cellulitida, krása
Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence,  Rubriky

Ďolíčky chci jen ve tvářích!

Celulitida sama od sebe nikdy nezmizí. Musíte proti ní vytrvale válčit, a pokud je to možné, také jí předcházet.

Kdo z vás již viděl, co si na nás letos paní móda zase přichystala, nemůže být na pochybách. Jako by se i návrháři rozhodli v dobách krize šetřit – vše od pasu dolů je krátké, úzké nebo pro změnu velmi průhledné. Prostor pro celulitidu? Žádný. Tolerance? Nulová. Myslím, že nám nezbývá než začít jednat okamžitě, teď hned, dnes!

Nejnovější informace k případu celulitida

Nejsou veselé. Vždy se totiž vědělo, že určitý podíl na vzniku a projevech celulitidy mají i přirozeně vytvářené ženské hormony. Nyní bylo ale zjištěno, že ke všemu se načítá i působení do těla uměle vpravovaných ženských hormonů – například prostřednictvím antikoncepce nebo hormonů, které se do našeho těla dostávají potravou.

Proč vzniká?

Naše tělo má svůj krevní a lymfatický oběh – oba jsou životně závislé na dobré cirkulaci. Když dojde k jejímu zpomalení, odvod škodlivin z těla je snížen nebo znemožněn. Část odpadních materiálů se pokusí převzít další systémy – střeva, ledviny a potní žlázy. Nemohou však pojmout celou „kalamitu“. Ve tkáních tak uvíznou odpadní látky, které tam nikdy neměly skončit. V kůži vznikají záněty, ložiska budoucích zdravotních problémů. Tělo se ale snaží, jak může. Proto vzniklá zánětlivá ložiska zapouzdří a to postupem času vede ke zbytnění kožní tkáně a vzniku dolíčků.

Kvůli typickým ďolíčkům dostala celulitida přezdívku pomerančová kůže. Foto: Shutterstock

Hlavně rozproudit lymfu

Fakt, že celulitidou trpí i ženy, které pravidelně cvičí, není argumentem, proč se nehýbat vůbec. Podívejte se na celulitidu ženy, která cvičí, a celulitidu ženy, která si pouze stěžuje, ale nedělá nic. Mnohem výmluvnější by ale bylo srovnání kompletních krevních testů obou takových žen. Proto je každý pohyb lepší než žádný pohyb! Specifikem léčby celulitidy je ovšem pohyb, který nevzniká samovolně – jde doslova o rozproudění lymfy. Toho lze dosáhnout hlavně správnou lymfatickou masáží, ideálně lidskou rukou. Taková ošetření poskytují jak maséři, tak kosmetická centra, počítejte však s tím, že je třeba zakoupit celé série těchto masáží – nárazové a ojedinělé ošetření nemá žádný význam.

Domácí verze lymfatické masáže

Lymfatickou masáž je možné provádět i doma. Čím častěji ji totiž provedete, tím zdravější a krásnější budete, a to i přes fakt, že vaše masáž nebude úplně profesionální. Důležité ale je dodržet následující postup a v žádném případě nikam nespěchat!

Jak na to?

Masáž provádíme na rukou a nohou tak, že přiložíme spodní, měkkou část dlaně na vnitřní stranu končetiny a velice mírným tlakem rukou pomalu kroužíme. Pozor, vždy směrem nahoru (nebo k trupu) a vždy po směru hodinových ručiček. Masáž se nesmí provádět silou a příliš dlouho či příliš intenzivně. Co se totiž stane, když uvolníte dlouho ucpanou kanalizační trubku? Vzedme se obrovský proud odpadních látek deroucí se ven. V případě lidského těla to ale znamená k uzlinám, které mohou pod tak velkým náporem i viditelně naběhnout a tady pozor – tělo potřebuje čas, aby se dokázalo všech vyplavených toxinů zase přirozeně zbavit. Proto s domácími lymfatickými masážemi začínejte pozvolna a jemně – zde paradoxně platí, že čím méně budete spěchat, tím dříve budete v cíli.

Kosmetické prostředky aneb Čím mazat?

Masáž je nutné provádět na mastném základě – tedy olejem či masážními emulzemi. Běžné krémy a gely proti celulitidě většinou pouze krátkodobě vypínají pokožku, či ji naopak nechávají bobtnat, což vede k okamžitému vizuálnímu zlepšení vzhledu kůže a subjektivnímu pocitu, že se něco děje. Tento efekt je ale krátkodobý a celulitidu nijak neovlivňuje. Přesto dobře vybrané prostředky mohou léčbě celulitidy napomoci.

Text: Marie Páleníčková, foto: Shutterstock







Koupit časopis