, a také to, zda už máte za sebou několik neúspěšných diet. V takovém případě se je potřeba držet na spodní hranici příjmu.

Cvičte, i když se vám zhubnout už podařilo – vědci prokázali, že lidé, kteří pravidelně sportují, jsou úspěšnější v hubnutí i udržení své hmotnosti než lidé, kteří si jenom hlídají jídelníček!
Foto: Sutterstock

Začnete cvičit a už nepřestaňte

Přiměřená dávka pohybu je při hubnutí naprosto nepostradatelná. Nejenže se při cvičení spalují tuky, ale zlepšuje se i nálada a fyzická kondice. A jaký pohyb je nejlepší? Takový, který vás bude bavit. Dobré jsou především různé aerobní aktivity, jízda na kole, běh, ale i časté a svižné procházky nebo běh. Vyzkoušet můžete i tanec nebo plavání. A cvičte, i když se vám zhubnout už podařilo – vědci prokázali, že lidé, kteří pravidelně sportují, jsou úspěšnější v hubnutí i udržení své hmotnosti než lidé, kteří si jenom hlídají jídelníček.

Text: Ivana DULKOVÁ, foto: SutterstockKoupit časopis